Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Владиката Петар служеше панихида за загинатите бугарски војници во Цапари

Уредник
4
-1
1.01K
Преспанско-пелагонискиот Митрополит Петар и Старозагорскиот Митрополит Кипријан (БПЦ) отслужиле заедничка панихида за загинатите бугарски војници од Првата Светска Војна во црквата во селото Цапари-Битолско. На панихидата присуствувале претставници на бугарската држава, бугарскиот амбасадор во Македонија и претставници на бугарските здруженија од Македонија, воени атешеа од неколку дипломатски претставништва во Македонија, но не и претставници на […]

„Патриотически парадокси“ – Владиката Петар ќе биде домаќин на БПЦ за која МПЦ-ОА е Северномакедонска црква

Уредник
5
0
1.63K
Преспанско-пелагониската епархија најавува голем настан на сослужение в недела во црквата Свето Благовештение во Прилеп. Според фејсбук информацијата од оваа црква во овој храм на 5 ноември ќе служи Владиката Петар, а на светата архиерејска литургија ќе му сослужуваат владици од соседните сестрински цркви. -Браќа и сестри, со радост ве известуваме, дека во недела на […]

Интронизацијата на Јоаким за Епископ на 5 ноември во новата црква во Илинден?

Уредник
0
0
3.14K
Дељадровско-илинденскиот епископ Јоаким ќе биде интронизиран најверојатно на 5 ноември. Ова во интервјуто за 360 Степени, го потврди владиката Јован. Ова ќе биде последната интронизација на поранешните владици од ПОА, со што ќе биде заокружено и формално нивното реинтегрирање во МПЦ-ОА. Интронизацијата на Јоаким беше одложена, но официјално не беше наведена причината. Една од неофицијалните […]

Владиката Јован за 360 Степени – МПЦ-ОА не е целосна автокефална, потребно е целосно решение

Уредник
0
0
1.83K
Г. Јован, кој по 20 години минатиот месец беше и формално вратен во редовите на МПЦ-ОА како митрополит крушевско-демирхисарски, во интервјуто за „360 степени“ на МРТ 1, меѓу другото, ги изнесува своите видувања за ситуацијата во која се наоѓа Македонската црква откако СПЦ издаде томос за нејзина автокефалност (а не Вселенската патријаршија). Тој смета дека […]

Епископот Јаков служеше во Грција

Уредник
0
0
2.49K
Епископот Стобиски г.Јаков присиствуваше на прославата во градот Дидимотихо во Грција Грчкиот град Дидимотихо вчера го прослави двојниот, верски и национален празник 28 октомври, верски затоа што на празникот Аја Скепи, храмот на градот слави во името на Богородица Елефтеротрија, а националниот празник за епот од 40тата од грчкиот отпор против италијанските сили. Во петокот […]

Архиепископот Стефан во Шведска

Уредник
0
0
628
МПЦ-ОА одбележа 50 години од основањето на првите македонски црковни општини во Западна Европа. Главниот настан беше во Шведска, каде на покана на Митрополитот Европски Пимен бил Архиепископот Стефан. Литургијата за педесетгодишнината од основањето на МПЦО „Св. Наум Охридски“ во Малме, била во сослужение на Архиепископот Стефан со  Епископот Британско-Скандинависки г. Доситеј од Српската Православна Црква, и […]

Епископ од Руската задгранична црква на средба со Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
621
Епислкопот Штудгартски Јов од Руската задгранична црква бил на средба со Архиепископот Стефан, во четвртокот во Архиепископијата во Скопје, објави Скопската епархија. Нема детали за што е разговарано, но Јов и верници од Германија биле на поклоничко патување низ Македонија и ја искористил можноста за средба со Архиепископот Стефан, Епископот Јов е викарен епископ на […]

Владиката Григориј на партиска прослава на ВМРО-ДПМНЕ: Само смртта може да го раздвои Македонецот од името ВМРО

Уредник
0
0
841
Кумановско-осоговскиот митрополит г. Григориј бил гостин на партиската прослава на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за 33 години од основањето на општинскиот комитет во Куманово. Тој зборувал од говорница пред присутните членови на партијата во пресрет на 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, кога е формирана ВМРО. Од фотографиите може да се заклучи дека г. Григориј […]

Романскиот владика на средба и со владиката Тимотеј

Уредник
0
0
1.39K
Епископот Дамаскин од Романската православна црква, кој деновиве беше во посета на МПЦ-ОА имал средба со Митрополитот Тимотеј во Охрид. Дебарско-кичевската епархија соопшти дека вчера во просториите на епархијата во домаќин на Дамаскин, викарен Епископ на Сучавската епархија од Романската православна црква бил Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски Тимотеј. -Средбата помина во духот […]

Владика од Романската црква служеше во Бигорски

Уредник
0
0
175
Дамаскин Дорниски, викарен Епископ на Архиепископијата на Сучава и Радауци, од православна Црква на Романија бил во посета на Бигорскиот манастир. За време на неколкудневната посета на МПЦ-ОА, романскиот владика служел со Епископ Антаниски Партениј во Бигорски, а меѓу свештенослужителите бил и свештеник на СПЦ. Тој занедно со десетици верници од Србија бил на поклониќко […]