Почетна Проповеди

Проповеди

Преподобниот Јоаникиј Ракотински – образ на евангелското трпение

Уредник
0
0
131
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Преподобен Јоаникиј Ракотински, по читањето на Светото Евангелие на Литургијата, во Рајчица, недела, 24 јануари 2021 лето Господово Мили мои, блажен е оној народ, вели светиот цар и пророк Давид, на кого Господ му е Бог и луѓето што Тој ги […]

Патријаршиско послание за Рождество Христово

Уредник
0
0
126
ВАРТОЛОМЕЈ по милоста Божја, Архиепископ Константинополски, на Новиот Рим и Вселенски Патријарх, до сета полнота на Црквата, благодат, милост и мир од родениот во Витлеем Спасител Христос Сечесни во Христа браќа и најсакани чеда, Патувајќи заедно со Пресвета Дева, која доаѓа да Го „роди неискажливо“ предвечното Слово, и гледајќи го Витлеем како се подготвува да […]

Божикно послание на Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
222
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја видовме […]

Вистинската љубов е над човечките поделби и спротивставености

Уредник
1
0
138
Поука на Неговото Преосвештенство Епископ г. Партениј, за Параболата за Милостивиот Самарјанин, искажана на монашки синасис во Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде се наоѓал неговиот брат, сакајќи да го поттикне на покајание. Меѓутоа, братоубиецот Каин, помрачен, Му одговорил на Бога, […]

Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Уредник
0
0
402
Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, петок, 29 август/11 септември 2020 лето Господово Благоговејни и чесни отци, Преподобни браќа монаси на оваа Свештена Обител, Сепреподобни и чесни отци од наша братска и православна Грција, отец Матеј и […]

Да не си дозволиме потклекнување пред современите искушенија

Уредник
0
0
191
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА   Блажени се оние кои те видоа и оние кои со љубов се украсија… Возљубени […]

Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Уредник
0
0
227
Ваше Блаженство, Ваши Превосходства, почитувани претставници на државната власт, Ваши Високопреосвештенства, Ваши Преосвештенства, Ваши Високопреподобија, Сепреподобни браќа монаси и себлагоговејни и чесни отци, Возљубени браќа, сестри и гости, Ви благодарам, Ваше Блаженство, за топлината со која архипастирски ми се обративте, како и за возвишените зборови што далеку ги надминуваат моите скромни сили и познавања. Честа […]

Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Уредник
0
0
138
Преосветен владико, Денес, на празникот на светите првопрестолни апостоли Петар и Павле, со силата на Пресветиот и Животворен Дух, во заедничката молитва со присутниот народ Божји, и преку возложените раце на архијереите, ти постана епископ во Црквата Христова и приемник на апостолското служење. Епископите, во црковната традиција, се наречени приемници на апостолите и продолжители на нивното дело, со што се истакнуваат […]

„Kој верува во Мене, и да умре, ќе живее“

Уредник
0
0
574
Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Вечерната богослужба во Рајчица, на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец Размислувајќи, мили мои, за величието на нашата Божествена вера додека ги слушав прекрасните песнопенија и читања на оваа празнична Вечерна богослужба, моето срце не може а да не воскликне: слава и благодарност на нашиот Спасител, Кој го […]

Четирите триумфални појавувања на Господа

Уредник
0
0
662
Мили мои, веќе можеме да кажеме дека изминаа шесте недели од Светата Четириесетница, со што практично и завршува овој Свет и Велик Пост. Пред нас е уште седмата и најголема Седмица, на Христовите спасителни страдања. Оваа единствена по својата содржина Седмица започнува со празникот на свеченото Христово влегување во Ерусалим, или како што уште и […]