Почетна Уредник

Уредник

МПЦ-ОА ќе ја менува тврдата одлука за украинската автокефалност – Синодот формира Комисија

Уредник 1
-1
1.88K
Македонската православна црква го менува ригидниот став за автокефалната црква во Украина. Откако донесе одлука дека МПЦ-ОА ќе ја признае ПЦУ тогаш кога сите православни цркви ќе ја признаат, вчера Синодот во работен состав донел одлука да формира Комисија која треба да го проучува украинскоѕто цврковно прашање. Како претседател на оваа Комисија е поставен МИтрополитот […]

Богдaновски: Му пренел ли Стефан на Амбасадорот Јураш дека ПЦУ е неканонска црква за МПЦ?

Уредник 1
0
1.54K
Андреја Богдановски, доктор по безбедносни студии на Бакингемскиот Универзитет во Велика Британија, чиј главен научен фокус се (гео)политиките на Православната црква, сподели фотографија на својот Фејсбик профил од средба на Архиепископот г.г. Стефан во Ватикан со украинскиот амбасадор во Светата Столица, Андриј Јураш. Богдановски во коментар праша дали Архиепископот му пренел на амбасадорот Јураш дека […]

Официјално соопштение од Ватикан за посетата на Архиепископот Стефан

Уредник 1
0
1.19K
Папскиот совет за промовирање на христијанското единство на Ватикан објави официјално соопштение за средбата на Архиепископот Стефан со Кардиналот Курт Кох, префект на дикастеријот за промовирање на црковно единство, која се случи на  26 февруари. Во соопштението нема многу детали, освен дека било разговарано за „тековните односи и идната соработка меѓу Црквите“. Сепак она што […]

Архиепископот Стефан во Ватикан не се виде со Папата, но разговарал со Кардиналот за промовирање на црковното единство

Уредник 0
-1
961
Црковната делегација на МПЦ-ОА, предводена од Архиепископот Стефан, иако немаше официјална средба со Папата Франциск, поради неговата здравствена состојба, сепак таа била примена од претставници на Ватиканските власти. За време на престојот во Ватикан Поглаварот на МПЦ ОА бил примен од кардиналот Курт Кох, префект на дикастеријот за промовирање на црковно единство, претходно тело именувано […]

Архиепископот отслужи молебен на гробот на Свети Кирил

Уредник 0
0
579
Архиепископот Стефан, заедно со Митрополитите Пимен и Јосиф отслужија молебен на гробот на Свети Кирил за 1155 годишнината од неговото упокојување. На Молебниот присуствуваа Марија Ефремова, амбасадорка на Македонија во Ватикан, Весел Мемеди, амбасадор на Македонија во Рим, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски и професорот на Богословскиот […]

Папата ја откажа средбата со Архиепископот Стефан поради здравствени причини

Уредник 0
0
582
Архиепископот Стефан не се сретна со Папата Франциск денеска во Ватикан, иако беше предвидена првата официјална посета на поглаварот на МПЦ-ОА. Причината е здравствената состојба на Папата, кој од саботата е со симптоми на настинка и за денеска ги откажал сите предвидени активности. Неофицијалните информации на Религија.мк, велат дека постои можност средбата сепак да се […]

Кабинетот на Архиепископот објави детали за посетата на Ватикан

Уредник 0
0
1.09K
Скопската православна епархија објави детали за посетата на Архиепископот Стефан на Ватикан и за среддбата што денеска треба да ја има со Папата Франциск, а за која извести Религија.мк пред две недели. -Неговото Блаженство денес официјално ќе биде примен од Неговата Светост, Папата Франциск. На средбата ќе присуствува и Н.Е. Марија Ефремова, македонски амбасадор во […]

Архиепископот Стефан денеска се среќава со Папата Франциск

Уредник 0
0
859
Архиепископот Стефан денеска во Ватикан ќе се сретне со Папата Франциск. Ова е прва официјална посета на поглаварот на МПЦ-ОА, со поглаварот на Римокатоличката црква. Нема официјални детали кои ќе бидат темите на разговор, но самата средба сопред дипломатски извори е значајна за развојот на односите меѓу двете цркви. Македонско-црковна делегација секоја година има средба […]

ВИДЕО: По литургијата, владиката Петар во добро расположение – Фаворит за „Ѕвезде Гранде“

Уредник 1
-11
2.01K
Владиката Петар во Цетиње ги покажал и своите музички и гласовни способности. На виедото кое кружи по социјалните мрежи се гледа како владиката Петар ја пее познатата песна„Калеш бре Анѓо“ пред гостите на СПЦ. На главната маса, во придружба на домаќинот Црногорско-приморскиот митрополит Јоаникиј и останатите владици на СПЦ, владиката Петар решил да запее. Опуштената […]

Владиката Петар служеше во Цетиње – не го спомна Архиепископот Стефан на литургијата

Уредник 0
-32
980
Преспанско-пелагинискиот митрополит Петар служел во Цетинскиот манастир во Црна Гора, заедно со Црногорско-приморскиот митрополт Јоаникиј. Она што е за одбележување е што владиката Петар за време на литургијата, на Големиот Вход, не го споменува Архиепископот г.г. Стефан, кој нему му е поглавар, туку само Српскиот Патријарх Порфириј.  Пракса во православните цркви кога сослужуваат двајца […]