Почетна Политичка теологија

Политичка теологија

ИВЗ смета дека Владата продолжила да ја фаворизира МПЦ-0А, стои во извештајот на Стејт департмент за верските слободи во 2021 година

Уредник
0
0
127
Државниот секретар на САД Ентони Блинкен го презентираше редовниот годишен извештај на Стејт департментот за верските слободи во светот. Во делот за Северна Македонија се вели дека Уставот на земјата забранува верска дискриминација и предвидува слобода на религијатa и верското изразувања. За Сeверна Македонија во извештајот за 2021 година се нотира дека Министерството за правда […]

Истражување: Секој трет не верува во пописните резултати

Уредник
0
0
82
Помалку од една третина од граѓаните веруваат во веродостојноста на пописните резултати во делот на етничката припадност, нешто помал е процентот на оние кои веруваат во официјалните бројки за религиската определба. Сомнежите за веродостојноста на пописните резултати, граѓаните ја темелат на политичките интереси, лошиот закон, коронавирусот, бојкотот за кој генерално сметаат дека бил контрапродуктивен. Верските […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Зошто статистика ги промени пописните резултати преку ноќ? Атеистите пораснаа, ги снема евреите и протестаните

Уредник
0
0
375
Државниот завод за статистика ги промени графиконите од пописните резултати во делот за верската определба на населнието од пописот во 2021 година. Нема објаснување зошто тоа е направено, но од вечева табелата 9 која се однесува на резидентно население по верска определба не е истата со табелата 9 објавена на 30 март оваа година. Она […]

ДСЗ: Верските заедници беа запознаени со прашалникот за пописот, беше објавен јавно

Уредник
0
0
80
Прашалникот за пописот се подготвува врз основа на меѓународни препораки и стандарди за спроведување на пописи на населението, насекаде во светот. Прашалникот за „Попис 2021“ беше јавен и достапен на веб-страницата „Попис 2021“, велат од Државниот завод за статистика (ДЗС) на прашањата кои „Нова Македонија“ вчера ги испрати, а со кои се обиде да добие […]

Пописот исцрата нова верска карта на Македонија – Верска турлитава

Уредник
1
0
369
Последниот попис на населението во Македонија од 2021 година не може да ја утврди вистинската верска карта на дежавата. Очигледните методолошки прописти во прашалникот создале сериозни забуни кај граѓаните кои се попишувале и на крајот даваат тотално нберелевантни податоци. Единствен релевантен податок кој може да се извлече од овој попис е дека 32,17% од населението […]

Сотировски: Не бевме консултирани пред пописот за верскиот прашалник

Уредник
1
0
131
Методологијата на попишување, неедуцираноста на попишувачите и на попишаните, но и политиката на бојкот се дел од причините поради кои настанале компликации со пописните резултати во делот на верската определба на граѓаните, смета Даријан Сотировски, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. Вели дека од Државниот завод за статистика (ДЗС) не […]

Како православните во Македонија паднаа под 50% на последниот попис?

Уредник
1
0
311
Ја покажува ли пописот реалната верска карта во Македонија? Православните и Муслиманите се најзастапени, но она што „боде очи“ е е графата „Христијани“. Дури 242.579 граѓани, или 13,21% процент се изјасниле само како Христијани,  без притоа да ја изјаснат својата религиска група. И оваа графа е всушност трета по големина во изјаснувањето за религиската припадност. […]

Богохулењето е казниво дело во 14 држави во Европа и во 79 во светот. Кои се тие?

Уредник
0
0
166
Австрија, Кипар, Германија, Грција, Финска, Италија, Молдавија, Црна Гора, Полска, Русија, Сан Марино, Шпанија, Швајцарија, Турција се европски држави, дел од се вкупно 79 држави во светот во кои со закон е забрането богохулењето или отпадништвото. Последното истражување на „Пју истражувачкиот центар“ од САД, покажува дека иако за многумина можеби „отпадништвото и богохулењето“им изгледаат како […]

Путин постави задача да ја спречи употребата на Интернет за поттикнување верска омраза

Уредник
0
0
60
Бројот на злосторства поврзани со екстремизам се зголеми за повеќе од една четвртина минатата година, изјави рускиот претседател Владимир Путин на проширен состанок на одборот на руското Министерство за внатрешни работи во четвртокот. „Сериозен сигнал кој бара сеопфатна анализа е растот на злосторствата поврзани со екстремизмот. Во 2021 година нивниот број се зголеми за повеќе […]

ИСТРАЖУВАЊЕ: Парадокси – една третина од христијаните и лицата со високо образование не веруваат во вакцината

Уредник
0
0
1.18K
Интернет порталот “Religija.mk, заедно со „Институтот за политички истражувања Скопје“ – ИПИС, и со поддршка на Фондацијата „Конрада Аденауер“ – КАС, спроведоа уште едно истражување на јавното мислење со цел мерење на перцепцијата на граѓаните во поглед на нивната верска определба, верување и општествени теми. Овој пат истражувањето е насловено: „Верските заедници и ковид кризата […]