Свет

Клинтон и Буш во украинската црква во Чикаго – Америка е обединета со народот на Украина

Уредник
1
0
168
Поранешните претседатели на Соединетите Американски Држави, Бил Клинтон и Џорџ Буш ja посетија украинската црква „Свети Володимир и Ола“ во Чикаго, во знак на поддршка за украинскиот народ. Тие положија цвеќиња со ленти во боите на украинското знаме. Чикаго е дом на повеќе Украинци и е збратимен град со Киев. Клинтон на Твитер напиша „Америка […]

САД: Русија го инструментализра православието за свои интереси

Уредник
0
0
161
Американскиот Стејт департмент ја обвини Русија дека злонамерно го инструментализира православниот идентитет со цел да ги промовира геополитичките интереси. Како што истакна портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, „Русија е вклучена во тајни и отворени злонамерни обиди да го инструментализира православниот идентитет за промовирање на сопствените геополитички интереси, со поддршка на одредени локални православни цркви […]

Ерусалимскиот патријарх повикува на дијалог

Уредник
0
0
136
Ерусалимскиот патријарх Теофил не ја осуди руската воена агресија во Украина, туку само повика на мир и на дијалог. Во неговото обраќање стои дека Ерусалимската патријаршија многу внимателно ја следи тешката криза во Украина во последните денови и длабоко е загрижена за човечкото страдање на сите  браќа и сестри во Христа. -Најголемата сила на христијанинот […]

Ахтиохискиот патријарх доби покана за средба на древните патрирашии

Уредник
0
0
157
Антиохискиот патријарх Јован доби покана за учество на средбата, свикана од Вселенскиот патријарх Вартоломеј по иницијатива на Александриската патријаршија, каде треба да се анализира упадот на Московската патријарпија во јуриздикцијата на Александриската црква во Африка. Идејата за ваква средба дојде на почетокот од јануари од Синодот на Александриската црква. Иако немаше конкретна одлука за форматот […]

Руската црква го испрати во Африка да служи литургија истиот свештеник што го праќаше да служи со ПОА во Македонија

Уредник
0
0
483
Коинциденција, или скриена порака, но Руската црква си има свој свшетеник кој го испраќа да сослужува со преставници на проблематични црковни структури, кои во својата суштина на функционирање имаат создавање поделби и расколи. Георги Максимов, кој во Македонија доаѓаше на служби со ПОА, сега е испратен во Африка каде ја организирал прават литургија со свештеници […]

Епифаниј: Рускиот патријарх нема христијански мотиви

Уредник
0
-2
332
Митрополитот на Киев и на цела Украина, Епифаниј испрати писмо до Александрискиот Патријарх Теодор, во кое го уверува забеспрекорната поддршка, братски љубов и секојдневни молитви од Православата Црква на Укарина. Со голема тага дознавме за нечесните одлуки на Руската црква да упадне во канонските граници на Светата и Древна Апстолска Патријаршија на Алксандрија и цела […]

Русија ја поткопува и злупотребува источната православна црква, оценува американскиот Стејт Департмент

Уредник
1
-1
331
Американскиот Стејт Департмет ја обвини Русија дека ја злоупотребува и дека ја поткопува источната православна Црква. Како што посочи портпаролот на Стејт Департментот „Русија е вклучена во прикриени и отворени злонамерни обиди да го инструментализира православниот идентитет за промоција на сопствените геополитички интереси, со поддршка на одредени православни цркви и други лидери, додека истовремено ги […]

Остра реакција на Александриската патријаршија за упадот на РПЦ на нејзина територија

Уредник
0
0
384
Остра реакција на Александриската Патријаршија, откако Руската Православна Црква упадна во нејзината јуриздикција, создавајќи свој егзрахат. Во соопштението од Александриската патријаршија стои дека Синодот на седница ќе носи одлука како ќе постапи по скандаозлната одлука на Црковна Москва на крајот од годината да одлучи да врши поделба. -Древнопрестолната Александриска патријашрија ја изразува својата најдлабока жал […]

Скандалозна одлука на Руската црква – упадна во јуриздикцијата на Александриската патријаршија

Уредник
0
0
767
Нова 2022 година ќе биде уште една година на предизвик за Православниот свет, бидејќи почнува за најавата за нов раскол поради упадот на Руспаката Православна Црква во јуриздикцијата на древната Александриска патријаршија. На два дена пред Нова Година Синодот на РПЦ донесе скандалозна одлука за превласт и созфавање своја јуриуздикција во неколку африкански држаи. Руската […]

Петмина убиени во пукање на прославата за Божик во Бразил

Уредник
0
0
65
Пет лица загинаа, а шест се повредени во пукање што се случи за време на прославата на Божиќ на фудбалско игралиште во североисточниот град Фотралеза, соопшти Секретаријатот за јавна безбедност на сојузната држава Сеара. Уапсени се три лица, додаде секретаријатот, а пренесува АП. Локалните медиуми јавија дека е можно пукањето да се случило поради кавга […]