Почетна На иста страна

На иста страна

Верските заедници едногласни против новиот закон за абортус

Уредник
0
0
329
Најголемите верски заедници, кои се дел од Уставот на Република Македонија усвоија  заеднички став дека предложеното законско решение за прекинување на бременоста го прекршува основното право на живот на нероденото дете и го легализира свесното одземање на невин живот. Претставниците на МПЦ-ОА, ИВЗ, Католичката Црква; Евангелско методистичката црква на состанокот викендов одржан во Струмица реагираат […]

Поглаварите на верските заедници го поздравија протоколот за членство во НАТО

Уредник
0
-2
455
Честитки за потпишувањето на протоколот за пристапување на Македонија во НАТО и заедничка изразена верба дека тоа носи траен мир и целосно помирување дома, помеѓу сите граѓани кои живеат во државата, упатиле Поглаварите и претставници на верските заедници наведени во Уставот на Република Македонија на вчерашната средба со премиерот Зоран Заев. Како што информираат од […]

Поглаварите на верските заедници на ручек кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
310
Во манастирскиот комплекс „Свети великомаченик Георгиј” во Криви Дол попладнево се одржува средба на архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан со поглаварите на верските заедници, застапени во Уставот на Република Македонија. На средбата присуствуваат бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов, поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-Ул-Улема ефенди Сулејман Реџепи, претседателот на Еврејската заедница во […]

Божикен ручек во Прилеп – едно небо за сите деца

Уредник
0
0
171
И годинава по 13-ти пат над 500 деца учествуваа на традиционалниот Божикен ручек во Прилеп кој го организираше „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“. Децата беа од различни целни групи и од повеќе градови на Македонија. На заедничка трпеза тие го прославија денот на Христовото раѓање. Имаше покането дечиња и од другите верски заедници. […]

МЦМС со значаен придонес за меѓуверскиот дијалог

Уредник
0
0
155
МЦМС (Македонскиот центар за меѓународна соработка) одбележа 25 години во кои голем дел од активностите посвети и на концептот за меѓурелигиски дијалог. Од 2003 до 2008 година ја збогати соработката меѓу различните верски заедници во македонското општество. Во видеото слушнете ги искуствата на дел од учесниците во програмата, која опфаќашепосети на теолошки факултети, посети на […]

Сотировски од Арачиново порача: Време е да ги излечиме раните од 2001

Уредник
0
0
241
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски бил во посети општина Арачиново, каде имал средба со градоначалничката Миликие Халими. -На средбата се разговараше за заедничкиот настап и соработка во испраќањето јасна порака, поткрепена на дело, дека во Република Македонија мора да отпочне ново поглавје во меѓуетничките, а со тоа […]

Поглаварите на верските заедници на иста маса за Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
313
Поглаварите на петте уставни верски заедници денеска беа на велигденски ручек кај Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во  неговата резиденција во Скопје. На приемот кај г.г. Стефан беше Реис ул улема хаџи Сулејман Еф. Реџепи, поглавар на Исламската Верска Заедница, Бискупот скопски и Апостолски егзарх, Киро Стојанов, Берта Романо Николиќ претседателка на Еврејската заедница […]

Поглаварите на верските заедници на Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
203
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска по повод Велигденските празници ќе приреди празничен прием за поглаварите и претставниците на петте верски заедници застапени во Уставот на Република Македонија. Приемот ќе се одржи во 14 часот во Архиепископската резиденција, а најавено е присуство и на директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни […]

Бујар Османи во видео порака од пред Бигорскиот манастир го честита Велигден

Уредник
0
0
538
Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот празник на нашите православни сограѓани. Празник кој претставува симбол на солидарноста, добрината и пред се надежта. Тоа е причината зошто се наоѓам денес овде, во Бигорскиот манастир, може да […]

Верските заедници во Делчево застанаа на иста страна

Уредник
0
0
140
Одржувањето на духот на меѓуетничка, меѓуверска, мултикултурна и социјална толеранција, градење соживот за идните генерации преку подобро запознавање на едни со други беше една од главните цели на синоќешната трибина во Делчево со наслов „Порака за мир“ организирана од новоформираното Здружение „Асоцијација за добротворни проекти“. Претседателот на Здружението, Самир Мемедов истакна дека настанот покрај промоција на Здружението, сака да ги осуди […]