Ислам

Ријасетот на ИВЗ одржа седница

Уредник
0
0
69
Исламската веска заедница објави дека Ријасетот одржал седнца на 2 мај под раководство на Поглаварот Шаќир Фетаи, посочувајќи дека седницата помина во одличен амбиент, конструктивни и рационални дискусии. Оваа седница доаѓа во периодот кога се уште траат несогласувањата со Тетовскиот Муфтија, кој беше разрешен од функцијата. ИВЗ соопшти дека за Месецот Рамазан ги надмиланл собраните […]

Тетовско муфтиство: Насилен обид да се влезе во Муфтиството на Тетово

Уредник
0
0
174
Тетовското муфтиство, кое се уште го управува разрешениот Муфтија Ќани Несими, обвини дека на 31.01.2024, во средата, рано наутро имало обид за насилен влеза во зградата на Муфтиството. На фејзбук страницита на тетовското муфтиство се објавени и вида од видео надзорот на кои се гледаат лицата кои се дел од овој настан. Тетовското муфтиство ги […]

Новиот муфтија на Тетово не влезе во Муфтиството, ИВЗ тврди дека канцелариите му се узурпирани од непознати лица

Уредник
0
0
176
Новиот в.д. муфтија Селвер Џемаили бил спречен да влезе во седиштето на тетовското муфтивство и да ги извршува своите работни задачи како прв човек на оваа институција, соопшти денеска Исламската верска заедница (ИВЗ). Ваквата состојба траела веќе некое време, а Џемаили утрово ја пријавил и во полиција. Од СВР Тетово информираат дека денеска во 7 […]

Тетовскиот муфтија бара смена на поглаварот на ИВЗ

Уредник
0
0
148
Тетовскиот муфтија, Ќани Несими, кој беше разрешен од функција, смета дека поглаварот на ИВЗ, Шакир Фетаху е нелегитимен и дека е потребно избор на нов поглавар на ИВЗ. Во гостувањето на ТВ Сител, Несими вели дека Фетаху ги исполнил условите за пензија, но и дека работи спротивно на Уставот на ИВЗ, што е причина за […]

Тетовскиот муфтија Несими: Незаконски сум сменет, прекршен е Уставот на ИВЗ

Уредник
0
0
92
Незаконски и со прекршување на Уставот на Исламската верска заедница сум сменет од фукција, изјави денеска тетовскиот муфтија Ќани Несими. Тој денеска одржа прес-конференција и обвини дека раководството на ИВЗ незаконски го сменило на седницата  на 8 ноември, а на негово место е поставен вршител на должноста. -На седницата се прекршени повеќе точки од уставот […]

Нови потреси во ИВЗ – Поглаварот ги разреши Муфтиите на Тетово и на Струга

Уредник
0
0
317
Нови бранувања во Исламската верска заедница. Ријасетот на ИВЗ под раководство на поглаварот Шакир Фетаи денеска ги разрешил Муфтиите на Тетово и на Струга и назначил в.д муфтии на овие мутиства. Од друга страна Тетовското Муфтиство обвинува за самоволие на поглаварот и за нелегитимност на седницата на Ријасетот, бидејќи на нејзе не биле покането мнозинството […]

Курбан Бајрам – 28 јуни, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Уредник
0
0
95
Првиот ден од Курбан Бајрам, 28 јуни (среда) е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството, на граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Северна Македонија им го честита празникот Курбан Бајрам.

Скопскиот Муфтија Ќенан Исмаили обвинува за не транспарентност за аџилакот

Уредник
0
0
319
  Зголемувањето на цената на Хаџот за ова година за аџиите од Северна Македонија предизвика голема забуна во јавноста, особено кај оние кои решија оваа година да го исполнуваат петтиот столб на исламот. Во целиот регион цената беше поевтина отколку во Северна Македонија, пренесува порталот ТS на албански јазик. Скопскиот Муфтија др. Еф. Ќенан Исмаили […]

Имало ли обид за пуч во ИВЗ?

Уредник
0
0
1.25K
Поглаварот на ИВЗ, Шакир Фетаху разлешил дваесетина видни членови на ИВЗ од раководни функции, откако разбрал дека му се подготвува пуч и негова смена, дознава Религија.мк. Настанот се случил оваа недела, но официјално не можат да се добијат информации. Она што религија.мк, го дознава дека во игра биле кумановското и тетовското муфтиство, кои наводно заговарале […]

Месен нарезок деклариран како Халал со 40 проценти свинско месо – Стокомак го повлече

Уредник
1
0
373
Месниот нарезок на Гурмес од Србија е повлечен од рафтовите на Стокомак, откако Исламската верска заедница утврдила манипулации со користењето на сертификатот Халал, кој означува безбедна храна за муслиманите по верските традиции. Агенцијата за Стандард Халал во Македонија утвридла дека во декларацијата на производот стои дека во составот има 40% свинско месо и 20% пилешко, […]