Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Алармантно: По ѕидовите на „Света Софија“ растат треви, во „Свети Димитрија“ има ризик од пожар, во „Свети Гаврил Лесновски“ протекувањето ги загрозува фреските, во…

Уредник
2
0
2.44K
Македонија е преполна со стари, прекрасни цркви. Но, загрижувачка е состојбата кај дел од нив. За ова алармира комитетот ИКОМОС Македонија. Потребни се посебни мерки за заштита на дел од македонските цркви и манастири од пропаѓањето, е заклучокот кој може да се изведе од денеска промовираната база на податоци од страна на ИКОМОС. Стручните тимови […]

Владиката Петар сам на себе си ја продаде неговата телевизија

Уредник
1
0
904
Владиката Петар сам на себе си ја продал Телевизијата Вистел. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, денеска на седница ја одобрила промената на сопственичката структура, па така сега владиката Петар е сопственик на ТВ. Вистел, наместо неговата фирма „Преобразба“ со која ја доби дозволата за регионална скопска телевизија минатата година. Фирмата „Преобразба“, практично е […]

Јаков Стобиски на служба со Порфириј, СПЦ не напиша од која црква доаѓа

Уредник
0
0
633
Викарниот Епископ Стобиски Јаков сослужувал со Неговата Светост, Патријархот српски Порфириј на Светата Божествена Литургија во соборниот храм „Св. Архангел Михаил“, во Белград. Српската православна црква, како и досега не извести дека Патријархот Порфириј сослужувал со владика на друга црква, туку Јаков го вброи во редот на владици на СПЦ со кои исто сослужуваше. Ова […]

Зошто МПЦ-ОА го бојкотираше генералниот секретар на НАТО?

Уредник
4
0
4.56K
Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан вечерва не се појави на свечената собраниска седница на која обраќање имаше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во Собраниската сала беа сите останати поглавари на верските заедници во Македонија, а од православната црква немаше ниту еден претставник. По говорот Столтенберг прво се поздрави со Реисот Шакир Фетаху, а […]

Незаменливиот владика доби уште една функција

Уредник
2
-1
1.92K
Владиката Петар доби уште една функција во структурите на МПЦ-ОА. Со одлука на Синодот (работен состав, тројца членови) Преспанско-пелагонскиот митрополит Петар е назначен за потпретседател на Архиепископскиот црковен суд (АЦС), едно од четирите најважни тела на МПЦ-ОА. Одлуката е објавена во Службен весник на МПЦ-ОА. Во АЦС по функција членува Архиепископот, кој е и претседател. […]

Телевизијата на СПЦ го именува Архиепископот Стефан како „Скопски“, а по реакциите се поправи

Уредник
0
-1
7.88K
Архиепископот Стефан вечерва ќе гостува во интервју на Телевизија Храм, телевизијата на Српската Православна Црква. Интервјуто е снимено минатио викенд во Скопје, а денеска беше најавено како вест на интернет страницата на ТВ. Храм. Но она што во веста предизвика внимание е титупата на Архиепископот. Телевизијата на СПЦ го најави како „Архиепископ скопски и македонски“. […]

Патриотски – Архиепископот Стефан од Охридски и Македонски стана „НАШ Архиепископ“

Уредник
3
-1
4.01K
Ниту Охридски, ниту Македонски, ниту пак на Јустинијана Прима. Во литургиите што ги служи Митрополитот преспанско-пелагонски Петар, поглаварот на МПЦ-ОА, стана „Блажењеши Архиепископ наш Стефан“. Случајно или не, ненамерно или со умисла, В2ладиката Петар, кој едно зборува по медиуми, а друго практикува за време на Богослужбите, во неделата кога сослужуваше со пензиониран владика на црквата […]

Пензиониран владика од Грција и Старозагорскиот од Бугарија на гости кај Петар во Прилеп

Уредник
0
-1
883
Старозагорскиот митрополит Кипријан од Бугарската црква и поранешниот владика на Артис, сега пензиониран Игнатиј од Грција, беа гостите на Владиката Петар за заедничка света архиерејска литургија во прилепската црква „Свето Благовештение“. -Во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп, митрополитите на трите сестрински православни цркви за првпат заеднички ја служеа литургијата, како потврда на признавањето и рамноправноста […]

Устоличен новиот епископ Дељадровско-илинденски Јоаким

Уредник
0
-1
2.67K
Дељадровско-илинденскиот епископ Јоакиме денеска беше оицијално устоличен за владика на МПЦ-ОА. Настанот се случи во новоизградениот храм Константин и Елена во општината Илинден. На литургијата му сослужуваа Кумановско-осоговскиот Митрополит Григориј, Крушевско-демирхисарскиот Јован, и епископот Делчевско-каменички Марко од МПЦ-ОА, како и Црногорско-приморскиот Митрополит Јоаникије, епископот Рашко-призренски Теодосије и Бихачко-петровачкиот Сергеј од СПЦ. На литургијата молитвено присуствуваа […]

Православието не е приватна сопственост

Уредник
0
-662
745
“Православието не е приватна сопственост”- беше споменато во денешното послание на литургијата во Соборен храм Св. Климент Охридски во Скопје во присуство на Архиепископот г.г.Стефан. На литургијата богослужеа свештеници од Белградскиот и Скопскиот соборен храм.  По покана на Архиепископот, чиноначалствуваше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, а во сослужение со свештенослужители од Соборниот храм, како и со […]