Вера

Архиепископот отслужи молебен на гробот на Свети Кирил

Уредник
0
0
579
Архиепископот Стефан, заедно со Митрополитите Пимен и Јосиф отслужија молебен на гробот на Свети Кирил за 1155 годишнината од неговото упокојување. На Молебниот присуствуваа Марија Ефремова, амбасадорка на Македонија во Ватикан, Весел Мемеди, амбасадор на Македонија во Рим, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски и професорот на Богословскиот […]

Во Радика по светиот крст скокнаа над 200 лица, најсреќен Александар Најдоски од Битола

Уредник
0
0
1.02K
Битолчанецот Александар Најдоски го фати осветениот крст во Радика, што беше положен од епископот Антаниски, г. Партениј, по повод денешниот голем христијански празник Богојавление – Водици. Најдоски, кој е дел од оваа традиција петнаесеттина години, по вторпат го фаќа крстот. – Бог се јави. Навистина се јави. Пресреќен сум. Посакувам многу здравје, среќа и радост […]

17 годишниот Ѓорѓи го фати крстот во Скопје, спасувачите со јажиња вадеа скокачи од Вардар

Уредник
0
0
702
17 годишниот Ѓорѓи Николовски од Скопје го фати светиот крст во водите на Вардар. На централната манифестација за Водици, тој најбрзо исплива меѓу 157-те пријавени кои скокнаа од кејот. Доби подароци од МПЦ, градот Скопје и повеќемина спонзори кои му посакаа добро здравје и многу успеси. Чествувањето почна од храмот „Рождество на пресвета Богородица“ каде […]

Кристијан Карапалевски го извади осветениот крст од водите на Преспанско Езеро

Уредник
0
0
593
Кристијан Карапалевски од преспанското село Дрмени го извади осветениот крст од водите на Преспанско Езеро. На традиционалната манифестација што се одржа во туристичката населба Отешево, младиот Карапалевски беше најсреќен од дури 71 учесник кои влегоа во осветените води на Преспанско Езеро. Честитајќи го успехот, градоначалникот на Општина Ресен Јован Тозиевски на Карапалевски му додели ваучер, […]

Дечињата денеска ќе го соберат целото внимание – Вечниот Бог го навестува Христовото раѓање

Уредник
0
0
249
Под слоганот „Почуствувај радост“ и оваа година ќе продолжи навпечатливата прослава на Бадник, во која дечиња од цела Македонија ќе ја пејат Вечниот Бог. Главниот настан е на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, но бадникарски поворки ќе има и во останатите градови и населени места во државата. Како што објавија од Здружението „Бадникови поворки“ на […]

Опасноста е секогаш тука, кога на местото од Бог, општествата ќе постават лабилни човечки суштества

Уредник
2
0
1.95K
Божиќно послание на монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко  – скопски епарх „Зошто така нѐ поразуваш, за да не можеме да се излечиме? Чекаме мир – а нема ништо добро; чекаме време за спасување – а еве, ужаси“ (Еремија 14,19) Драги браќа и сестри! Во ова божиќно време, христијаните го слават и му […]

Осветена црква, мошти од Свети Димитрија, епархиско собрание, сослужување со други цркви – агенда на владиката Тимотеј во Австралија

Уредник
1
0
1.03K
Голема канонска посета на Митрополитот Тимотеј на Австралиско-сиднејската епархија како нејзин администратор. Владиката Томотеј од  24 октомври се наоѓа во Австралија и речиси секодневно Богослужи во речиси сите поголеми цркви на оваа епархија. Во овој педиод се одржа и Епархиско собрание, на кое биле избрани нови членови на телата и органите на Епархијата. За цело […]

Празничен појадок во чест на протестантската реформација

Уредник
0
0
1.48K
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи г. Даријан Сотировски утрово ги прими на празничен појадок претставниците на протестантските цркви од државата, членки на Евангелско протестантската иницијатива. Собирот се одржува во чест на Денот на протестантската реформација, 31 Октомври, кога Мартин Лутер во далечната 1517 година ги истакнат 95те тези на […]

Голем Собор за Соборот на сите македонски светители во Гевгелија

Уредник
0
0
485
Македонската православна црква го одбележа денот кога се чествува Соборот на сите македонски светители. Литургијата беше во црквата “Св. Кирил и Методиј” во Гевгелија. Во организација на Повардарската епархија на МПЦ-ОА беше организиран и традиционалниот “Семакедонски црковно-народен собор”. Со Архиерејската литургија чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а му сослужуваат владиците Митрополитот Повардарски г. […]