Европа

Руски рок музичар доби орден од Руската црква

Уредник
0
0
179
Вјечислав Бутусов, руски рок музичар, доби црковен орден „Свети Серафим Саровски“ – трет степен, од Рускиот патријарх Кирил, заради учество во разни општествени и благодарителни проекти. Станува збор за фронтмен на популарната група од 90-тите,  „Наутилиус Помпилиус“. Патријархот Кирил за време на одликувањето потенцирал дека музиката на Бутусов е позната во Русија и надвор. -Вие […]

Папата Фрањо ги охрабри католиците во Русија да го сведочат Евангелието

Уредник
0
0
60
Светиот Отец за 30 годишнината од воспоставувањето на апостолската администратура за католциите од латински обред во Москва и Сибир упати порака до католиците во Рисија, која е објавена на 10 октомври 2021 година, извести Catholic News Agency. Апостолската админастратура во Москва и Сибир по распадот на Советскиот Сојуз ја воспостави свети Иван Павле II. „Сакам […]

Папата Фрањо: Абортусот е убиство

Уредник
0
0
73
Папата Фрањо во четврток 14 октомври 2021 година се сретна со членовите на Италијанското здружение на фармацевти кои пристигнаа во Рим од цела Италија по повод 42. Национален конгрес на италијанското друштво за болничка фармација и фармацевтски услуги на здравствени институции. На почетокот на својот говор, тој посочи дека нивниот собир, кој се одржува во […]

Убиството на британскиот пратеник прогласено за терористички инцидент

Уредник
0
0
111
Убиството со нож на конзервативниот пратеник, сер Дејвид Ејмс во Леј-он-Си, Есекс е прогласено за терористички инцидент, потврди Метрополитен полицијата. Како што пренесе ДПА, истрагата ја предводи антитерористичка полиција. Ејмс (69), кој го претставуваше западен Саутенд во Есекс беше нападнат во Методистичка црква. Тој беше хоспитализиран и опериран, но им подлегна на повредите. По нападот […]

Лекарите и медицинарите добија празник – Собор на Сите Светии Лекари, одлучи Вселенската Патријаршија

Уредник
0
0
541
На 17 октновр в недела 2021 година, Светата Црква за прв пат ќе почне да го слави Соборот на Сите Светии Лекари, како ден посветен на медицинската наука за човештвото. Таква одлука донела Вселенската патријаршија. -Светиот и Свештен Синод на Мајката Црква реши да ја востанови неделата, најблиску до 17 и 18 октомври секоја година, […]

Руската црква ќе дебатира за зависноста од социјалните мрежи

Уредник
0
0
68
Придобивките и штетите од социјалните мрежи ќе бидат една од главните теми за дискусија на IX Меѓународниот собор на православни масовни медиуми „Вера и збор“, потврдија претставници на Руската православна црква и православните медиуми кои ќе учествуваат на конференцијата. Во четвртокот се одржа прес -конференција преку Интернет. Собирот ќе се одржи од 18 до 22 октомври […]

Руската црква формира епархија во Ерменија

Уредник
0
0
91
Синодот на Руската православна црква, чиј состанок се одржа во петокот преку он лајн, одлучи да се формира Еревско-ерменска епархија на Руската православна црква во рамките на Ерменија. Како што објасни официјалниот претставник на Руската црква Владимир Легојда за новинарите, оваа одлука е договорена со поглаварот на Ерменската апостолска црква, католикосот Гарегин Втори, со кого […]

Руската црква поради пандемијата го одложи Соборот и прославите за роденденот на Патријархот

Уредник
0
0
76
Светиот синод на Руската православна црква одлучи да го одложи Архиерејскиот Собор за шест месеци поради големиот број на новозаразени од Ковид 19. -Поради тешката епидемиска ситуација, се одлож одржувањето на Светиот Архиерејски Собор до мај 2022 година, одредувајќи ги датумите на состаноците на 26-29 мај 2022 година“, стои во соопштениоето од Синодот на РПЦ. […]

Почина британскиот пратеник прободен во црква – убиецот е уапсен

Уредник
0
0
206
Британскиот конзервативен пратеник Дејвид Ејмс почина откако беше прободен со нож, објавија денеска локалните медиуми. – Тој беше третиран од итните служби, но, за жал, почина на местото на настанот – рече полицијата во Есекс, пренесе Ројтерс. Од таму велат дека 25-годишен маж бил уапсен откако полицајците пристигнале на местото и бил пронајден нож. Сведок […]

Британски пратеник избоден во црква

Уредник
0
0
53
Конзервативниот британски пратеник е избоден во црква во Велика Британија. Скај јавува дека непознат маж влегол во неговата канцеларија и неколку пати го прободел. Полицијата е на местото на настанот, а околните улици се затворени. Состојбата на пратеникот засега е непозната, како и тежината на повредите. Полицијата на Есекс кратко по инцидентот објавила дека е уапсен […]