Свет

Во Канада палат цркви по откритието на стотици гробови во католички интернат за деца

Уредник
0
0
670
Синоќа за помалку од еден час до темел изгореa две цркви во Британска Колумбија, во област во која живее автохнтоно индијанско население. Само минатата недела во западна Канада изгореа четири католички цркви, јавува Би-би-си. Полицијата објави дека црквите се во целост уништени, изразувајќи сомнеж дека пожарите се подметнати. Засега нема уапсени, ниту обвинети. Истрагата и […]

Од црква во Њујорк украден златен крст вреден 10.000 долари

Уредник
0
0
129
Неидентификуван маж украл златен крст со големина од 40 сантиметри од црква во Њујорк, а според американските медиуми, станува збор за распетие кое вреди околу 10.000 долари. Полицијата која спроведува истрага во католичката црква во Бронкс вели дека човекот заборавил на една од 10-те божји заповеди и рано наутро во петокот го зел златниот крст […]

Основана е фондација за Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Уредник
0
0
175
На покана и на иницијатива на Неговата Светост, Американскиот Архиепископ Елпидофор, на 5 април 2021 година, Антониј Ј. Лимберакис – национален директор на редот на Светиот Апостол Андреј, архонт на Вселенскиот Патријарх и член на одборот довереници на Неговата Сесветост, понуди вдахновена и информативна презентација пред Синодот на епархијата во врска со засновање на фондација […]

Се појави благодатниот оган во Светиот гроб во Ерусалим

Уредник
0
0
837
Едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика сабота пред Воскресението Христово – и денеска се појави во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим. Церемонијата на појавување на Благодатниот оган спроти Велигден годинава се одржа со ограничен број на верници поради пандимијата на коронавирусот. На чинот на преземањето на Благодатниот оган […]

Бајден: Насилството врз муслиманите мора да престане

Уредник
0
0
144
Покрај водечките напори за борба против коронавирусот и развојот на државата, муслиманите во САД сè уште се цел на напади и тоа мора да престане, рече американскиот претседател Џо Бајден, кој им честиташе на припадниците на исламската вера почетокот на месецот на пост, Рамазан. Со пораката „Ramadan Kareem“, Бајден го започна писмото со топли поздрави […]

Велигден се прославува во Австралија без мерки на ограничување

Уредник
0
0
237
Христијаните се доминантна религија во Австралија и нивната заедница сочинува 12 милиони луѓе, или 86 проценти од австралиските верници, според пописот во 2016 година. Додека поголемиот дел од Европа е под силни мерки за контрола на коронавирусот, Австралијците го слават Велигден релативно неограничено, бидејќи државата не пријавила нови локални случаи на инфекција. Квинсленд, во фокусот […]

Папа Франциск: Сириската граѓанска војна една од најлошите хуманитарни кризи

Уредник
0
0
122
Папата Франциск изјави денеска дека граѓанската војна во Сирија е една од најлошите хуманитарни кризи на денешнината, истакнувајќи дека 10-годишнината од нејзиното избивање треба да ги поттикне сите да побараат малку надеж за оваа земја. – Го повторувам својот искрен апел за да можат сите страни во судирот да покажат знак на добра волја и […]

Ерусалимскиот Патријарх Теофил одбегна да одговори кого поддржува во украинскиот црковен спор

Уредник
0
0
275
Во интервју за српскиот весник Курир, Патријархот на Ерусалим. Теофил одбегна одговор на прашањето за која од двете страни во украинскиот црковен спор – Москва или Вселенската патријаршија смета дека е во право. -По прогласувањето на автокефалноста на Украинската православна црква, дојде до раскол меѓу Вселенската патријаршија и Московската патријаршија. Чии аргументи ги поддржувате и […]

За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва

Уредник
0
0
208
За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва. Поранешниот музеј ги отвори вратите за стотици верници, по пренамената во џамија во јули годинава. Покрај верниците, на молитвата присуствуваше и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Дел од верниците беа во „Аја Софија“, а илјадници други пред џамијата и настанот го […]

Гутереш: Верските лидери да се борат со штетните пораки што поттикнуваат пораст на ентонационализам, говор на омраза и конфликт

Уредник
0
0
94
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика верските водачи да се борат со „неточни и штетни пораки“ што поттикнуваат пораст на ентонационализам, говор на омраза и конфликт во време кога во светот владее пандемија на новиот коронавирус. Гутереш предупреди дека „екстремистите и радикалните групи се обидуваат да го искористат слабеењето на довербата во раководствата […]