Почетна Вести

Вести

Евроамбасадорот Гир во посета на Бигорски манастир

Уредник
0
0
985
Во посета на Бигорскиот манастир вчера доцна попладне, бил амбасадорот на делегацијата на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир. Од Бигорскиот манастир информираат дека на сребната било разговарано за состојбата на христијанството и улогата на црквата во современиот свет. -Ценетите гости имаа можност одблиску да се запознаат со нашата милениумска Светиња. Во духот на манастирското […]

Трибина на ВМРО ДПМНЕ во црквата во Калишта во чест на Светите Кирил и Методиј

Уредник
0
-2
532
ВМРО ДПМНЕ организираше трибина во чест на Светите Кирил и Методиј во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга. На тибината насловена „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!“ зборуваа Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Љутков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓоко Ѓорѓевски, редовен професор на Православниот Богословски факултет Св. Климент Охридски – Скопје […]

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Уредник
0
-1
311
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол, денеска во базиликата „Сан Клементе“ присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил и се поклони на гробот на сесловенскиот просветител. Молебенот, на кој присуствуваа членовите на државно – црковната делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, го отслужија Владиката Пимен и Владиката […]

СПЦ се реорганизира – Пахомије ќе стане Митрополит?

Уредник
0
0
478
Соборот на СПЦ на последното заседание овој мај разгледувал уставни одредби во делот на црковната органзација и според одлуките значително ќе биде зголемен бројот на митрополити. Српските медкиуми веќе објавија дека митрополитска титула може да понесе и актуелниот епископ Врајнски, Пахомије. Во официјалното соопштение од Соборот на СПЦ пишува дека се занимавал со измени и […]

Мојаноски: Условите од Вселенската патријаршија не се нерешливи

Уредник
0
0
1.87K
Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија треба да си направи сопствена стратегија и да ги процени ризиците, од повлекување на евентуален чекор во контекст на условите од Вселенската патријаршија што како такви вчера ги претстави поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, зашто овде не станува збор за канонски или црковен проблем или проблем […]

Изјавата на Архиепископот централна тема во грчката јавност

Уредник
0
0
960
Изјавата на Архиепископот Стефан од вторникот стана црентрална тема во грчките медиуми. Голем дел од медиумите оваа изјава ја доведуваат во корелација со претходните настани кои предизвикаа реакција околу преспанскиот договор. Коментарите во грчката јавност се дека изјавата на Стефан и изјавите на Силјановска Давкова, како претседател на државата и на Мицкоски, како иден мандатар […]

Силјановска Давкова на средба со Папата – најави интензивна соработка со Ватикан

Уредник
0
0
651
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Апостолската палата имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск. Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените честитки од Папата Франциск по повод нејзиниот избор за Претседател и истакна дека […]

Архиепископот Стефан тврди дека условите од Вселенската патријаршија се неприфатливи

Уредник
0
-221
907
Архиепискот охридски и македонски г.г Стефан вели дека се неприфатливи условите што Вселенската патријаршија и ги поставува на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија за да и додели томос за афтокефалност. Прашан кога ќе биде доделен томосот, тој за штипската телевизија ТВ Стар одговори – кога ќе се исполни времето. „Тоа не може да се претпостави. Може […]

БПЦ ги јакне односите со Фанар – Вартоломеј поканет на изборот и устоличувањето на новиот бугарски Патријарх

Уредник
0
-1
1.00K
Бугарската православна црква успешно се престројува на страната на Вселенската патријаршија, напуштајќи ја политиката на верност што досега ја имаше кон Руската православна црква. Откако вчера се случи историско сослужување на пет архијереи од Бугарската црква со архијереи на автокефалната црква на Украина во Фанар, БПЦ сега влеќе уште еден потег на блискост со Вселенската […]

Епархиско собрание на Европската митрополија – Пимен сослужуваше со Марк од задграничната руска црква

Уредник
0
0
1.21K
Со литургија во Црквата Свети Никола во Мајнц, Германија почна годишното епархиско собрание на Европската епархија на МПЦ-ОА. Митрополитот Пимен, зедно со Мириополитот Марк од Задграничната руска црква сослужуваа во саботата, а со нив сослужуваа и уште 14 свештеници од Европската епархија, кои дојдоа на епархиското собрание. На литургијата Митрополитот Пимен го произведе во ѓаконски […]