Почетна Репортажа

Репортажа

МПЦ-ОА го одбележа патронот Свети Климент со величествени литургии

Уредник
0
0
180
Во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, со вечерна Богослужба и со утринска литургија беше одбележан патрониот празник на МПЦ-ОА. Вечерната ја служеше Епископот Антаниски, г. Партениј, а утринската владиците г. Агатенгел, г. Јосиф и г. Партениј. Ужувајте во фоторепортажата направена до Бигорски.

Вечерната Богослужба со Отец Партениј во Соборен низ објективот на Драган Тануровски

Уредник
0
0
482
Младиот и талентиран фотограф, Драган Тануровски, низ звојот објектив ја овековечи вечерната Богослужба за Свети Климент Охридски во Соборниот Храм Свети Климент Охридски во Скопје, со која чиноначлствуваше епископот Антаниски г. Партениј, со свештеници од Скопската Епархија и монаси од Бигорскиот манастир. Како ретко кога Соборниот храм во Скопје беше препоилн за ваква Богослужба. Погледнете […]

Хемтремк – хармоничен американски град во кој на власт се муслимани

Уредник
0
0
192
Прошетка по главната улица во американскиот град Хемтремк во Мичиген е како мала турнеја по светот. Долж неа, една до друга, стојат продавница за полски колбаси, источноевропска пекарница, јеменска стоковна куќа и бенгалски бутик, а црковни камбани ѕвонат истовремено со исламски повик за молитва. „Светот во пет квадратни километри“, Хемтремк го живее својот слоган. Во […]

Подземната православна црква на Св. Илија: На фантастични 9 метри длабочина

Уредник
0
-2
372
Бидејќи температурите во австралискиот Кубер Педи одат над 40- тиот Целзиусов степен, Србите дошле до идеја да изградат црква на длабочина од девет метри. Во пустината на Јужна Австралија, има уникатен споменик, не само на српската, туку и на светската култура и архитектура. Православната црква на пророкот Илија се наоѓа на еден рид, под земја. […]

На прошетка низ просториите на синодот на Македонската Православна Црква

Уредник
0
0
367
Во утринската емисија на Тв Сител, Ја сакам Македонија беа претставни дел од просториите на Синодот на МПЦ-ОА во зградата на Архиепископоијата. Низ коментар на отец Бобан Митевски, јавноста имаше можност да види дел од она када заседаваат владиците на МПЦ-ОА. Погледнете. 

Вселенскиот патријарх во Украина

Уредник
0
-1
291
Вселенскиот патријарх вартоломеј од 21 август 2021 е во официјална посета на Украина, каде беше пречекан од поглаварот на Православната црква на Украина, г.г Епифаниј. Украинските власти соопштија дека посетата на Вартоломеј се смета за исклучително важна за Украинците, а милиони вреници од канонската ПЦУ со голема радост го пречекале Вселенскиот патријарх.

Молитвите во Бигорски, Димитар Андоновски за чудотворната икона на Св. Јован Крстител

Уредник
0
0
1.78K
Благодарение на отецот Партениј, кој му е духовен водач, музичарот и пејач Димитар Андоновски, длабински ја запознал верата и го пронашол вистинскиот Бог во своето срце. Се променил, созреал како личност и станал подобар човек. *Кога првпат го посети Бигорскиот манастир и каков впечаток ти остави? -Мојата првата посета во манстирите Св.Јован Крстител-Бигорски“ и Св.Георгиј во […]

Патријархот Вартоломеј се радува на снегот во Фанар

Уредник
0
0
234
Вселенската, патријаршија утрово на својата Фејсбук страница сподели фотографии од снежниот ден во Фанар, седеиштето на Вселенската патријаршија. На фотографиите е и Патријархот Вартоломеј, кој му се радува на снегот.