Почетна На иста страна

На иста страна

Поглаварите на верските заедници на иста маса за Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
327
Поглаварите на петте уставни верски заедници денеска беа на велигденски ручек кај Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во  неговата резиденција во Скопје. На приемот кај г.г. Стефан беше Реис ул улема хаџи Сулејман Еф. Реџепи, поглавар на Исламската Верска Заедница, Бискупот скопски и Апостолски егзарх, Киро Стојанов, Берта Романо Николиќ претседателка на Еврејската заедница […]

Поглаварите на верските заедници на Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
209
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска по повод Велигденските празници ќе приреди празничен прием за поглаварите и претставниците на петте верски заедници застапени во Уставот на Република Македонија. Приемот ќе се одржи во 14 часот во Архиепископската резиденција, а најавено е присуство и на директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни […]

Бујар Османи во видео порака од пред Бигорскиот манастир го честита Велигден

Уредник
0
0
552
Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот празник на нашите православни сограѓани. Празник кој претставува симбол на солидарноста, добрината и пред се надежта. Тоа е причината зошто се наоѓам денес овде, во Бигорскиот манастир, може да […]

Верските заедници во Делчево застанаа на иста страна

Уредник
0
0
147
Одржувањето на духот на меѓуетничка, меѓуверска, мултикултурна и социјална толеранција, градење соживот за идните генерации преку подобро запознавање на едни со други беше една од главните цели на синоќешната трибина во Делчево со наслов „Порака за мир“ организирана од новоформираното Здружение „Асоцијација за добротворни проекти“. Претседателот на Здружението, Самир Мемедов истакна дека настанот покрај промоција на Здружението, сака да ги осуди […]

На иста страна: Што и како може да работи една жена?

Уредник
0
0
286
Пејачката Мијата ја отвори кабината во Контролата на летање на скопскиот аеродром за екипата на емисијата На иста страна, проект финасиран од УСАИД, кој секоја недела во 11 часот се емитува на Телевизија Сител. Таа покажа дека една жена може да биде успешен контролор на летање, односно да се грижи за безбедноста и контролата на […]

Мултиетничка прослава на Водици во Струга, „Војордание“ испеана и на албански

Уредник
0
0
1.18K
Со пеење на христијански песни на македонски и на албански јазик денеска Струга поинаку од минатите години го празнуваше празникот Водици, односно денот кога во реката Јордан бил крстен Исус Христос. Манифестацијата за фрлање на крстот во водите се организираше на Црни Дрим, а дојде и владина делегација која ја предводеше премиерот Заев, како и […]

Муслиман ги собра сите „лајкови“ за Божик

Уредник
1
-2
664
Еден сопственик на ресторан одлучил да направи нешто на Божиќ и за тоа целиот интернет зборува – но во позитивна смисла. Наместо да го затвори својот ресторан или да ги зголеми цените на јадењата за време на божиќните празници, сопственикот на ресторанот во Лондон, Хасан Масуд, одлучил да направи нешто неверојатно. Тој својот турски ресторан […]

Ученици во Куманово од различни етнички заедници го одбележаа Бадник

Уредник
0
0
201
Празникот Бадник денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците, родителите, претставниците од локалната власт и Државниот просветен инспекторат, во просториите на гимназијата „Гоце Делчев“ имаа можност да слушнат за значењето и суштината на Бадник и Божиќ. Заедничкото славење на големиот христијански празник се оддржува седма година во […]

Светските верски лидери во заедничка порака (ВИДЕО)

Уредник
0
0
389
Светски верски лидери испратија заедничка порка во која ги повикуваат верниците да градат добри односи во светото. Видео пораката е насловека кога религиите ќе се обединат. Погледнете ги пораките на светските верски лидери.  

„На Иста Страна“ наградена од Советот за етика во медиумите

Уредник
0
0
199
Емисијата посветена на пристапот на лицата со попреченост до верските храмови и верската литература, од серијалот „На Иста Страна“ што се емитува на ТВ Сител ја доби третата награда од Советот за етика во медиумите, на конкурсот за најдобри новинарски стории од сферата на општествено – социјалниот живот, со фокус на унапредувањето на човековите права […]