Европа

Украинската проруска црква се одвои и прогласи целосна независност од Москва

Уредник
0
-2
455
Украинската православна црква Московски Патријархат,  ги прекина односите со Руската црква поради нејзината инвазија врз Украина и прогласи целосна независност во ранг на автокефалност, со образложение дека не се согласува со ставот на московскиот патријарх Кирил за руската инвазија врз Украина. – Ние не се согласуваме со ставот на московскиот патријарх Кирил… за војната – […]

Нови слики за срам во Света Софија: Чевли ,,заглавени” во ѕидовите на храмот

Уредник
0
0
341
Продолжуваат потполно провокативните и понижувачки слики од Света Софија во Константинопол. Уништувањето на Царската Порта во храмот од страна на турските медиуми беше карактеризирано како ,,случајност”, а истовремено предизвика реакции во Министерството за надворешни работи. Како што се гледа од сликите што беа прикачени на социјалните мрежи од страна на одговорниот на Општината на Константинопол […]

Рускиот патријарх сака да има мир, но не ја осудува војната во Украина

Уредник
0
0
72
Поглаварот на Руската православна црква, чија поддршка за „специјалната воена операција“ на Москва во Украина вознемири многу христијани, рече дека се надева оти конфликтот наскоро ќе заврши, но овој пат не го осуди ниту критикуваше. На богослужбата на отворено пред московската катедрала Христос Спасителот во пресрет на православниот Велигден, патријархот Кирил посипуваше света вода со […]

Папата Франциск повика на помирување во време на војна и судири

Уредник
0
0
26
Папата Франциск од Рим повика на помирување во светот, додека привршуваат годинешните прославувања на Велигденските празници според Грегоријанскиот календар. „Расправиите, војните и кавгите да отстапат место за разбирањето и помирувањето“, изјави поглаварот на Католичката црква пред илјадниците верници на плоштадот Свети Петар во Рим после денешната молитва посветена на Света Марија. Тој додаде дека луѓето […]

Свештеници од проруската црква во Украина бараат сеправославен црковен суд за Патријархот Кирил – Рускиот свет мора да биде осуден како ерес

Уредник
1
0
271
Свештеници на Украинската православна црква – Московска Патријаршија испратија отворено писмо до помесните православни цркви во кое повикуваат на меѓународен црковен суд за Рускиот патријарх Кирил. Сметаат дека неговото поведение е за осуда од сеправославен црковен суд, слично како што во историјата било практикувано за претставници на црквата кои поддржуваат воени агресии. -Денес кога Московскиот […]

Кипарскиот архиепископ – Путин не е христијанин

Уредник
1
0
295
Кипарскиот Архиепископ, Хризостом со жестока критика кон рускиот претседател Владимир Путин поради инвазијата во Украина. Поглаварот на Кипарската православна црква во интервју за национланата телевизија изјавил дека тоа што Путин го прави во Украина нема никаква логика и дека тоа покажува оти тој не е христијанин. -Ние ја осудуваме инвазијата во Украина. Нама никаква логика […]

Онуфриј им се заблагодари на црквите што примија бегланци од Украина, Руската црква не ја спомна

Уредник
0
0
202
Поглаварот на Украинската православна црква, дел од Московската Патријаршија, Онуфриј им се заблагодари на православните цркви кои помогнале со прием на украинските бегалци пораи руската воена инвразија врз Украина. Во набројувањето на црквите, тој не ја спомна Руската Православна црква. Еве што напиша Онуфриј во јавната благодарница. Во име на Украинската православна црква, би сакал […]

Грузиски епископ: Ова не е христијанство

Уредник
0
0
465
„Со децении наназад овој мачител тврди дека верува во еден Бог, но е зафатен со клање и крвопролевање на православните“, рече Батумскиот митрополит Димитриј, коментирајќи ги трагичните настани во Украина за време на својата празнична проповед за Благовештение. „Денес православни христијани умираат и страдаат. Нивниот мачител, за жал, исто така е православен. Ние го знаеме […]

Уништени 59 верски објекти од војната во Украина

Уредник
1
0
75
Украина ја обвини Русија дека од почетокот на нејзината инвазија оштетила или уништила најмалку 59 верски објекти низ земјата. Москва негира дека целта била цивилна инфраструктура, но Би-Би-Си идентификуваше голем број верски објекти кои претрпеле голема штета. Тие вклучуваат православна катедрала во опколениот град Мариупол, на кој и е распарчена крунската купола. Опишана од туристичката […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј со осуда на руската инвазија: Ова е ѕверски чин

Уредник
0
0
139
Духовниот водач на православните христијани, вселенскиот патријарх Вартоломеј Први, денеска ја осуди руската инвазија на Украина, опишувајќи ја како брутален чин кој предизвикува големи страдања. „Невозможно е да се замисли колкаво уништување предизвика оваа ужасна инвазија за украинскиот народ и за целиот свет“, рече Вартоломеј. Тој се состана со католичкиот надбискуп Станислав Гадецки, претседател на […]