Ислам

Нови потреси во ИВЗ – Поглаварот ги разреши Муфтиите на Тетово и на Струга

Уредник
0
0
284
Нови бранувања во Исламската верска заедница. Ријасетот на ИВЗ под раководство на поглаварот Шакир Фетаи денеска ги разрешил Муфтиите на Тетово и на Струга и назначил в.д муфтии на овие мутиства. Од друга страна Тетовското Муфтиство обвинува за самоволие на поглаварот и за нелегитимност на седницата на Ријасетот, бидејќи на нејзе не биле покането мнозинството […]

Курбан Бајрам – 28 јуни, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Уредник
0
0
91
Првиот ден од Курбан Бајрам, 28 јуни (среда) е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството, на граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Северна Македонија им го честита празникот Курбан Бајрам.

Скопскиот Муфтија Ќенан Исмаили обвинува за не транспарентност за аџилакот

Уредник
0
0
311
  Зголемувањето на цената на Хаџот за ова година за аџиите од Северна Македонија предизвика голема забуна во јавноста, особено кај оние кои решија оваа година да го исполнуваат петтиот столб на исламот. Во целиот регион цената беше поевтина отколку во Северна Македонија, пренесува порталот ТS на албански јазик. Скопскиот Муфтија др. Еф. Ќенан Исмаили […]

Имало ли обид за пуч во ИВЗ?

Уредник
0
0
1.23K
Поглаварот на ИВЗ, Шакир Фетаху разлешил дваесетина видни членови на ИВЗ од раководни функции, откако разбрал дека му се подготвува пуч и негова смена, дознава Религија.мк. Настанот се случил оваа недела, но официјално не можат да се добијат информации. Она што религија.мк, го дознава дека во игра биле кумановското и тетовското муфтиство, кои наводно заговарале […]

Месен нарезок деклариран како Халал со 40 проценти свинско месо – Стокомак го повлече

Уредник
1
0
358
Месниот нарезок на Гурмес од Србија е повлечен од рафтовите на Стокомак, откако Исламската верска заедница утврдила манипулации со користењето на сертификатот Халал, кој означува безбедна храна за муслиманите по верските традиции. Агенцијата за Стандард Халал во Македонија утвридла дека во декларацијата на производот стои дека во составот има 40% свинско месо и 20% пилешко, […]

Поглаварот на ИВЗ во посета на битолското муфтиство

Уредник
0
0
98
Во посета на битолското муфтиство поглаварот на ИВЗ Реисул Улема хфз.хаџи Шакир еф Фетаху,  оствари средба со битолскиот муфтија Амит еф.Расими. Во рамки на посетата беа потпишани два протоколи за соработка помеѓу ИВЗ и Генералната дирекција на вакуфи на Република Турција. Едниот протокол е за реставрација и конзервација на Ханот кој е дел од комплексот Хаџи Махмуд […]

На аџилак заминаа 919 верници муслимани од Македонија

Уредник
0
0
134
На аџилак годинава заминаа 919 верници муслимани од 13 муфтиства во нашава држава. Ова за Радио Слободна Европа го изјави претседателот на Исламската верска заедница во С. Македонија Хаџи Шакир еф. Фетаху кој додаде дека авионското патување кон светите исламски места во Саудиска Арабија во Мека и Медина е реализирано последните три дена со пет […]

Поглаварот на ИВЗ: Целосно се солидаризираме со украинскиот народ кој е жртва на невидена руска агресија

Уредник
0
0
96
Поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул Улема Шаќир Фетаи го честиташе големиот муслимански празник Рамазан Бајрам посочувајќи дека најголемиот предизвик денеска е војната. Ефенди Фетаи вели оти Рамазан нè учи дека војната е туѓа за исламот, додека мирот е најскапоценото нешто за човекот и дека целиот потенцијал на верникот треба да се стави во […]

Трагедија во автобус: Големо злосторство и непростлив грев на сопственикот а не Божја волја

Уредник
0
0
376
Познатиот скопски имам Бењамин Идриз, кој служи во една џамија во Пензергер, Германија, тврди дека за трагедијата на несреќата која се случи во Бугарија, каде драматично и ужасно ги загубија животите 45 невини лица, е прашање за кое мора да разговараме и од религиозен, морален, етички и социјален аспект. Во неговиот Фејзбук статус тој ја […]

Сочувство од дебарското муфтиство за трагедијата во Тетово

Уредник
0
0
113
Искрено и најдлабоко сочувство до семејствата на починататите искажа и дебарското муфтиство, кое на повредените им посакува побрзо закрепнување. -О Господе, помилувај ги оние што починаа и издигни го до рајските височини, дај им трпение и сила на нивните најблиски да се соочат со искушенијата. Бог на повредените нека им даде сила за побрзо закрепнување, стои во […]