Почетна Вести

Вести

Новото лето Господово прославено со молитва и со изведба на каланди

Уредник
0
0
101
Бигорската Обител го одбележа споменот на Обрезанието Господово и на Свети Василиј Велики, со традиционалното прекршување на питата за Вислица, што се прави во спомен на Свети Василиј Велики и чудото што тој го направил. Оваа година беа изведени и повеќе возобновени божикни и новогодишни каланди од страна на составот „Чалгија Мерак“ и четиричлениот женски […]

Митрополитот на Пиреја се вакцинираше против коронавирус

Уредник
0
0
153
Митрополитот на Пиреа, Серафим, познат по своите контроверзни ставови, се вакцинирал од Ковид 19, пренесоа грчките медиуми. Тоа е симболичен акт на митрополитот Серафим, кој преку себе дава пример на своето паство за вакцинирање против смртоносниот вирус и знак за ревнителите против разумот, кои се борат против вакцинирањето. Митрополитот Серафим е многу почитуван баш од […]

Епископ Партениј: Се надеваме дека наскоро ќе биде исправена повеќедецениската неправда кон православниот народ кај нас

Уредник
0
0
614
За решавањето на сложени процеси, како што е признавањето на автокефалноста на една помесна црква, потребно е време и искрено се надеваме и веруваме дека наскоро ќе дојде благопријатното време за исправање на повеќедецениската неправда кон православниот народ кај нас, вели епископот Антански, г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, во празнично интервју за МИА. […]

Црквата на Вранишковски го нападна Вселенскиот патријарх – Вартоломеј работи против интересите на православието

Уредник
0
0
399
Црквата на Јован Вранишковски, која е дел од Српската Православна Црква го обвини Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и Вселенската патријаршија дака го урива единството во православието и ги осуди потезите на Патријархот Вартоломен. Во предговорот на календарот што ПОА го издава пишува Вароломеј си земал права кои што не му следувале. -Во нашава современост, за жал, […]

Возобновени коледарски песни првпат за Василица во Бигорскиот манастир

Уредник
0
0
171
Во Бигорскиот манастир пред владиката Партениј, игумен на Бигорската Обител, и со негов благослов, првпат ќе бидат изведени возобновени коледарски песни или каланди, на празникот посветен на Св. Василиј, меѓу народот познат како Василица, кој се слави заедно со Обрезанието Господово и Новата година по Јулијанскиот календар (1 јануари). Бигорскиот манастир соопшти дека „Чалгија Мерак” […]

Вранишковски прв српски владика кој се вакцинираше од Ковид 19

Уредник
0
0
1.01K
Јован  Вранишковски е првиот владика на Српската православна црква кој ја прими вакцината против Ковид 19. Архиепсикопот на ПОА бил вакциниран денеска во Белград, порачувајиќи дека „многу е важно поради нашите блиски да се грижиме едни за други, заради нашиот сосед, за да не заразиме никого“, објави „Новости“. – Верувам дека има луѓе кои не […]

Киевскиот Митрополит Епифаниј: Бугарската Патријаршија е подготвена да ја признае автокефалноста на ПЦУ, се противат малцинство поддржувачи на Московската Патријаршија.

Уредник
0
-2
649
Има неколку поменси православни цркви, во кои поголем ден од владиците заедно со поглаварите се практично подготвени да ја признаат Православната Црква на Украина, изјавил Киевскиот Митрополит и на цека Украина Епифаниј во интервју. Меѓу нив тој ги споменува Црквите на Ерусалим, Романија, Албанија и Грзија и на, како што вели голема радост и Патријаршијата […]

Државниот врв под маски на именден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
308
Државниот врв, Претседателот Стево Пендаровски, Претседатепт на Собранието, Талат Џафери и Премиерот Зоран Заев, беа гости на традиоционалниот Божикен прием, за именденот на Архиепископот г.г. Стефан. Под посебни протоколи за заштита од Ковид 19 и годинава се одржа овој прием. Во мое лично име и во името на Владата на Северна Македонија, на Архиепискотот, на […]

Рускиот патријарх: Претворањето на Света Софија во џамија е Божја казна за Вартоломеј

Уредник
0
0
723
Трансформацијата на Света Софија во Истанбул во џамија е божја казна за Вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој ја призна украинската расколничка црква, смета московскиот и патријархот на цела Русија, Кирил. -Нема да го критикувам мојот вселенски колега, но, без сомнение, сè што се случи подоцна во Цариград, во Истанбул, сведочеше за божјата казна. Патријархот Вартоломеј ги […]

Владиката Петар жестоко против непочитувачите на мерките: Додека едни умираат, други се журкаат

Уредник
0
0
342
За жал не извлековме и не извлекуваме поука од опасноста на смртоносниот вирус Ковид 19, вели Владиката Петар во своето Божиќното послание. Неговиот апел е да се запазуваат мерките за заштита, да се чува телото, но уште повеќе, да се зачува душата која е поскапоцена од телото. -Покажавме дека сме крајно несериозни и неодговорни, почнувајќи […]