Почетна Репортажа

Репортажа

Како е градена Света Софија – архитектонското чудо на Византија

Уредник
0
0
502
„Хистори ченал“ го објави нејновиот документарец за Света Софија, посветен на нејзината архитектонска градба. Научници Света Софија ја дефинираат како чудо на античкиот архитектура.  Археолозите користејќи нова технологија го испитувале овој споменик преку  сателитски, воздушни и молекуларни размери за да ги откријат мистериите на ова светско наследство на УНЕСКО. Кои неверојатни градежни тајни се кријат […]

Нов видео запис „Пасха во Бигорски 2023“

Уредник
0
0
6.12K
Нов видео запис под наслов „Пасха во Бигорски 2023“ е изработен за овој надалеку познат манастир, овој пат за годинешното величенственото одбележување на Христовото воскресение-Велигден. Присуството на неколку илјадници верници, во саботата 15 април пред Христово воскресение и со повеќе стотици во другите денови, од сите делови на државава, но и на верници од православниот […]

Воскресение во Струмица

Уредник
0
0
167
Воскресната Богослужба во храмот на Светите Кирил и Методиј во Струмица ја отслужи Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков. На велигденското празнување присуствуваа министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика Оливер Спасовски и Јована Тренчевска, градоналачникот на Струмица Костадин Костадинов, претставници на политичкиот живот и многуброен верен народ. Погледнете ја галеријата: (фото: тивериопол.мк)

Воскресение во Кумановско-осоговската епархија

Уредник
0
0
152
Во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, се одржа централната прослава за Велигден, со која раководеше митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, кој го објави светлото Воскресение Христово и служеше Света Златоустова Литургија. ГАЛЕРИЈА:

Воскресение Христово во Тетово

Уредник
0
0
56
Во предвечерието на најголемиот Христијански празник – Воскресение Христово, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, по трикратниот опход околу храмот, служeше Света Златоустова литургија. Погледнете ја галеријата:  

Велигден во Штип

Уредник
0
0
55
Литургијата за Воскресението Христово – Велигден, во Штип ја водеше Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во Соборниот храм “Св. Николај” во Штип. Погледнете ја галеријата:

ФОТО: Воскресение Христово во Повардарската Епархија

Уредник
0
0
77
Во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја објави најторжествената и најрадосната вест на Православието, а потоа отслужи Велигденска Воскресна Литургија. Погледнете ја галеријата: