ИВЗ

Поглаварот на ИВЗ: да создадеме подобри можности и услови во нашето општество

Уредник
0
0
586
Во овие среќни денови Рамазанската школа нè научи да не ги заборавиме нашите луѓе кои имаат потреба: сиромашните, сираците, инвалидите но и нашите исламски институции. Затоа, на крајот на Рамазан, давањето на Садакатул Фитр ни стана обврска, како што Божјиот Пратеник ни покажа дека со давање на Садакатул Фитр го прочистуваме нашиот пост од прекумерни […]

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Уредник
0
0
998
Верниците од исламска веросиповед во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и празник за духовно и за телесно прочистување. Рамазан Бајрам доаѓа по едномесечниот строг пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце. […]

Почнуваат рамазанските пости, поглаварот повика на добри дела и почитување

Уредник
1
0
918
Од вечерва почнуваат раамзнските пости, кои ќе траат се до големиот празник на Муслиманите Рамзан Бајрам. Вечерва веше првиот ифтар по зајдисонце, а утре рано наутро прд изгрејсонце ќе биде првиот ифтар. Поглаварот на ИВЗ, година Реисул-Улема Х. Хфз. Шаќир еф. Фетаи, во пораката ги повика верниците на добри дела и почитување. Почитувани верници, браќа […]

Почнуваат рамазанските пости – Поглаварот на ИВЗ: Месец за наше помирување

Уредник
0
0
90
Во пресрет на Рамазанскиот пост, поглаварот на Исламската верска заедница, реисул-улема Х. Хфз. Шаќир ефенди Фетаи истакна дека месецот Рамазан е месец на многу благослови, случај на формирање на нашата личност, на нашето духовно и физичко прочистување, на оплеменување на нашата душа, на нашето тело, на нашето размислување, на зајакнување на нашите меѓусебни врски, негување, […]

Мицкоски: Да бидеме взаемна поткрепа и поддршка

Уредник
0
0
149
Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, на сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповест, да им го честитам големиот празник Курбан Бајрам со искрени желби, пред се за добро здравје, хармонија и благосостојба. Празникот Курбан Бајрам е празник на солидарноста и хуманоста кои се универзални вредности што обединуваат […]

Заев: Празник кој не потсетува на грижата кон блиските

Уредник
0
0
151
Премиерот Зоран Заев, по повод празникот Курбан Бајрам, упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, до членовите на Ријасетот и до сите припадници на исламската вероисповед. -Во име на Владата на Република Северна Македонија и во мое лично име, на Вам, на членовите на Ријасетот на […]

Џафери: Денови кои создаваат радост

Уредник
0
0
108
Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до граѓаните, припадници на исламската вероисповед, по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам. -Имам чест во мое лично име и од име на Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, на чистите срца и мисли. Овој празник, како […]

Муслиманите го слават Курбан-бајрам

Уредник
0
0
121
Верниците од муслиманска вероисповед денеска го слават Курбан-бајрам, ден познат како празник на жртвата, зашто се принесува жртва – курбан. За празникот се испраќаат пораки полни со солидарност, изрази на морална помош и пораки за што поскоро поминување на мачните и тешки денови. Бајрамот е исто така повод за да се потсети на сиромашните, децата […]

Заев: Денови во кои треба да се грижиме за вредностите кои не обединуваат

Уредник
0
0
105
Започна месецот на рамазанските пости. Светите денови кога се култивира и усовршува духовниот раст и подвиг, како и дисциплината кон телесните и другите земни искушенија. Деновите на рамазански пости се потсетник дека милосрдието, почитта, солидарноста, добрината, љубовта и простувањето се вредности кои треба да ги почитуваме и кои не обединуваат како народи, објави денеска на […]

Мицкоски: Со заемно почитување и заедничко разбирање да работиме за доброто на нашиот заеднички дом

Уредник
0
0
99
Почитувани граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед дозволете ми од мое лично име и од име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ да Ви го честитам почетокот на светиот месец Рамазан. Ви посакувам од срце светиот месец Рамазан да го поминете во добро здравје Вие и Вашите семејства и нека вашите домови и срца бидат исполнети […]