Регион

Од Соборот на СПЦ ниту збор за МПЦ-ОА

Уредник
3
0
326
Соборот на Српската православна црква заврши, а според официјалното соопштение на него ниту еден збор не е посветен за Македонија, нитуи пак има какви било детали дали е разговарано за какви било преговри со МПЦ-ОА. Интересно е да се потенцира дека ова соопштение е прво по речиси 20 години во кое не се споменува ништо […]

Утре почнува Соборот на СПЦ

Уредник
0
0
133
Редовната седница на Соборот на Српската православна црква ќе почне утре во црквата Свети Сава во Врачар, прв Собор по изборот на Неговата Светост патријарх Порфириј на патријаршискиот престол, во февруари годинава. Се очекува дека главните теми на ова највисоко законодавно црковно тело ќе бидат изборот на митрополитот Загребачко љубљански како и на Црногорско-приморската митрополија, […]

Воскресната литургија во Грција ќе биде час порано

Уредник
0
0
238
Храмовите во Грција во деновите на Страсната Седмица и Велигден ќе бидат отворени за верниците, соопшти Св. Синод на грчката црква по денешниот редовен состанок. Архиепископот Јероним ги информирал митрополитите за разговорите со владата и за условите под кои ќе работат храмовите за време на празниците. Св. Синодот ги испочитува забраните за движење на луѓе […]

Богослов од Македонија стана ѓакон во БПЦ

Уредник
0
0
800
Богослов од Македонија, стана ѓакон на Бугарската православна црква, овјави Софиската патријаршија. Станува збор за ѓаконот Алексеј, или Ален Мулачки кој е роден 1994 година во Делчево. Богословија завршил на ,,св. Климент Охридски” во Скопје, а од 2014 година е во Софија каде се запишува на додипломски студии на Богословскиот факултет на Софискиот универзитет „Св. […]

СПЦ: Христијанскиот брак е темел на европската цивилизација

Уредник
0
0
128
Светиот Архиерејки Синод на Српската Православна Црква, благовремено и во законско предвидениот рок ги поднесе до владата на Република Србија забелешките и ставовите во врска со предлог законот за истополовите заедници. Споменатиот предлог закон е неприфатлив за Српската Православна Црква , бидејќи огромен дел од предложени одредби се во спротивност со Христовото Евангелие и целовкупното […]

Грчкиот Митрополит Јеротеј: реакциите против вакцините се поопасни од вирусот

Уредник
0
0
414
Грчкиот митрополит Јеротиј (Влахос) во интервју за грчкиот весник Та неа ги коментираше предизвиците со кои се соочува грчкото општество и црквата предизвикани од пандемијата. Меѓу актуелните прашања беа и оние за вакцините. „Ваше високопреосвештенство, вие бевте меѓу првите во Црквата кои беа вакцинирани, забележувајќи тогаш дека„ во војната против пандемиите, вакцините се едно од […]

Вакцина примија првите монаси на Света Гора

Уредник
0
-5
541
Еден од бродовите на (Светогорското) пристаниште ги пренесе првите 400 дози од вакцината на Pfizer вчера, Петок 19 Март на Света Гора и веднаш започнаа вакцинирањата. Центарот за вакцинирање се постави во Здравствениот Дом во Кареја под надзор на директорот Константонос Докусли. Вчера се вакцинираа првите 36 монаси, како и вработените–соработници на манастирите, додека вакцинирањата […]

Почина Милан Бандиќ градоначаникот на Загреб, големиот пријател на МПЦ-ОА

Уредник
0
0
248
На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми. На Бандиќ му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен во болница. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но неуспешно. Бандиќ во моментите кога му се слошило бил на вечера со негов пријател лекар, кој вели дека додека ја чекале […]

Митрополит на Димитријада: Нема пофарисејски став од оној на „добрите христијани“ што не носат маска

Уредник
0
0
512
Беседејќи за евангелското четиво за митарот и фарисејот, митрополитот на Димитријада Игнатиј (Црква на Грција) нагласи дека во оваа тешка епоха низ која ќе треба можеби да ја поминеме дури и Страсната седмица, ќе треба да се позиционираме или фарисејски, или смирено, како митарот. Митрополитот Игнатиј говореше за искушението на кое паѓаат многумина, дека се […]

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ позитивен на Ковид 19

Уредник
2
0
202
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ е позитивен на  Ковид 19, јавуваат српските медиуми. Тој се лечи во епархиското седиште во Нови Сад и според достапните информации нема компликации. Анализите и снимките покажуваат дека г. Иринеј нема воспаление на белите дробови, но има зголема температура. Се наоѓа под наздзор на лекари и прима терапија, јавуваат медиумите во […]