Видео

(РЕПОРТАЖА) Игуменот Партениј и Бигорскиот манастир – и величани и растргнати

Уредник
0
0
2.03K
Бигорскиот манастир, кој продолжува да биде духовно свртилиште на многумина верници од земјава и од странство, во изминатиов период е предмет на напади и критики од центри надвор, но и внатре во црквата. Обвинувањата завршуваат главно на адреса на игуменот на манастирот, епископот Партениј, кој е опишуван како анационален, мешетар и предводник на парацрковна структура. […]

Како е градена Света Софија – архитектонското чудо на Византија

Уредник
0
0
754
„Хистори ченал“ го објави нејновиот документарец за Света Софија, посветен на нејзината архитектонска градба. Научници Света Софија ја дефинираат како чудо на античкиот архитектура.  Археолозите користејќи нова технологија го испитувале овој споменик преку  сателитски, воздушни и молекуларни размери за да ги откријат мистериите на ова светско наследство на УНЕСКО. Кои неверојатни градежни тајни се кријат […]

Нов видео запис „Пасха во Бигорски 2023“

Уредник
0
0
21.56K
Нов видео запис под наслов „Пасха во Бигорски 2023“ е изработен за овој надалеку познат манастир, овој пат за годинешното величенственото одбележување на Христовото воскресение-Велигден. Присуството на неколку илјадници верници, во саботата 15 април пред Христово воскресение и со повеќе стотици во другите денови, од сите делови на државава, но и на верници од православниот […]

Дебата – Предизвиците за МПЦ-ОА во 2023 година

Уредник
0
0
403
Новинарите, Бранко Ѓоргевски и Марјан Николовски, беа гости во Аргумент Плус, емисија на Телвизија 24, каде дебатираа за предизвиците со кои се соочува МПЦ-ОА во оваа 2023 година. Погледнете ја емисијата. 

Верници сведочат на радоста во Фанар

Уредник
0
-42
956
По еден цвет од секој верник од Р.С. Македонија за вселенскиот патријарх, така заврши денеска литургијата за неговиот именден во која молитвено учествуваа архиепископот Стефан и владиците Петар, Тимотеј, Климент и Партеније. Неколку стотици православни верници дојдоа за да посведочат за овој историски настан. Верниците воскликнуваа од радост и задоволство што конечно заедно со браќата […]

Над 3000 верници за Велигден во Бигорски

Уредник
0
-1
306
Мир и спокој ги спои илјадниците верници од цела Македонија кои христовото воскресение го дочекаа во Бигорскиот манастир. Конаците не беа доволни да ги сместат сите верници кои сакаа да преноќат. Повеќе од двојно луѓе од капацитетот беа најавени дека ноќта ќе ја поминат во манастирот. Ивица Мисајлевски од Кичево речиси секој Велигден го дочекува […]

Целиот документарен филм „1000 години сведок на светлината“

Уредник
0
0
250
Документарниот филм посветен на Бигорскиот манастир, 1000 години сведок на светлината, кој беше премиерно прикажан во петокот е екранизирање на една богата историја, темелена на цврстиот христијански дух и приказна за љубовта. Како што во едно интервју велат Сестра Ефимија и Отец Кирил, кои се учесници во филмот, „Очи кои гледаат со искреност и со […]

Иринеј Буловиќ – Вучиќ во мантија

Уредник
0
0
634
Роден како Србин, ветуваше дека ќе умре како Грк, па воскресна како Русин. Вака авторите на серијалот документарни филмови за јунаците на времето на злото, го опишуваат српскиот епископ Иринеј Буловиќ, кому му посветија еден од серијалите, насловен „Иринеј Буловиќ – Вучиќ во мантија“. Во документарниот филм Буловиќ е опишан како сива еминенција на СПЦ, […]

Видеозапис „Божиќна серенада” традиционален божиќен дар од Бигорски манастир

Уредник
0
0
176
Традицијата за возобновување на божикни песни, по идеја на Бигорскиот манастир и со благослов на Владиката Партениј, продолжи и оваа година. – Божикната серенада како шести по ред традиционален божикен подарок од Бигорскиот манастир и бадниковите поворки е завршен и го предаваме на сите со најголема љубов. Радувајте се, веселете се, делете љубов, бидете милостиви. […]

На прошетка низ просториите на синодот на Македонската Православна Црква

Уредник
0
0
406
Во утринската емисија на Тв Сител, Ја сакам Македонија беа претставни дел од просториите на Синодот на МПЦ-ОА во зградата на Архиепископоијата. Низ коментар на отец Бобан Митевски, јавноста имаше можност да види дел од она када заседаваат владиците на МПЦ-ОА. Погледнете.