Почетна Уредник

Уредник

Мојаноски: Вистинскиот пат на македонската црква е да го оди патот на добивање автокефалност од Вселенската патријаршија!

Уредник 0
-447
2.52K
Македонската православна црква – Охридска архиепископија ставена меѓу чеканот и наковалната во односите меѓу Вселенската патријаршија и Руската православна црква, Вака дел од познавачите на црковните прашања го толкуваат протерувањето на  руски архимандрит Васијан Змеев, претставник на Московската патријаршија кој често престојувал во државава, велејќи дека секоја активност која ја имаат руските црковни структури, по симнувањето […]

Прва посета на Архипископот Стефан во манастирот на неговиот викарен епископ

Уредник 0
0
3.74K
Архиепископот Стефан, придружуван од скретарот на синодот, Епископот Климент биле во посета на манастирот, Успение Богородишно во Маркова Сушица, кај Скопје. Домаќин им бил Епископот Давид, сега викарен епископ на поглаварот на МПЦ-ОА, кој долги години управуваше со овој манастир. Ова е прва посета на Архиепископот г.г Стефан на објект во кој претходно функционираше ПОА. […]

Устоличен првиот епископ Делчевско-каменички, Делчево стана епископско седиште

Уредник 0
0
3.04K
Со светата Архиерејска Литургија во храмот ,,Успение на Пресвета Богородица” г. Марко е устоличен за прв Епископ Делчевско-каменички, со што Делчево стана еоископско седиште за прв пат во историјата. На Литургијата началствуваше Епископот делчевско-каменички г. Марко, а сослужуваа Митрополитите: крушевско-демирхисарскиот г. Јован, брегалничкиот г. Иларион, кумановско-осоговскиот г. Григориј, од МПЦ-ОА и Епископите: врањскиот г. Пахомиј, […]

Рускиот архимандрит, редовен гостин на МПЦ, доби забрана за влез во Македонија

Уредник 3
-1851
4.75K
Шефот на руското црковно подворје во Софија, Васијан Змеев доби забрана за влез во Македонија, дознава Религија.мк Рускиот архимандрит е на списокот на македонското МНР со уште тројца руски дипломати кои се протерани од Македонија. Змеев е рускиот црковен претставник на Московската патријаршија, кој изминатава година имаше интензивни посети на Македонија и зачестени средби со […]

Стојанов: Само духовно зрел народ може да ја гради иднината на Македонија

Уредник 0
-1
1.73K
На 8 Септември во разговор за утринската програма, поглаварот на Католичката црква во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов се потсети на славниот датум, како тој го доживеа и што истото значеше за него. За монс. Киро Стојанов, како католик, Македонец, и покрај тоа што на 8 Септември 1991 поради неговите ангажмани бил далеку од државата, […]

Г.г Стефан: Македонија да продолжи по македонскиот пат

Уредник 0
0
979
Пред 32 години, Г.Г. Стефан, тогаш како митрополит на Брегалничката епархија, заедно со речиси сите штипјани гласаше на референдумот. За поглаварот на МПЦ, тој ден е остварување на вековниот стремеж како на црквата така и на сите граѓани на нашата Македонија. Во разговорот за Сител, се прашува дали како генерација го исполнивме тоа што тогаш […]

Романската црква ги собра младите од православните цркви

Уредник 0
-1
1.56K
Над 3.500 млади луѓе, на возраст од 16 до 35 години од сите епархии на Романската патријаршија, но и млади луѓе од Вселенската патријаршија, од Православните Цркви од Александрија, Антиохија, Ерусалим, Бугарија, Грузија, Грција, Полска, Албанија и од Православната црква во земјите на Чешката Република и Словачка, беа дел од Седмата меѓунардона средба на православната […]

Богојески му одговори на Пахомије

Уредник 3
-206
7.60K
Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески, по потекло крушевчанец, во изјава за Религија.мк, му одговори на Врањскиот епископ Пахомије за неговиот опис на Крушево, во кој се обидува дам му даде српски историски контекст. Во продолжение целосната реакција на Богојески. Изразувам длабоко жалење поради непознавањето на историјата на славното Крушево и крушевско од страна на […]

Како Пахомије го гледа Крушево?

Уредник 1
-63
1.57K
Врањскиот епископ на СПЦ, Пахомије кој беше дел од литургијата за устоличувањето на Митрополитот Јован за Крушевско-демирхисарски митроплит има свој поглед на градот Крушево. Откако се врати во Врање, на својата интернет страница објави вест за интронизацијата на новиот македонски митрполит, но свои зборови го опиша градот каде ќе биде седиштетото на на Крушевско-демирхисарската Митрополија. […]

Владиката Петар ги прогласи новинарите за фанаридиоти, а Партениј го нарече теле

Уредник 2
-30
10.09K
Скандалозно, на моменти конфузно и неповрзано, но генрално полно со деструктивност и антихристијански, звучеше вчера Владиката Петар во обраќањето по интронизацијата на Јован за нов Митрополит на МПЦ-ОА на Крушево и Демир Хисар. Владиката Петар, кој генерално е познат по своите навредливи проповеди, обликувани со доза на лажен патриотизам, го искористи чинот на интронизација повторно […]