Почетна Вера Еврејска заедница

Еврејска заедница

Во Битола се одбележаа 77 години од депортацијата на над 3000 Евреи во логорите на смртта

Уредник
0
0
137
Денеска во Битола беа одбележани 77 години од депортацијата на над 3000 битолски Евреи. За да оддаде почит, во Битола дојде и познатата американска ладино пејачка Сара Ароестe, која има потекло од старо битолско еврејско семејство чија куќа е една од најрепрезентативните на Широк Сокак. -Живеам во Соединетите американски држави, но моето срце е во […]

„Фениксот на непокорот“ од Виктор Габер – книга за еврејската заедница во земјава

Уредник
0
0
219
Книгата „Фениксот на непокорот“ од Виктор Габер, доајенот на македонската современа дипломатија,  беше промовирана во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Станува збор за студиозен и истражувачки труд кој го опфаќа периодот од населувањето на Евреите на Балканот, распадот на Осмалиската империја, еврејското прашање во Македонија, преку Холокаутот, движењето на отпорот, победата над […]

Антисемитизмот се уште не е поразен, потребен е активизам и конфронтирање со него

Уредник
0
0
145
Холокаустот останува општо мерило за најголемото можно зло од темнината на човековата душа.  Антисемитизмот се уште не е поразен и затоа потребен е активизам и конфронтирање со него, и да изградиме општетство кое ги почитува сигурноста, безбедноста на сите свои граѓани. На овој начин навистина ќе им одадеме почит на душите кои не се веќе […]

ИВАНОВ: Пасха да ни биде потсетник за заедништвото

Уредник
0
0
145
Претседателот на државата Ѓорге Иванов по повод големиот еврејски празник Пасха упати честитка до претседателката на еврејската заедница во Македонија, Берта Романо-Николиќ и до сите припадници на еврејската заедница. –  Пасха го прославува ослободувањето на Евреите од египетското ропство и токму одбележувањето на овој голем празник во себе ја содржи пораката за слобода, правда и достоинство и […]

Сотировски: Евресјката заедница е пример за негување позитивни вредности

Уредник
0
0
117
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, им го честиташе еврејскиот празник Пасха на припадниците на еврејската заедница во Република Македонија. -Одбележувањето на овој празник кај еврејскиот народ е поврзан со симболот на слободата како универзална вредност на секој човек. Слободата е фундаментално човеково право кое претставува темел на […]

Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, но не се извини

Уредник
0
0
179
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, изрази големо жалење за депортираните Евреи од Македонија во Треблинка, но не се извини. Борисов ја искористи истата формулација, како и во Софија при посетата на Еврејската Синагога за која во бугарската јавност беше критикуван. Борисов сепак е првиот бугарски премиер кој учествувал на одбележување […]

Иванов: Должност ни е да го зачуваме споменот на депортираните македонски Евреи во Треблинка

Уредник
0
0
122
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва истакна дека 7.144 македонски Евреи кои беа депортирани во логорот Треблинка во Втората светска војна не се само статистика, туку секој од нив има име и идентитет и оти наша должност е да го зачуваме споменот за нив бидејќи само така ќе ја задоволиме правдата и ќе имаме […]

Џафери: Никогаш нема да го заборавиме холокаустот

Уредник
0
0
143
Холокаустот е еден од најмрачните периоди на човековата цивилизација во минатиот век затоа што на најбрутален начин беа ликвидирани над шест милиони мажи, жени, деца и старци, само затоа што беа Евреи, а меѓу нив и 7.144 Евреи од територијата на денешна Република Македонија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери во обраќањето на настанот во […]

Мицкоски: Никогаш да не се повтори

Уредник
0
0
120
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ со почит кон депортираните македонски евреи пред 75 години „Денешниот ден е еден од најтажните денови во македонската историја. Пред 75 години на 11ти март започнала депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка, 7144 наши сограѓани го започнале својот пат без повраток. Македонскиот пример е особено ужасен и болен, ликвидирани се 98% […]

Со „Маршот на живите“ одбележена годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Уредник
0
0
167
Со  „Маршот на живите“ во кој маршираа повеќе од 2.000 битолчани и гости, од местото каде живееја Евреите, кај сегашниот здравствен дом, по Широк Сокак, низ паркот, па се до железничката станица, каде беа депортирани за Треблинка, завршија активностите по повод одбележувањето на 75 години од депортацијата на македонските Евреи. Дел од одбележувањето во Битола беа […]