Јаков Стобиски: Законот за родова еднаквост е најголемото зло против жената

Јаков Стобиски: Законот за родова еднаквост е најголемото зло против жената

Православната црква на Украина ќе сослужува со МПЦ-ОА

Православната црква на Украина ќе сослужува со МПЦ-ОА

Пендаровски на средба со Вартоломеј – го очекуваме легитимниот Томос за Охридската Архиепископија

Пендаровски на средба со Вартоломеј – го очекуваме легитимниот Томос за Охридската Архиепископија

Владиката Петар за Канал 5: На нероден петко капа нема да му кројам

Владиката Петар за Канал 5: На нероден петко капа нема да му кројам

Вести

Православната црква на Украина ќе сослужува со МПЦ-ОА

Уредник 0
-35
1,974

Автокефалната православна црква на Украина ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за каконско единство на МПЦ-ОА. Митрополитот на Украина, Епифаниј испрати писмо до поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во кое пишува дека очекува што поскоро издавање на Томосот за автокефалност на Охридската Архиепископија. Епифаниј го кани Архиепископот и на заедничко сослужување. Во продолжение целосниот текст […]

Вера

Свештеникот на МПЦ-ОА во Лондон на сослужување со Руската задгранична црква и со Антиохиската патријаршија

Уредник 0
0
668

Свештеникот на МПЦ-ОА од Европската епархија во Лондон, отец Виктор минатата недела имал две сослужувања со претставници на Руската задгранична црква , Цариградската Патријаршија и со Антиохиската патријаршија. -На свештениците на катедралата: протоереите Виталиј Серапинас и Јарослав Гудименко, свештеникот Александар Груз, ѓаконите Андреј Борисас и Сергиј Баранов им се придружија и ректорот на Парохијата Архангел […]

Репортажа

Политичка теологија

Јаков Стобиски: Законот за родова еднаквост е најголемото зло против жената

Уредник 0
0
1,248

“Предлог законот за ,,родовата еднаквост” е најголемото зло и опасност за жената во нејзиниот стремеж кон рамноправноста, но и легализација на насилството врз сето она што означува и претставува жената од страна на транс жените т.е биолошки мажи и транс родовата идеологија и сето тоа под превезот на некаква ,,борба” против насилството врз жените. Ова […]