Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Православната црква на Украина ќе сослужува со МПЦ-ОА

Уредник
0
-77
2.30K
Автокефалната православна црква на Украина ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за каконско единство на МПЦ-ОА. Митрополитот на Украина, Епифаниј испрати писмо до поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во кое пишува дека очекува што поскоро издавање на Томосот за автокефалност на Охридската Архиепископија. Епифаниј го кани Архиепископот и на заедничко сослужување. Во продолжение целосниот текст […]

Пендаровски на средба со Вартоломеј – го очекуваме легитимниот Томос за Охридската Архиепископија

Уредник
0
-75
2.57K
Претседателот  Стево Пендаровски во Фанар, седиштето на Вселенската Патријаршија, имал средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, архиепископ константинополски на Нов Рим и вселенски патријарх. На средбата, како што информираат од кабинетот на шефот на државата, претседателот Пендаровски искажал благодарност до вселенскиот патријарх за посебната улога што ја има во надминувањето на црковниот спор и […]

Владиката Петар за Канал 5: На нероден петко капа нема да му кројам

Уредник
0
-1
657
Владиката Петар за прват се огласи во јавноста во врска со отворањето на неговата регионална телевизија, но детали повторно не откри. Тој за Канал 5, сликовито објасни дека ќе почека прво да се отвори телевизијата, па ќе излезе со информации за медиумот предвиден да емитува забавно-општ карактер. „Додека не ја отвориме, нема зошто да даваме […]

Сотировски: Очекувам владиката Петар да објави детали за неговиот влез во медиумскиот бизнис

Уредник
0
0
742
Директорот на Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи Даријан Сотировски не го коментира „отворањето телевизија од страна на владиката Петар“, но очекува тој да ја запознае јавноста со деталите за влезот во медиумскиот бизнис. – Немам став во однос на користењето на права коишто се со закон гарантирани во државата. Тоа е […]

Романскиот Патријарх го спомна Архиепископот како „Стефан – Охридски и Скопски и на Северна Македонија“

Уредник
1
0
525
Романскиот Патријарх Данаил на последната литургија го спомна името на Архиепископот г.г. Стефан и во пракса го воведе признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА. За време на Големиот Вход, кога се спомнуваат имињата на поглаварите, Романскиот Патријарх го спомна Архиепископот Стефан, користејќи ја формилацијата „Стефан, Охридски и Скопски и на Северна Македонија“. Романската Патријаршија неодама одлучи […]

Владиците Тимотеј и Наум биле во Фанар на покана од Вартоломеј

Уредник
0
-99
1.67K
Дебарско-кичевската епархија објави информација за посетата на црковната делегација на МПЦ-ОА на Вселенската патријаршија, но нема детали што е разговарано на средбите. Од соопштението на ДКЕ станува јасно дека делегацијата во Фанар била два дена и имала интернзивни контакти со Патријаршијата и со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј. Владиката Тимотеј, кој ја предводел делегацијата и владиката Наум […]

Владиците Наум и Тимотеј на средби со Патријархот Вартоломеј

Уредник
0
-384
2.38K
Митрополитите Тимотеј и Наум се во посета на Вселенската Патријаршија. Иако, МПЦ-ОА, официјално се уште не споделува детали, сепак од фотографиите за настаните за кои извести Вселенската Патријаршија, може да се забележат двајцата митрополити на МПЦ-ОА. Владиците Наум и Тимотеј биле дел од делагациите за приемот на новиот Кипарски Архиепископ. Во текстот за настанот, објавен […]

Владиката Петар отвора телевизија во Скопје?

Уредник
2
0
1.78K
Владиката Петар ќе отвора телевизија, откако добил дозвола за тоа од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за нова телевизија на релгионално нив во Скопје, објави Фактор.мк Барањето за дозвола го поднела компанијата „Преобразба“, а нејзин основач, сопственик и управител е Петар Каревски. Фактор пишува дека дозволата издадена од АВМУ е за телевизија со […]

Албанската црква ја прифат одлуката на Вселенската Патријаршија – ќе чека конечен Томос од Вартоломеј

Уредник
0
-1
996
Синодот на Православна Црква на Албанија одлучи да ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за враќање на МПЦ-ОА, како Охридска Архиепископија во канонско единство на православните цркви. Албанските архиереи како име на црквата го признаваат Охридска Архиепископија и една од ретките цркви кои ќе го користат ова име, а не името Православна црква во Северна […]

Синодот ги поздрави црквите кои ја признаа автокефалноста и оние кои одлучија да сослужуваат

Уредник
0
0
492
Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на својата редовна седница во работен состав, (Владиците Петар, Тимотеј и Архиепископот Стефан), донел одлука да ги поздрави одлуките на оние помесни православни цркви кои во меѓувреме ја признаа како автокефална Црква  МПЦ-ОА, или ја примија во евхаристиско и канонско општење. -Македонската Православна Црква – […]