Почетна Верски буквар

Верски буквар

Апликација „Библија за деца“ на македонски јазик

Уредник
0
-2
443
Апликација „Библија за деца“ на македонски јазик Светски познатата апликација „The Bible App for Kids“, или апликација „Библија за деца“ од скоро време е достапна (бесплатно) и на македонски јазик. Апликацијата е неверојатно корисна алатка за воведување на децата во верата. Таа е интересна и интерактивна, со поуки и игри. Содржи 41 приказна од Библијата, која […]

Возобновување на уште една Божикна песна

Уредник
0
0
547
Уште една Божикна песна ќе биде возобновена и препеана од „Љубојна“. Станува збор за  уште една стара Божикна песна (каланда), овој пат многу блиска до народниот мелос, песна што сигурно дека ќе ве предизвика да станете и заиграте од радост. -Божикната песна што оваа година ја возобновуваме и оставаме за навек, за генерациите што доаѓаат, […]

Пламенот пеколен нема да го запали Бог, туку луѓето од „верата“

Уредник
0
0
159
Кога барем малку би ја имале вкусено благодатта Божја, ќе знаевме дека она што ја оддалечува неа од нас е – осудувањето, братојадењето, омразата и злото. Да ја чекаш на нишан грешката на другиот, подготвен да го застрелаш, не е христијански етос, туку на подземјето. Кога барем малку би ја имале вкусено благодатта Божја, ќе […]

Промовирана збирката проповеди на Архимандрит Партениј, „Бог се јави во тело, воскресна во слава“

Уредник
0
0
231
Во понеделникот вечерта, за време на Бадниковата трпеза на љубовта, беше промовирана првата збирка со проповеди од Архимандрит Партениј, насловена како Бог се јави во тело, воскресна во слава. Всушност, овој настан беше изненадување за Отец Партениј, приготвено од монашко братство и сестринство и воедно, со него почна празнувањето на илјадагодишнината од основањето на Свештената Бигорска Обител. […]

Корисниот збор и дијалогот на кој подучувал Пророкот Мухамед

Уредник
0
-1
179
На самиот почеток на својата мисија, Мухамед, а.с. ја формира потребната почва, каде исламските принципи, правдата и вистинската човечка љубезност успеаjа слободно да цветаат. Со други зборови, создаде таква околина каде што луѓето почнаа своето животно искуство, стекнато од исламот, да го применуваат во реалност. Така, тие беа убедени во логиката на времето во кое […]

Жива сум! Поради неговите молитви

Уредник
0
-3
352
Мана Хорбаладзе му беше духовно чедо на св. Гаврил Грузиски. Ви нудиме дел од нејзините спомени за Старецот: „Мојата прва средба со о. Гаврил беше во 1990 година. Во тоа време бев почетник во верата. Кога прв пат му пристапив за благослов, тој стоеше покрај својата кула. Неговите очи блескаа со огромна љубов и ме […]

Монашки апел до христијаните за Страдалната Недела

Уредник
0
0
438
Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро, низ призмата на љубовта воочлива во богослуженијата, ни ги разјаснува овие настани, подготвувајќи нѐ да чекориме по патот на Страдањата Христови, од Витанија до Голгота, од Голгота до погребението, до […]

Воздржувањето од брачните односи во деновите на Великиот пост

Уредник
0
0
596
Брачни односи во посни и празнични денови “Не одделувајте се еден од друг – освен по договор за некое време, за да постите и даМу се молите на Бога; и пак состанете се за да не ве искуша сатаната, поради вашетоEdit Edit visibility невоздржување.” (1.Кор. 7,5) Овде, донесуваме избор од отечките текстови, утврдувајќи го вековното […]

Песна од мала битолчанка за отец Партениј

Уредник
0
-9
297
Девојче од Битола, напишало песна со која личну му го честитала именденот на Архимандритот Партениј. Еве што напишало девојчето од Битола.   Мил татко Ти широко ја отвори вратата на твојата душа И со љубов и трпение ги поучуваше нашите татковци, мајки, баби и дедовци, како да се борат со искушенијата. Ги поучуваше дека најважни […]

Небо и земја – нова Божикна честитка

Уредник
0
0
450
Централната прослава за Бадник пред Божик и оваа година ќе биде на 06.01.2019 на платото пред црквата Свети Димитриј, каде што од 11 часот, над 5000 деца во придружба на своите родители и роднини, ќе дојдат на Божикен концерт и Божикна претстава. На големата Божикна манифестација ќе дојдат и Елена Ристеска, Влатко Лозаноски, Викторија Лоба, […]