Почетна На иста страна

На иста страна

Пендаровски: двете заедници се цврст мост на пријателство меѓу двете држави

Уредник
0
0
151
Претседателот Стево Пендаровски по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Претседателот во името на македонските граѓани, го честитам 27 Јануари – Националниот ден на Србите во Република Северна Македонија и посака мир и радост. -Овој важен празник е посветен на големиот српски духовник, просветител и градител […]

Зечевиќ Вардарски – обедините во идеите за создавања добри дела

Уредник
0
0
249
По повод празникот Свети Сава, генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски упати честитка до сите припадници на српската заедница и до сите православни христијани кои го слават денешниот празник. -Ви го честитам националниот ден, празникот Свети Сава! Ви посакувам добро здравје, спокој и благосостојба. Српската заедница во земјава отсекогаш давала значаен придонес во развојот […]

Мицкоски: Овој ден е доказ за взаемната почит и разбирање меѓу граѓаните

Уредник
0
0
111
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на сите припадници на српската етничка заедница во Република Македонија им го честита празникот Свети Сава. Неговата честитка ја пренесуваме во продолжение: Значењето на овој ден посветен на првиот српски архиепископ и просветител, за српската етничка заедница има огромно духовно и културно значење, и неговото чествување во Македонија е доказ […]

Апостолскиот нунциј во Македонија на средба со меѓурелигискиот совет

Уредник
0
0
3.58K
На 22 ноември 2023 година, Апостолскиот нунциј во Македонија монсињор Суриани се сретна со членовите на Меѓурелигискиот совет на Македонија во организација на бискупот Стојанов во Бискупската резиденција на Водно во Скопје. Меѓурелигискиот совет го сочинуваат поглаварите на Црквите и верските заедници застапени во македонскиот устав. На средбата присуствуваа покрај домаќинот монс. д-р Киро Стојанов, […]

Бигорски го јакне соживотот во раканскиот крај

Уредник
0
-1
458
Бигорскиата Обидетл почнува нова социјално-образовна мисија во Мијачкиот крај. Со благослов на епископот Антаниски г. Партениј, игумен на Бигорската Обител, неа отганизирани првите мултикутурни и мултирелигиски средби, кои имаат за цел да го зајакнат сиживотот во реканскиот крај. Првата средба, на која учествувале родители и деца од различна верска и етничка приопадност беше неодамна во […]

Поглаварите на црквите и верските заедници, заедно во Стоби

Уредник
0
0
269
Поглаварите на црквите и верските заедници споменати во македонскиот Устав на покана на директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски биле во посета археолошкиот локалитет „Стоби“. -Заедничката посета беше оценета и како одлична можност освен за непосредно запознавање со ова исклучително национално културно богатство и за продлабочување на меѓуверскиот дијалог, но и […]

Архиепископот Стефан и Бискупот Стојанов на ифтар кај Рејсот Фетаху

Уредник
0
-1
896
Поглаварот на МПЦ ОА, г.г Стефан, на католицката црква, Киро Стојанов, градоначалничката на Скопје, министри, пратеници, и дипломати вечерва беа гости на традционалната ифтарска вечер што ја организира Исламската верска заедница. На вечерата меѓу гостите беш првиот вицепремиер Артан Груби, но предводникот на огнената група на ДУИ Изет Медџити. Поглаварот Шакир фетаху, испрати порака за […]

МПЦ-ОА и ИВЗ формираа Група на пријателство: Со заеднички напори ќе градат здраво општество

Уредник
0
0
930
На иницијатива на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, денеска се формираше Група на пријателство помеѓу МПЦ-ОА и ИВЗ, како формална рамка која ќе понуди квалитетен простор во кој двете верски заедници може да продуцираат многу поголемо разбирање и меѓусебно запознавање и поттикнување заедничка грижа за јавното добро. „Сакаме да овозможиме простор […]

Честитка од Џафери по повод божиќните празници

Уредник
0
0
61
Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до православните верници по повод  големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ со желби за добро здравје, душевен мир и семејна благосостојба. -Во овој период од годината кога после Новогодишните празници се празнува еден од централните празници на христијанството, Божиќ, се овозможува повторно на сите граѓани кои го […]

Синагога, црква и џамија под еден покрив во „Куќата на едниот“

Уредник
0
0
303
„Во потрага по другиот“ – на почетокот на Новата година, свештеникот Грегор Хохберг, рабинот Андреас Начама и имамот Кадир Санчи од Куќата на едниот се среќаваат на меѓурелигиска прослава во Собата на тишината кај Бранденбуршката порта во Берлин. Прославата се пренесуваше во живо на Deutschlandfunk. „Собата на тишината треба да биде постојан повик за братство и […]