Регион

Упадот на Руската црква во Александрија ја подели Бугарската црква

Уредник
0
-1
776
Синодот на Бугарската православна црква се подели околу глсањето за одлуката која се однесува на дејствувањето на Руската православна црква во канонската јуриздикција на Александриската патријаршија. Мнозинството архиереи на БПЦ донеле одлука да се воздржуваат од сослужување со митрополитот Леонид Горбачов (Московски патријаршија), кого Александриската патријаршија го врати во редот на монасите. БПЦ добила писмо […]

Кипарската црква доби нов Архиепископ

Уредник
1
0
343
Досегашниот Митрополит на Пафос г. Георгиј, на 24 декември беше избран за Архиепископ на Кипар од страна на Свештениот Синод. Процесот на гласање се реализира по завршувањето на Божествената Литургија во параклисот на Светиот Апостол Варнава, во Свештената Архиепископија. Новиот Архиепископ беше втор од гласовите на народот, во одредувањето на Тројката кандидати, но ги собра […]

Борисов одлукуван од Вартоломеј со орден, му заблагодари за прифаќањето на МПЦ-ОА во канонско единство

Уредник
0
-9
586
Лидерот на ГЕРБ и екс бугарски премиер, Бојко Борисов беше одликуван од Вселенскиот патријарх со Орден „Крстот – Христов Семоќен“. Посетата на Борисов на Вселенската патријаршија предизвика големо внимание и во бугарската и во македонската јавност. Настанот имаше голем публицитет, а настапот на Борисов беше во насока на високодостојна поќит кон Вселенската Патријаршија, нарекувајќи ја […]

Порфириј устоличен во Пеќ, Јован и Петар сослужуваа

Уредник
2
0
681
Митрополитот Иларион Алфеев од Руската Православна Црква и Митрополитот Петар од Македонската Православна Црква –Охридска Архиепископија беа единствените гости од сестринските православни цркви на свеченото устоличување на српскиот Патријарх Порфириј во седиштето на СПЦ во Печ, на Косово,  речиси две години по неговиот избор за поглавар. Сите други владици кои учествуваа во литургијата беа од […]

СПЦ продава женски чанти по црквите

Уредник
3
-17
596
Ако пат Ве нанесе во Белград и го посетите Соборниот Храм Свети Сава на Врачар, не мора да одите и во трговскиот Усче. Покрај тоа што ќе запалите свеќа, ќе се помолите, ќе купите бројаница или некој црковен сувнери, можете да си купите луксузна женска чанта, или луксузна машка кравата. Се тоа го има во […]

Вартоломеј, Јероним и Епифаниј на заедничка служба

Уредник
0
-298
412
Божествена Литургија беше отслужена во црквата посветена на Успението Богородично на Тасос, возглавена од Вселенскиот Патријарх, а во сослужение со Атинскиот Архиепископ и на цела Грција, г. Јероним и Киевскиот митрополит и на цела Украина, г. Епифаниј, со учество на неколку други свештенослужители. Митрополитот Епифаниј, обраќајќи му се на Патријархот, на Археипископот, како и на […]

Свештеник од Риека одби да крсти дете од вештачко оподовање на истополов брак

Уредник
0
0
272
Свештеникот Кристијан Зеба во Риека одбил да крсти дете зачнато со вештачко оплодување на женска хомосексуална двојка, а тоа предизвика бура од реакции во Хрватска. Целата световна јавност не е на страната на свештеникот, кој остана доследен, бидејќи смета дека таквиот чин е против црковното учење и дека детето нема да биде воспитувано во духот […]

Пет партии бараат гласање за недоверба на Владата на Црна Гора

Уредник
0
0
98
Пет опозициски партии во Црна Гора предводени од Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ денеска до Собранието поднесоа барање за гласање недоверба на владата на Дритан Абазовиќ, по потпишувањето на Темелниот договор со СПЦ. Покрај ДПС, на предлогот се приклучија и Социјалдемократската партија (СДП), Либералната партија (ЛП), Социјалдемократската партија (СД) и Демократската унија на […]

СПЦ и владата на Црна Гора го потпишаа Темелниот договор

Уредник
0
0
163
Патријархот на Српската православна црква (СПЦ), Порфириј, пристигна во Подгорица, каде што со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, го потпиша Темелниот договор. Црногорскиот премиер оваа информација ја соопшти на Телеграм, каде што објави фотографија од потпишување на договорот. На фотографијата се гледа дека на потпишувањето присуствувале и министерот за правда Марко Ковач и митрополитот […]

Абазовиќ: Договор со СПЦ би можел да биде потпишан во август

Уредник
0
0
181
Основниот договор со Српската православна црква (СПЦ) би можел да биде потпишан наскоро, дури и на почетокот на август, откако сите уште еднаш ќе го достават своето мислење за тој документ, изјави премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. Коментирајќи ја изјавата на митрополитот Јоаники дека измените на договорот не се прифатливи, Абазовиќ изјави дека Владата […]