МПЦ-ОА

За прв пат Водици одбележани во Плетварско езеро

Уредник
0
0
130
За прв пат во Македонија млади спортисти од Прилеп годинава го одбележаа празникот Богојавление или Водици со капење во планински води, на замрзнатото Плетварско езеро. Претходно тие направија дупка во форма на крст, во мразот дебел 15-тина сантиметри, во која влегуваа три пати. Велат дека досега никој го нема направено ова во планински води за […]

Богојавление-Водици одбележан со свети литургии во црквите

Уредник
0
0
121
Православните верници денеска го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со свети литургии во црквите и нивните дворови. Годинава првпат, поради пандемијата со Ковид-19, изостана вековната традиција на положување на крстот во светите води. Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан по повод празникот служеше Златоустова литургија во храмот „Рождество на […]

Пендаровски: Во вакви времиња, потребна ни е верба

Уредник
0
0
55
Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик. По повод празникот, претседателот Пендаровски упати писма со честитки до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима, г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – […]

Претседателот на Собранието Џафери го честиташе Божик

Уредник
0
0
31
Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати честитка до сите православни верници по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик. „Дозволете од свое лично име и од името на пратениците во Собранието, да Ви упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Божик. Ви посакувам добро здравје, душевен мир, спокој, личен и колективен напредок. Празникот […]

Сотировски: Празничната радост да ги огрее срцата и да ги исполни со љубов и христијанска доблест

Уредник
0
0
31
Нека празничната радост ги огрее срцата и нека ги исполни со љубов и христијанска доблест. Нека ни даде сила и мудрост да се справиме со предизвиците што ги носи денешното време, а во секого од нас здравје, трпение и мир. Ова го порача директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан […]

Православните христијани го слават Бадник, ден пред Христовото раѓање

Уредник
0
0
42
Со многу помало присуство во однос на изминатите години се одбележува Бадник во црквите. Поради пандемијата изостанаа бадниковите поворки но и други традиции карактеристични за овој ден. Во дворот на Соборниот храм немаше ниту ракија, ниту топол чај. Но се делеа бадникови гранчиња. Оние граѓани кои сепак одлучија да ги испочитуваат обичаите , запалија свеќа […]

Мицкоски: Да чекориме кон подобро утре, оставајќи ја мрачната сегашност

Уредник
0
0
14
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски испрати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, по повод Божиќ. „Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ на сите православни верници да им го честитам големиот христијански празник, Рожденство Христово- Божиќ. Посакувам овој светол празник […]

Г.г. Стефан: Пандемијата покажа колку човекот е немоќен

Уредник
0
0
36
На овој спасоносен ден, Ветениот Месија, за Кого пророците пророкувале и праведниците Го очекувале, Синот Божји, Кој вечно се раѓа од Отецот, се родил во времето, слегол од небото на земјата придружен со песни на ангелите, дочекан од пастирите и даруван од мудреците. Денес Господ, заради нас луѓето, се понижил и го зел нашето тело, […]

Прв патрон на Бигорски со свој владика г.Партениј

Уредник
0
-1
386
По илјадитипат познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител”, познат како Бигорски манастир, го одбележува патронот – Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. Синоќа и денес, иако не како во изминатите години, кога присуствуваа по две илјади, поради пандемијата со Ковид-19, големото присуство […]

Верниците го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица

Уредник
0
0
104
Православните верници го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица познат како Голема Богородица, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос. Уште во раните утрински часови верниците ги посетуваа верските храмови молејќи се за лична и семејна среќа и радост, но годинава за прв пат под посебни мерки поради ситуацијата со коронавирусот. Во Скопје […]