Почетна Вера Евангелско-Методистичка

Евангелско-Методистичка

Празничен појадок во чест на протестантската реформација

Уредник
0
0
1.48K
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи г. Даријан Сотировски утрово ги прими на празничен појадок претставниците на протестантските цркви од државата, членки на Евангелско протестантската иницијатива. Собирот се одржува во чест на Денот на протестантската реформација, 31 Октомври, кога Мартин Лутер во далечната 1517 година ги истакнат 95те тези на […]

Исус не охрабрува да внимаваме на сето она што излегува од нашата уста

Уредник
0
0
246
Годината што помина 2020, беше една тешка година. Година во која беше присутна пандемијата Ковид 19. Пандемија преку која се заразија многу луѓе. Многу семејства изгубија своите најблиски, пријатели изгубија своите пријатели. Беше тешко за сите нас. Ограничувања, препораки кои создаваа огорченост, изолација, кај одрдена група на луѓе психички растројства… Мораме да признаеме дека пандемијата […]

Претседателот Иванов покровител на настаните за 500 години Протестантска Реформација

Уредник
0
0
452
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, е покровител на централната манифестација која во Македонија се одржува за одбележување на 500 години од Протестантската Реформација, еден од најзначајните моменти за протестантските цркви. Иванов завчера ја примил делегацијата на Евангелско Протестантската Иницијатива, предводена од Генералниот секретар на Светската Евангелска Асоцијација, епископот Ефраим Тендеро и Претседателот на Меѓународниот […]

Честитка од Божиновска до Евангелско-методистичката црква по повод Божик

Уредник
0
0
161
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод празникот Божик упати честитка до свештенството и верниците на Евангелско-Методистичката Црква во Република Македонија. – Во овие возвишени и среќни празнични денови дозволете ми Вам лично, на свештенството и на верниците на Евангелско-Методистичката Црква во Република Македонија, да Ви упатам искрени честитки по повод празникот […]

Честитка по повод Божик од Груевски до Евангелистичко-методистичката црква

Уредник
0
0
157
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, упати честитка по повод празникот Рожденство Христово Божиќ до претседателот на Евангелистичко- Методистичката црква, Емил Заев и до нејзините верници. – Со особена радост и задоволство, на овој величествен ден, сакам Вам и на сите верници на Евангелистичко-методистичката црква во Република Македонија, да Ви го честитам големиот христијански празник- Божиќ. Христовото раѓање е […]

Честитка од премиерот Димитриев за Божик до Евангелистичко-методистичката црква

Уредник
0
0
62
Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведуванје на изборите, Емил Димитриев, по повод големиот христијански празник – Божик, упати честитка до претседателот на Евангелистицко-методистицката црква, Емил Заев и до сите верници на оваа црква во Република Македонија. – Дозволете ми во свое име и во име на Владата на Република Македонија, Вам и на […]

ВЕЉАНОСКИ: Евангелско-методистичката црква придонесува за јакнење на религиската различност

Уредник
0
0
327
Велигден по јулијанскиот календар утре го слават и верниците на Евангелско-методистичката црква во Македонија. Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски во честитката до поглаварот на Евангелско-методистичката црква, Емил Заев пишува дека овој празник треба да поттикнува на добра мисла, радост и духовни победи. -Христовото воскресение ни ја откри смислата за животот и не […]

ИВАНОВ: Да ги чуваме и почитуваме традиционалните вредноснти

Уредник
0
0
125
– На овој голем христијански празник кога ја славиме победата на животот над смртта се присетуваме дека токму почитувањето на христијанските вредности и верата го зачувуваа народното битие и македонското духовно наследство. Соживотот и религиското почитување придонесоа за зацврстувањето на меѓуверскиот дијалог во земјава. Наша должност и во иднина е да ја пренесеме пораката за вистината […]

Сведочење за силината на Крстот

Уредник
0
0
428
„Крстот“ е македонски документарен филм за настанот кој го промени текот на човечката историја – Христовото Распетие. Во овој филм се разгледува Крстот од историска, Библиска, теолошка и егзистенцијална перспектива. Испреплетени со пораката на филмот се и повеќе животни приказни кои сведочат за промената што настанува во човекот кој ќе се соочи со Крстот Христов. […]

Груевски му го честиташе Божик на Заев

Уредник
0
0
117
Премиерот Никола Груевски упати честитка до верниците на евангелско-методистичката црква, ког го чествуваат Божик, како и до претседателот на Евангелско-Методистичката црква Емил Заев. – Божик е празник на Божјата љубов, празник кој треба да нè потсети дека Бог во својата намера да го доближи човекот до себе, одлучи и самиот Тој да постане човек. Христовото […]