Почетна Проповеди

Проповеди

Крчин – крстоврв на подвигот, благословот и послушанието

Уредник
0
-2
2.93K
Возљубени во Господа, Денес сме сведоци дека секое место може да биде олтар и црква и дека се обвистинуваат во практика Божјите зборови: Каде што се двајца или тројца собрани во Мое име, таму сум и Јас посреди нив  (Мт 18, 20). Денес тргнавме на подвиг, збор што значи движење кон напред – искачување. Секако, ние секогаш […]

Слово за Светителот – за ангел и Климента ќе го приброиме

Уредник
0
0
3.46K
За многу години мили ем драги мои, Оној кој Му благодари на Бога, тој од Бога добива дарови. И на оној кој го слави Бога секоја добродетел му се преумножува. И кој си спомнува за своите блаженоупокоени учители во верата ќе напредува и делата нивни ќе ги врши. И што за својот учител во пофалба […]

Славните илинденци ни се светол пример

Уредник
0
0
259
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА „Радувај се, Илија, голем пророку и славен претходнику на Второто Христово пришествие!“ Возљубени празникољупци, Старозаветните […]

Новиот свет на Павославната црква

Уредник
1
-80
2.60K
Партениј – Епископ Антаниски, на литургијата во Имврос јуни 2023 Денес повторно Сесветиот Дух нѐ собра во единство на поредна Педесетница, за секој на својот јазик, но со една душа да Го прославиме Божјото величие врз нас и да Му заблагодариме за преголемите дарови на нашата света и чесна вера. Вакви зборови би звучеле премногу […]

Велигденско послание на Архиепископот – Да бидеме единствено во црквата и со црквата

Уредник
0
0
96
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE! Јас сум воскресението и животот; кој верува во […]

Божикно послание на Архиепископот г.г Стефан Први : Бог погледна на нашата страдална и долготрпелива Црква

Уредник
1
0
187
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,   „Денес вселената со радост се исполнува,  зашто Христос се роди од Дева“ Возљубени чеда во Господа, Божик, празникот […]

Велигденско Послание: Љубовта е единствениот лек против злото

Уредник
0
0
205
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE!   Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува […]

Параболата за блудниот син: евангелие во Евангелие

Уредник
0
0
139
Во името на Отецот и Синот  и Светиот Дух! Драги браќа и сестри! Од денешното Евангелско четиво научивме колку Бог им се радува на грешниците кои се каат. Исто така, ќе видиме колку ги сака праведниците и колку ги милува грешниците, кон кои ја пројавува Својата милост и им помага да се откажат од своите […]

Споменот на Свети Партениј – наша средба со Бога

Уредник
0
0
125
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Чудотворец, на 19 декември 2022 лето Спасителово Ваше Високопреподобие, многу почитуван Архимандрит г. Доситеј од братската православна Црква на Србија, Многу почитуван Ректоре на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. […]

Во нашата епоха е потребна пастирска мечта, дијалог наместо докажување

Уредник
0
0
204
† В А Р Т О Л О М Е Ј по милоста Божја Архиепископ Константинополски – Нов Рим и Вселенски Патријарх до сета полнота на Црквата благодат, милост и мир од родениот во Витлеем Спасител Христос   Браќа сослужители и благословени чеда, Откако повторно стасавме до сесветлиот празник на Рождеството по плот на Оној […]