МПЦ-ОА

Владика на Црквата од Чешка и Словачка три дена сослужува во Битола

Уредник
0
-2
1.64K
Неколку дена во посета на МПЦ-ОА е Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешка и Словачка. Владиката е гостин на Преспанско-пелагонскиот митополит г. Петар, каде изминативе два дена заедно сослужувале. Денеска на денот на Свети Димиртрија, во Битола со нив служел и епископот Хераклејски, г Климент. Во предвечерието на празникот, кога се слави […]

Голем ден за МПЦ-ОА – канонизиран Преподобниот Кирил Пејчиновиќ, Игумен Лешочки

Уредник
0
0
437
Македонската Православна Црква, Охридска Архиепископија пргласи уште еден макесонски светител. Денеска во Тетово беше канонизиран за Светител Преподобниот игумен Кирил Пејчиновиќ Лешочки. Негов ден за празнување во календарот на МПЦ ќе биде 25 март по државниот грегоријански календар. Со литургијата чиноначалствуваше Архиепископот Стефан и најголем дел од владиците на МПЦ-ОА. На прогласувањето за Светител на […]

Кирил Пејчиновиќ утре ќе стане Светител

Уредник
0
0
178
МПЦ-Охридската Архиепископија утре ќе канонизира уште еден светите и ќе го впише во редот на Светители кои ќе се чествуваат. Настанот за канонизација на Преподобниот Кирил Пејчиновиќ почна вечерва во Лешочкиот манастир “Свети Атанасиј Велики”, со Вечерна служба а утре, на 16 октомври 2022 г., во Соборниот храм ,,Св. Кирил и Методиј” во Тетово, со […]

Литургија за 55 години автокефалност во Кавадарци

Уредник
0
-33
490
Македонската Паравославна Црква – Охридската Архиепископија денеска одбележа 55 години од прогласувањето на автокефалноста. Литургијата што се одржа во црквата “Свети Великомаченик Димитриј” во Кавадарци, во рамки на  традиционалниот “Семакедонски црковно-народен собор”. На Архиепископот Стефан му сослужуваа Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски […]

МПЦ-ОА испиша историја во Ерусалим, голема чест за Епископот Партениј

Уредник
1
0
842
МПЦ-Охридската Архиепископија исипшува историја во заедничкото сослужување со православниците цркви. Го понесе крстот на сеправославното единство во Ерусалим на Крстовден. На сеправославното празнување на Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст, што е првпат ваква чест да му се укаже на архиереј на МПЦ-ОА. […]

Торжествена прослава на Мала Богородица во Струмичката епархија. Владика на ГПЦ служеше литургија

Уредник
0
-1
411
Владиката г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли од Грчката Православна Црква е во возвратна посета на Струмичката епархија, откако на 8 септември Владиката Наум сослужуваше со него во Дадија, во близина на Суфли во Грција. Присуството на овој владика на ГПЦ го зголеми торжественото чествување на големиот празник посветен на Рождеството на Пресвета […]

Руска чудотворна икона утре во Битола

Уредник
0
0
318
На 20.09.2022 год, околу 15 часот, во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, ќе пристигне чудотворната руска икона Покров на Пресвета Богороедица,. Иконата досега беше изложена на поклонение во храмовите на Белградската Епархија на СПЦ и оттаму доаѓа во Битола, а потоа ќе пристигне во Ерусалим во Ерусалимската Патријаршија. На оваа чудотворна икона досега […]

Утре голема литија во Скопје

Уредник
0
0
226
Во вторник, на 20.09.2022 година, во навечерието на великиот празник Рождество на Пресвета Богородица, со почеток во 17:00 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба во храмот посветен на Богородичното рождество во Центарот на Скопје, соопшти Скопската Епархија. -Вечерната молитва ќе биде проследена со Литија околу централното градско подрачје. Ги покануваме сите верни чеда да […]

Бигорската манастирска слава со патријаршиски благослов

Уредник
0
-3519
548
Со песни и торжество, со благодарности и славословија, Бигорски манастир го слави богопрославениот патрон, својот заштитник, закрилник и небесен застапник, светиот славен и чесен пророк, Претеча и Крстител Господов, Јован. Неговата чудотворна Бигорска икона и светите мошти во цветно украсениот храм излеваат благомирис и радост низ неговиот дом на падините од Бистра и ги напојуваат […]

Владиката Наум служеше литургија со Митрополит на Грчката црква во Грција

Уредник
0
-2
390
На 8 септември оваа година, Струмичкиот митропилит г. Наум служел Литургија во Дадија, во близина на Суфли во Грција. Негов домаќин, со кој сослужувал бил надлежниот владика г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли, во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“. Митрополитот од Грчката православна црква на Дидимотихо, Орестиада и Суфли, г. Дамаскин, пред повеќе […]