Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Ѓуровски: Средбата на МПЦ со РПЦ преставува ризик за националната безбедност

Уредник
2
-43
433
Изјава на проф. д-р Марјан Ѓуровски во врска со посетата на Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) на РМ. „Тајната посета на Рускиот митрополит Антониј задолжен за меѓународните односи на Руската православна црква (РПЦ) е лоша вест и претставува ризик за националната безбедност, закана за социеталната (идентитеска) безбедност во […]

Честитките за именденот, сепак биле порака за „канонска автокефалност“

Уредник
0
0
1.06K
Денешната средба во архиепископијата во Скопје меѓу руската црквона делегација и македонската црковна делегација била сепак по друг повод, а не поради именденот на Архиепископот г.г. Стефан. Тоа го открива Руската православна црква, која за средбата објави вест, од која се чита суштината на посетата. Руската црковна делегација, всушност е составена од членови на РПЦ […]

Рускиот митрополит дошол да честита именден на Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
899
Рускиот митрополит Антониј, шеф на одделот за надворешни рабпти на РПЦ, во Македонија дошол за да му го честита именденот на Архиепископот Стефан и да и честита на МПЦ-ОА за автокефалноста. Тоа сам го изјави попладнево по средбата во Архиепископијата во Скопје. „Овде сме како претставници на Руската православна црква за да ги искажеме честитки […]

По реакцијата на Архиепископот за титулата, организаторот му се извини

Уредник
0
0
356
Здружение на Бадникови поворки, кое беше организиатор на Божикниот коцерт, му се извини на Архиепископот г.г. Стефан, за погрешно именуваната титула на кајрон од преност на МРТВ, каде наместо „Архиепископ Охридски и Македонски“, пишувало „Архиепископ Охридски“. Извинувањето доаѓа, откако Архиепископот јавно реагираше и побара извинување од националниот сервис МРТВ, кои пак посочија дека потписот бил […]

Скандалозно видео – палат Библија за деца, затоа што била од неправославен автор

Уредник
1
-3
1.73K
Лица кои се претставуваат како верници на МПЦ-ОА, од Преспанско-пелагониската епархија, повикуваат на палење и палат Библии за деца, само затоа што биле напишани од автори кои не се православни. Иако Библиите се издадени и рецензирани од високо еминентни професори по Теологија од Богословскиот Факултет и се со благослов на МПЦ-ОА, тие смеаат дека таквите […]

Иринеј: Не ги предадовме, туку ги сочувавме српските светињи во јужните епархии

Уредник
0
-1
1.42K
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ, тврди дека СПЦ ниту ги предала, ниту го продала црквите и манастирите на територијата на Македонија, туку и ги отстапила на МПЦ-ОА на користење со Томосот што го издаде за автокефалност. Иринеј, во интревју за српските медиуми, насловено „СПЦ ги сочува, а не ги продаде и предаде своите Немањички светињи“ јасно […]

Кабинетот на Архиепископот го демантира Оливер Андонов – во МПЦ-ОА нема двојни игри, со неговите ставови шири омраза против МПЦ-ОА

Уредник
0
0
723
МПЦ-ОА, преку кабинетот на Архиепископот г.г Стефан ги демантира јавните настапи на Оливер Андонов, кој изминативов период тврди дека под негово менторство се одвивал процесот на признавање на МПЦ-ОА. Истовремено во демантот се посочува дека ставовите на Андонов се тенденциозни, крајно опасни и поттикнуваат омраза против Бигорскиот манастир, кој има значајна улога во процесот на […]

Вселенската Патријаршија за прв пат објави послание на Патријархот и на македонски јазик

Уредник
1
0
741
Вселенската патријаршија годинава, за прв пат, Божикното послание на Патријархот Вартоломеј го објави и на македонски јазик, со што практично направи уште еден чекор на почит кон македонските православни верници. Оваа одлука на Вселенската патријаршија доаѓа по одлуката од 9 мај да ја врати МПЦ-ОА, како Охридска Архиепископија во канонско единство во православниот свет, како […]

Бугарската црква одигра за СПЦ по налог на Руската црква и ја понижи МПЦ-ОА

Уредник
2
-104
1.58K
Скандалозна одлука донел Синодот на Бугарската православна црква, откако пред три дена во Софија беше вториот човек на Руската православна црква, шефот на руската црковна дипломатијата, Митрополитот Антониј. Информацијата се уште не е официјално објавена, но се очекува денеска Синодот на БПЦ во соопштение да ја обедлодени. Сепак, според информациите на Религија.мк, кои се веродсотојни, […]

Руската црква преку БПЦ се обидува да ја придобие МПЦ-ОА во рускиот свет

Уредник
2
-66
734
Шефот на руската црковна дипломатија, Митрополитот Волколамски Анатолиј допатувал во Бугарија без покана на Бугарската православна црква во обид за средба со бугарските владици. Веста вечерва ја објави политичката партија Демократска Бугарија, која предупредува дека засега единствена двајца владици на БПЦ, Видинскиот митрополит Данаил и ловченскиот Гаврил изкажале желба за средба, додека Патријархот Неофит откажал […]