Свет

Нема да има милост за жените без хиџаб, вели шефот на иранското правосудство

Уредник
0
0
84
Првиот човек на иранското Министерство за правда, Голамхосеин Мохсени Аџеи, денеска се закани дека надлежните органи „без милост ќе ги гонат Иранките кои се појавуваат во јавноста без хиџаб“. Аџеи додаде дека отстранувањето на хиџабот „се коси со иранските вредности“ и се закани дека ќе бидат казнети сите оние кои ќе го направат тој, како […]

Александриската патријаршија го прекина спомнувањето на Московскиот патријарх , го расчини Леонид Клински и ја осуди теоријата „Руски свет“

Уредник
0
0
335
Александриската патријаршија ги прекина контактите со Руската Православна Црква и одлучи да не го споменува Московскиот патријарх за време на литургиите. Синодот на Патријаршијата донел одлука и да ја осуди пролитиката на руската црква за „руски свет“. Посебно внимание Синодот посветил на упадот на Руската црква на територијата на јурисдикцијата на Александриската патријаршија, расчинувајќи го […]

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Уредник
0
0
68
Папата Франциск одржа миса пред десетици илјади верници на фудбалскиот стадион во Едмонтон, за време на посета на Канада која има за цел да се подобрат односите на Римокатоличката црква со канадската индијанска заедница по откритијата за повеќедецениската злоупотреба на домородните деца. На мисата присуствуваа околу 50.000 лица, иако многу места останаа празни на стадионот […]

Благодатниот оган слезе во црквата на Христовиот гроб во Ерусалим

Уредник
0
0
405
Во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим и денеска се појави Благодатниот оган, едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика сабота пред Воскресението Христово – Велигден. Вообичаено во Црквата на Светиот гроб и во нејзина близина во Ерусалим на овој ден се собираат илјадници православни верници, кои по слегувањето на […]

За прв пат во историјата Муслимани клањаа Намаз на Тајм Сквер во Њујорк

Уредник
0
0
245
За прв пат во американската историја, муслиманите клањаа намаз молитви на светски познатиот плоштад Тајм Сквер во Њујорк. Илјадници муслимани се собраа и клањаа таравих намаз во саботата, одбележувајќи го почетокот на светиот месец Рамазан. Овој настан предизвика и реакции на социјалните мрежи во САД. Додека многу луѓе го поддржуваат намазот на Тајм Сквер, има […]

Клинтон и Буш во украинската црква во Чикаго – Америка е обединета со народот на Украина

Уредник
1
0
167
Поранешните претседатели на Соединетите Американски Држави, Бил Клинтон и Џорџ Буш ja посетија украинската црква „Свети Володимир и Ола“ во Чикаго, во знак на поддршка за украинскиот народ. Тие положија цвеќиња со ленти во боите на украинското знаме. Чикаго е дом на повеќе Украинци и е збратимен град со Киев. Клинтон на Твитер напиша „Америка […]

САД: Русија го инструментализра православието за свои интереси

Уредник
0
0
161
Американскиот Стејт департмент ја обвини Русија дека злонамерно го инструментализира православниот идентитет со цел да ги промовира геополитичките интереси. Како што истакна портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, „Русија е вклучена во тајни и отворени злонамерни обиди да го инструментализира православниот идентитет за промовирање на сопствените геополитички интереси, со поддршка на одредени локални православни цркви […]

Ерусалимскиот патријарх повикува на дијалог

Уредник
0
0
134
Ерусалимскиот патријарх Теофил не ја осуди руската воена агресија во Украина, туку само повика на мир и на дијалог. Во неговото обраќање стои дека Ерусалимската патријаршија многу внимателно ја следи тешката криза во Украина во последните денови и длабоко е загрижена за човечкото страдање на сите  браќа и сестри во Христа. -Најголемата сила на христијанинот […]

Ахтиохискиот патријарх доби покана за средба на древните патрирашии

Уредник
0
0
156
Антиохискиот патријарх Јован доби покана за учество на средбата, свикана од Вселенскиот патријарх Вартоломеј по иницијатива на Александриската патријаршија, каде треба да се анализира упадот на Московската патријарпија во јуриздикцијата на Александриската црква во Африка. Идејата за ваква средба дојде на почетокот од јануари од Синодот на Александриската црква. Иако немаше конкретна одлука за форматот […]

Руската црква го испрати во Африка да служи литургија истиот свештеник што го праќаше да служи со ПОА во Македонија

Уредник
0
0
481
Коинциденција, или скриена порака, но Руската црква си има свој свшетеник кој го испраќа да сослужува со преставници на проблематични црковни структури, кои во својата суштина на функционирање имаат создавање поделби и расколи. Георги Максимов, кој во Македонија доаѓаше на служби со ПОА, сега е испратен во Африка каде ја организирал прават литургија со свештеници […]