Почетна На иста страна

На иста страна

Христијанските верски лидери со заеднички апел за климатските промени: „Слушнете го плачот на Земјата“

Уредник
0
0
109
Во очи претстојната Конференција на Обединетите нации за климатски промени, тројцата големи христијански лидери упатија заеднички апел до верниците „да го слушаат плачот на Земјата“ и да преземат итни мерки за заштита на животната средина. Во апелот насловен „Заедничка порака за заштита на животот“, папата Франциско, архиепископот од Кантербери Џастин Велби и православниот вселенски патријарх […]

Владиката Јосиф во посета на гостиварското муфтиство по повод Курбан бајрам

Уредник
0
0
158
Делегација на Македонската православна црква Охридска архиепископија (МПЦ ОА) предводена од митрополитот на тетовско-гостиварската епархија г. Јосиф ја посети гостиварското муфтиство и го честиташе Курбан бајрам. Домаќинот, гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели искажа задоволство од можноста да пречека висок црковен претставник и како што кажа, тоа е продолжение на добрата соработка која владеела и во […]

Филипче на среба со Архиепископот Стефан и Реисот Фетаи

Уредник
2
0
273
Министерот за здравство, Венко Филипче имал средба со Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, и со поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи. Главната тема на разговорот била актуелната состојба со коронавирусот. Како што самиот Филипче напиша на Фејзбук им укажал на […]

Верските лидери кај Пендаровски: За празниците верниците безусловно да ги почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Уредник
0
0
139
Претстојните велигденски и рамазански празници и условите во кои поради пандемијата на ковид-19 и оваа година ќе биде неопходна претпазливост на верниците при празнувањето во верските објекти во државата беа тема на разговор на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот. На средбата со Пендаровски присуствуваа […]

Попот кој ги спасил Албанците и градот Дебар во 1918 година

Уредник
0
0
1.10K
Месец август 1995 година, ден осми, споменот на Светата Преподобномаченица Параскева Римјанка. Сонцето, моќно издигнато измеѓу Бистра и Крчин, самовласно господари над целата Река, откривајќи ја во целост првосоздадената красота на Радичката клисура. Во тоа време сè уште ја спознавав богомдаруваната убавина на Река и од нејзината природа, како од петто Евангелие напишано непосредно со […]

Илир Мета во посета на Бигорски – бескрајно благодарен за пречекот

Уредник
0
0
1.82K
Бескрајна благодарност до владиката Партениј и бигорското братство за топлиот и срдечен дочек, напиша албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук по вчерашната посета на Бигорскиот манастир. -Импресивна посета на манастирот „Свети Јован Крстител“, Бигорски манастир, кој годинава слави еден милениум од своето постоење. Ова е извонредно значаен божји храм и важен центар на православната вера, […]

Поглаварите на верските заедници едногласни, Ковид-19 е сериозна закана

Уредник
0
0
257
Верските лидери заеднички упатија апел до сите граѓани да ја сфатат сериозно опасноста од коронавирусот. Заедно со директорот на комисијата за односи меѓу верските групи, поглаварите на 5-те религиозни заедници зад затворени врати разговарале за предизвиците со кои се соочува државата. Во заедничко соопштениe известија дека размениле мислење и за се она што можело да […]

Во Сараево заедничка молитва за жртвите од војната во БиХ

Уредник
0
0
101
Во организација на Меѓурелигискиот совет на Босна и Херцеговина денеска во Сараево ќе се одржи заедничка молитва за четири традиционални религии во оваа земја, во знак на сеќавање на сите жртви од војната во БиХ. По заедничката молитва, Јакоб Финци, претседател на Еврејската заедница во БиХ, и претседавачот на Собранието  меѓурелигискиот Совет и Бони Глик […]

Во техничкото училиште во Куманово во мултиетнички дух се прослави Бадник

Уредник
0
0
92
Средното општинско техничко училиште „Наце Буѓни“ денеска беше домаќин на заедничката прослава на Бадник и Божиќ на учениците Македонци и Албанци, под мотото „Празниците зближуваат“. Прославата е во рамките на проектот „Безбедни училишта“ во соработка со Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Куманово и ОБСЕ, а истиот се одбележува од 2012 година. – […]

Рамазан Бајрам спои три етнички групи во пехчевски Црник

Уредник
0
0
280
Село Црник е доказ дека три етнички групи, Македонци, Роми и Турци, сложно како еден народ можат да живеат во едно село. Сведоци за тоа се самите жители, кои велат дека во нивното село нема поделби, сите живеат како браќа. – Живееме добро, сега засега немаме проблеми, живееме како браќа, неразделени. И многу си помагаме, […]