Евроамбасадорот Гир во посета на Бигорски манастир

Евроамбасадорот Гир во посета на Бигорски манастир

Владиката Пимен: Условите од Всленската патријаршија не се нерешливи – не се бара промена на Уставот, ниту се бара отстапување на дијаспората

Владиката Пимен: Условите од Всленската патријаршија не се нерешливи – не се бара промена на Уставот, ниту се бара отстапување на дијаспората

Трибина на ВМРО ДПМНЕ во црквата во Калишта во чест на Светите Кирил и Методиј

Трибина на ВМРО ДПМНЕ во црквата во Калишта во чест на Светите Кирил и Методиј

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Вести

Евроамбасадорот Гир во посета на Бигорски манастир

Уредник 0
0
986

Во посета на Бигорскиот манастир вчера доцна попладне, бил амбасадорот на делегацијата на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир. Од Бигорскиот манастир информираат дека на сребната било разговарано за состојбата на христијанството и улогата на црквата во современиот свет. -Ценетите гости имаа можност одблиску да се запознаат со нашата милениумска Светиња. Во духот на манастирското […]

Вера

Светите Кирил и Методиј се светилник на сите словенски народи

Уредник 0
0
462

– Ние им се обраќаме со љубов и почит, но, што треба уште да направиме? Денеска ги слушнавме зборовите на Исуса дека не се пали светило за да се стави под поклоп туку се става на светилник за да им свети на сите в куќи. И Бог не го запалил светилникот што ни го врачил […]

Репортажа

Политичка теологија

Во амбасадата во Пекинг студенти од Кина рецитираа македонски песни по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Уредник 0
0
68

Во амбасадата на  Македонија во Пекинг се организираше културен настан по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј на иницијатива од Катедрата за македонски јазик при Универзитетот за странски студии во Пекинг. Амбасадорот Сашко Насев подари книги на библиотеката од Катедрата за македонски јазик. Раководителката Чен Цјао се заблагодари и изрази надеж за […]