Почетна Уредник

Уредник

Евроамбасадорот Гир во посета на Бигорски манастир

Уредник 0
0
986
Во посета на Бигорскиот манастир вчера доцна попладне, бил амбасадорот на делегацијата на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир. Од Бигорскиот манастир информираат дека на сребната било разговарано за состојбата на христијанството и улогата на црквата во современиот свет. -Ценетите гости имаа можност одблиску да се запознаат со нашата милениумска Светиња. Во духот на манастирското […]

Владиката Пимен: Условите од Всленската патријаршија не се нерешливи – не се бара промена на Уставот, ниту се бара отстапување на дијаспората

Уредник 1
0
2.28K
Митрополитот европски на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), г. Пимен, смета дека условите поставени од Вселенската патријаршија за добивање томос за автокефалност не се толку големи за да не може да се најде решение. Оваа генерална оценка и другите ставови што владиката Пимен ги кажа во интервју за ТВ Сител, се во спротивност […]

Трибина на ВМРО ДПМНЕ во црквата во Калишта во чест на Светите Кирил и Методиј

Уредник 0
-2
533
ВМРО ДПМНЕ организираше трибина во чест на Светите Кирил и Методиј во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга. На тибината насловена „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!“ зборуваа Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Љутков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓоко Ѓорѓевски, редовен професор на Православниот Богословски факултет Св. Климент Охридски – Скопје […]

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Уредник 0
-1
311
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол, денеска во базиликата „Сан Клементе“ присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил и се поклони на гробот на сесловенскиот просветител. Молебенот, на кој присуствуваа членовите на државно – црковната делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, го отслужија Владиката Пимен и Владиката […]

Светите Кирил и Методиј се светилник на сите словенски народи

Уредник 0
0
462
– Ние им се обраќаме со љубов и почит, но, што треба уште да направиме? Денеска ги слушнавме зборовите на Исуса дека не се пали светило за да се стави под поклоп туку се става на светилник за да им свети на сите в куќи. И Бог не го запалил светилникот што ни го врачил […]

СПЦ се реорганизира – Пахомије ќе стане Митрополит?

Уредник 0
0
478
Соборот на СПЦ на последното заседание овој мај разгледувал уставни одредби во делот на црковната органзација и според одлуките значително ќе биде зголемен бројот на митрополити. Српските медкиуми веќе објавија дека митрополитска титула може да понесе и актуелниот епископ Врајнски, Пахомије. Во официјалното соопштение од Соборот на СПЦ пишува дека се занимавал со измени и […]

Мојаноски: Условите од Вселенската патријаршија не се нерешливи

Уредник 0
0
1.87K
Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија треба да си направи сопствена стратегија и да ги процени ризиците, од повлекување на евентуален чекор во контекст на условите од Вселенската патријаршија што како такви вчера ги претстави поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, зашто овде не станува збор за канонски или црковен проблем или проблем […]

Изјавата на Архиепископот централна тема во грчката јавност

Уредник 0
0
960
Изјавата на Архиепископот Стефан од вторникот стана црентрална тема во грчките медиуми. Голем дел од медиумите оваа изјава ја доведуваат во корелација со претходните настани кои предизвикаа реакција околу преспанскиот договор. Коментарите во грчката јавност се дека изјавата на Стефан и изјавите на Силјановска Давкова, како претседател на државата и на Мицкоски, како иден мандатар […]

Во амбасадата во Пекинг студенти од Кина рецитираа македонски песни по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Уредник 0
0
68
Во амбасадата на  Македонија во Пекинг се организираше културен настан по повод денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј на иницијатива од Катедрата за македонски јазик при Универзитетот за странски студии во Пекинг. Амбасадорот Сашко Насев подари книги на библиотеката од Катедрата за македонски јазик. Раководителката Чен Цјао се заблагодари и изрази надеж за […]

Силјановска Давкова на средба со Папата – најави интензивна соработка со Ватикан

Уредник 0
0
651
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Апостолската палата имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск. Претседателката Сиљановска Давкова се заблагодари за упатените честитки од Папата Франциск по повод нејзиниот избор за Претседател и истакна дека […]