Почетна Политичка теологија

Политичка теологија

Кога лекот е непознат, молитвата е подлабока

Уредник
0
0
188
Колку стравот од ширењето на коронавирусот во земјава, како и преземањето на превентивните мерки за заштита ја зголемиле или ја ослабнале вербата на граѓаните во Бог? Дали зголемениот страв резултира со дистанцирање од верските храмови или со приближување кон нив? Ова се дилемите што изминатиот период се појавуваат во јавноста, откако поради опасноста од ширење […]

На Велигден промовиран учебникот „право и религија“

Уредник
0
0
239
Во издание на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и на германската фондација „Конрад Аденауер“, излезе од печат учебникот „Право и религија“, од авторите проф. д-р Тања Каракамишева – Јовановска и проф. д-р Александар Спасеновски, од катедрата по уставно право и политички систем. Учебникот е прво дело од оваа област како на факултетот, така и во државата. […]

Осум од десет верници избрале да останат дома за Велигден и за Рамазан Бајрам

Уредник
0
0
190
Христијаните и муслиманите немаат дилема дека за претстојните големи празници Велигден и Рамазан Бајрам треба да останат дома, наместо да заминат в црква или џамија. Најновото истражување на јавното мислење „практикување на религија во услови на пандемија“, што го реализираа интернет порталот religija.mk и Институтот за политички истражувања-Скопје со поддршка на фондацијата „Конрад Аденауер“, покажува […]

Ердоган: Ерусалим им припаѓа на трите небески религии

Уредник
0
0
227
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на обраќањето до Клубот на пратеници на неговата Партија на правдата и развојот (АКП) изјави дека никако не го прифаќа мировниот план за Блискиот исток, што неодамна го објави американскиот претседател Доналд Трамп. – Ерусалим им припаѓа на трите небески религии, а таканаречениот план не го прифаќаат ни […]

ИСТРАЖУВАЊЕ: И Христијаните и Муслиманите поддржуваат членство во ЕУ

Уредник
1
0
165
И христијаните и муслиманите речиси подеднакво би гласале ЗА на Референдум за членство во Европската Унија и сметаат дека членството на Северна Македонија во ЕУ нема негативно да се одрази врз практикувањето на нивните верски права и слободи, а во одредени административни сегменти може и да ги подобри верските слободи. Ова го покажува последното истражување […]

Еве кои држави и терористички организации ги стави САД на „црна листа“

Уредник
0
0
375
Заштита на вероисповеста е еден од приоритетите на надворешната политика на администрацијата во Вашингтон. САД продолжуваат со работа за заштита на верските слободи и со борба со оние кои ги погазуваат, изјави синоќа американкиот државен секретар Мајк Помпео. Во извештај за нарушителите на верските слободи објавен неделава, САД годинава на црниот список ги ставија следниве […]

Исус, Марија и Јосиф прикажани како бегалци во кафези (ВИДЕО)

Уредник
0
0
307
Методистичка црква во калифорнискиот град Клермонт постави божиќна сцена која Исус, Марија и Јосиф ги прикажува како бегалци во кафези, што е очигледна алузија на политиката на раздвојување на администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп кон емигрантите што ја минуваат границата. „Светото семејство тука претставува голем број безимени семејства“, кажа пасторката Карен Кларк Ристин […]

Пад на довербата во Католичката црква

Уредник
0
0
139
Во хрватското општество слабее институционалната религиозност, а се забележува и пад на вредностите за индивидуалната религиозност, поголемиот број религиозни лица меѓу послабо образованите, жителите во помалите места и жените, како и јакнењето на политичко-идентитетската улога на религијата. Ова се резултатите од истражувањето спроведено во 2018 година, на репрезентативен примерок од 1.500 испитаници, кое е дел […]

Конференција за унапредување на религиската писменост

Уредник
0
0
143
На 31.10.2019, се одржа вториот симпозиум од проектот за унапредување на религиската писменост, што канцеларијата на Фондацијата „Конрад Аденауер“ за владеење на правото во Југоисточна Европа од Букурешт, Романија го организира во партнерство со Правниот факултет „Јустинијан Први“. На настанот, кој се одржа во склоп на Денот на Реформацијата, со свои воведни обраќања настапија претставници […]

Младите ем религиозни, ем сакаат абортус

Уредник
0
0
176
Загрижувачки резултати за перцепцијата на младите во поглед на несаканата бременост открива последното истражување на јавното мислење поврзано со религиозноста на младите во Македонија, спроведено од Институтот за политички истражувања Скопје, „Конрад Аденауер“ и порталот Религија.мк. Речиси една четвртина од младите одговориле дека ќе абортираат ако се соочат со несакана бременост. На прашањето доколку има […]