Почетна Вера Еврејска заедница

Еврејска заедница

Македонското Собрание со декларација ја осуди депортацијата на Евреите од Македонија во Треблинка

Уредник
0
0
165
Македонското Собрание денеска усвои Декларација по повод 75 години од депортацијата на Евреите од Македонија во логорот на смртта Треблинка. Собранието, како што појасни координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, се носи во спомен на 7.144 Евреи кои беа депортирани од Македонија. Со Деклрацијата им се оддава почит на Евреите од Македонија и […]

Директорот на КОВРГ на средба со Берта Романо Николоќ

Уредник
0
0
171
Даријан Сотировски, директор на КОВЗРГ и Берта Романо Николиќ претседател на Еврејската заедница во Република Македонија, разговарале за потребата од афирмација на еврејската култура и спречувањето на сите појавни форми на дискриминација и семитизам во македонското општество. Во серијата средби со поглаварите на Верските заедници, Сотировски минатат недела имал средба и со Еврејската Заедница во […]

ЗАЕВ: Успеваме кога се разбираме и си подаваме рака

Уредник
0
0
183
Претседателот на Владата Зоран Заев упати честитка до припадниците на еврејската заедница по повод празникот Јом Кипур. Честитајќи го почетокот на чествувањето на празникот, премиерот Заев истакнува дека овој празник на простувањето во еврејската традиција покажува колку е важно меѓусебното почитување и разбирање и толеранцијата и поддршката. – И ние сите во нашата заедничка Република […]

Премиерот Заев ќе биде покровител на 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Уредник
0
0
145
Премиерот Зоран Заев ќе биде покровител на одбележувањето на 75 годишнината од Холокаустот на Евреите во Македонија. Заев денеска ја прифатил поканата од Еврејската Заедница на средбата со претседателката на заедницата, Берта Романо-Николиќ, и делегација на Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија, предводена од Горан Садикаријо, извршен директор на фондот. Следната година на 12 […]

ИВАНОВ: Почитувајќи ги културните и религиските разлики, да продолжиме и понатаму заеднички

Уредник
0
0
128
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо-Николиќ, и до припадниците на еврејската заедница во Република Македонија. „Еврејската Нова година значи нов почеток и нова надеж дека во годината што следува ќе […]

Евреите ја одбележаа Новата Година – Рош Хашана 5778 година

Уредник
0
0
171
Евреите ширум светот денеска го прославија празникот Рош Хашана, со која го прославуваат почетокот на новата 5778 година според еврејскиот календар. Овој празник во традиционалниот јудаизам се слави на 1 и 2 тишри (септември-октомври). Во Библијата овој ден е означен како ден на собирање и дување во труби (Лев 23,24), а славењето на овој празник како почеток […]

Одбележан Јом Ашоа – ден на сеќавање на холокаустот

Уредник
0
0
130
Трагедијата настаната како последица на холокаустот постои, не смее и не може да се избрише. Сеќавањето не смее да престане и тоа треба да е опомена за нас, за сите времиња, за идните генерации да знаат да изразат жалење за страдањето и губитокот, но истовремено да му се посветат на сеќавањето на жртвите, што ќе […]

ЗАЕВ: Рош-Хашана нека биде нова надеж за почеток

Уредник
0
0
101
Лидерот на СДСМ Зоран Заев упати честитка до припадниците од еврејската заедница по повод еврејската Нова година Рош-Хашана. – Големиот празник Рош-Хашана нека биде нова надеж за почеток на добар живот и стабилна иднина на сите граѓани. Нашите заеднички заложби втемелени на толеранцијата, меѓусебното разбирање и заедништвото не прават поодлучни, силни и мотивирани зедно да изградиме […]

БОЖИНОВСКА: Посакувам просперитетна и плодна година

Уредник
0
0
108
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска испрати телеграма со честитки до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо – Николиќ по повод еврејскиот празник Рош Ашана. Рош Хашана, стои во честитката, традиционално го одбележува почетокот на новата година и претставува почеток на деновите на молитви, простување […]

ДИМИТРИЕВ: Почитување на вредностите кои го чуваат единството

Уредник
0
0
85
Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил Димитриев упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Македонија и до припадниците на еврејската заедница во која им ја честита еврејската Нова година – Рош Хасана. – Празнувањето и одбележувањето на деновите кои се поврзани со идентитетот, секогаш и секаде претставуваат симбол на припадноста и себеидентификацијата […]