Свет

На вселенскиот патријарх Вартоломеј му е вграден стент откако му се слошило за време на престојот во САД

Уредник
0
0
146
На вселенскиот патријарх Вартоломеј му е ставен стент во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк, откако се почувствувал лошо за време на неговата посета на САД, пренесоа француските медиуми. Вселенскиот патријарх беше отпуштен откако ноќта ја мина во болница на Менхетен, се наведува во соопштението на Грчката православна црква во кое се нагласува дека поставувањето стент […]

Средба на Вселенскиот Патријарх со Американскиот Претседател Бајден

Уредник
0
0
77
Вселенскиот Патријарх деновиве се сретна со Државниот Секретар Џо Блинкен, во придружба на Американскиот Архиепископ Елпидофор, митрополитот Емануил Халкидонски и други членови на Вселенската Патријаршија. Патријархот зборуваше за „визијата и службата на Вселенската Патријаршија во унапредувањето на меѓурелигискиот дијалог и подигање на еколошката свест“, и за тешката судбина и егзодусот на Христијаните на Блискиот Исток […]

Бајден се сретна со папата во текот на жестоката дебата за абортусот во САД

Уредник
0
0
63
Џo Бајден, вториот американски католички претседател во историјата, денеска пристигна во Рим, каде што се сретна со папата Франциско, а како тема на разговорот беа најавени климатските промени и нееднаквоста, но средбата е во сенка на демократскиот заговор за правото на абортус во САД. Претседателската колона пристигна во Ватикан под силни безбедносни мерки, интензивирани во […]

Вартоломеј на средба со Пелоси

Уредник
0
0
157
Вселенскиот Патријарх Вартоломеј за време на посетата на САД имал средба со Ненси Пелоси, претседателка на Претставничкиот дом. Меѓу темите за разговор биле Ковид кризата, како и верските слободи. -Благодарни сме за утринската гостопримлива средба помеѓу Вселенскиот патријарх и Ненси Пелоси. Двајцата се согласија за важноста на верската слобода и потребата да се поддржат нациите […]

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Уредник
0
0
49
Вооружени напаѓачи на мотоцикли убиле најмалку 18 лица во џамија во северниот нигериски град Мајдугури околу 5 часот по локално време. Според очевидци, тие пукале во верниците без да поштедат никого. Полицијата соопшти дека десетина луѓе биле киднапирани, а најмалку 20 се повредени. Вооружени разбојници оваа година киднапираа или убија стотици ширум северозападна Нигерија, а […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј пуштен од болницата

Уредник
0
0
81
Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон откако преноќи тамѕ на првиот ден од планираната 12-дневна посета на Соединетите Американски Држави. „Со задоволство можам да им соопштам на сите дека нашиот духовен отец, Неговата пресветост штотуку беше пуштен од болница. Тој се чувствува добро и е подготвен да ја продолжи својата официјална апостолска […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј хоспитализиран во Вашингтон

Уредник
0
0
271
Вселенскиот патријарх Вартоломеј е префрлен во болница откако му се слошило непосредно пред да замине на богослужба во црквата Света Софија во Вашингтон. Според „Катимерини“, патријархот се разболел поради долгиот лет и големиот број обврски што ги имал при пристигнувањето во САД. Лекарот го советувал да мирува и како мерка на претпазливост бил префрлен на […]

Фотографија на денот: Во Мека повторно молитва без дистанца

Уредник
0
0
241
Првпат по почетокот на пандемијата на коронавирусот, верниците во Големата џамија во Мека смееја да се молат еден до друг, бeз да мора да одржуваат неопходно растојание. „Тоа е во согласност со одлуката за разлабавување на мерките на претпазливост и за овозможување посета на Голема џамија во полн обем“, објави вчера саудиската новинска агенција СПА. […]

Талибаните ветија заштита на шиитските џамии

Уредник
0
0
99
Талибанските власти во Авганистан ветија во саботата дека ќе ја зголемат безбедноста на шиитските џамии, откако стотици луѓе беа на погрените на жртвите од втортиот самоубиствен бомбашки напад во една седмица насочен против шиитите. Ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава ја преземе одговорнсота за нападот врз џамијата Фатима во покраината Кандахар кои го извеле бомбаши самоубијци […]

Џихадисти од ИД ја презедоа одговорноста за нападот врз џамијата во Кандахар

Уредник
0
0
39
Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице. За време на големата молитва во петокот, во најголемата џамија во вториот по големина град во Авганистан одекнаа експлозии во кои беа повредени најмалку 70 лица. Џихадистичката организација соопшти дека двајца бомбаши самоубијци […]