Европа

Чапнин: Света Русија, жедна за крв го уби Навални

Уредник
5
-4
1.56K
Познатиот теолог и публицист Сергеј Чапнин, на фејсбук објави коментар за смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални. Вели Навални е убиен од Света Русија, истата која врши убиства и на Украинци и на Руси. Кој го уби Алексеј Навални? Го имам одговорот, но нема да ви се допадне. Многу е едноставно: *Алексеј Навални беше убиен […]

По „Света Софија“ И познатиот византиски храм „Хора“ во Истанбул претворен во џамија

Уредник
0
-43
1.09K
Речиси четири години по претворањето на „Света Софија“ во џамија, друг византиски храм – симбол на Константинопол ќе почне да функционира како џамија. Тоа е познатиот манастир Хора, кој е музеј веќе седумдесет и девет години. Како што објави провладиниот весник Јени Шафак, се очекува манастирот Хора да ги отвори вратите како џамија за петочната […]

Папата Франциск повика да се забрани сурогат мајчинството

Уредник
1
0
185
Папата Франциск повика на глобална забрана за сурогат родителство, нарекувајќи ја практиката „ожалосна“ и сериозно нарушување на достоинството на жените и децата. „Сметам дека е жално практиката на таканареченото сурогат мајчинство, што претставува сериозно нарушување на достоинството на жените и децата, врз основа на искористување на ситуации на материјални потреби на мајката“, рече поглаварот на […]

Украина за прв пат го слави Божик на денешен ден – проруската црква ќе го слави на 7 јануари

Уредник
0
-118
581
Украина денеска за прв шат го слави Божик, откако донесе одлука за прифаќање на новојулијанскиот календар. Во јули, претседателот Володимир Зеленски потпиша закон за поместување на датумот на празникот. Денеска практично Божикни литургии служеше автокефалната православна црква на Украина (ПЦУ), но не и Украинската православна црква – Московска патријаршија (УПЦ-МП), која се води по стариот […]

Папата во божиќното обраќање го осуди страдањето на цивилите во Газа

Уредник
0
0
253
Во својата божиќна порака, папата Франциско рече дека децата умираат во војни, вклучително и во Газа и дека израелските напади жнеат „страшна жетва“ на невини цивили. Во своето божиќно обраќање, Папата го нарече „гнасен“ нападот на милитантите на Хамас врз Израел на 7 октомври и повторно апелираше за ослободување на околу 100 заложници кои се […]

Видео покажа дека од куполата на Света Софија веќе паѓаат фрагменти

Уредник
1
0
549
Неодамна на интернет се појави видео од 2022 година, на кое јасно се гледа како од куполата на Света Софија, поранешното средиште на христијанската вера во Константинопол, паѓаат фрагменти врз посетителите. Снимката направена од безбедносните камери и објавена од турскиот медиум BirGün, покренува низа сериозни прашања во врска со безбедноста на поранешниот христијански храм, сега […]

Молдавската црква под РПЦ се сели во Романска јуриздикција

Уредник
1
0
566
Голем дел од православните парохии на Руската Православна Црква во Молдавија ја напуштија оваа јурисдикција и се приклучија на Романската православна црква, која исто така има своја јурисдикција во земјата. Во текот на изминатата недела, тоа го направи и основачот и ректор на Кишињевската семинарска и теолошка академија, прота Вјачеслав Казак, заедно со локалната парохија. […]

Уште еден руски владика „прекомандуван“ – Патријархот Кирил како Цезар во руската црква

Уредник
1
0
469
Митрополитот Тихон (Шевкунов), кој беше назначен за поглавар на Кримската митрополија, изнесе проштално обраќање пред парохијаните во манастирот Псков-Печерск. Притоа тој иронично го спореди своето преместување на анексираниот Крим со испраќање во „одморалиштата во Колима“. Колима е регион во Сибир, познат по најстрашните работно-поправни логори на советскиот режим – Гулаг, каде што 500 илјади затвореници […]

Рускиот Патријарх: По Божја промисла е создадено нуклеарното оружје за Русија да стане независна и слободна држава

Уредник
0
-6
661
Рускиот патријарх Кирил повторно ја скандализира светската црковна јавност. Нуклеарното оружје создадено во Русија го прогласи за „Божја промисла со цел Русија да биде независна и слободна“. Оваа скандалозна и антихристијанска изјава, Кирил ја дал за време на одликувањето на научниот директор на федералниот нуклеарен црнтар. Дополнително објансувајќи дека нуклеарното оружје развиено во Саров Нижегородската […]

Ѓаконот Кураев ја напушти Русија

Уредник
0
0
478
Најеминентниот руски теолог, ѓаконот Андреј Кураев ја напуштил Русија и се преселил во Чешка. Веста ја овјави самиот посочувајќи дека „Неговиот московски свет е срушен“. Отец Кураев, кој важи за жесток критичар на црковната политика на Патријархот Кирил, вели дека во Прага и во Европа има намера да организира предавања и јавни средби, а своето […]