Почетна Уредник

Уредник

Се зарадував кога ми рекоа: Да одиме во домот Господов

Уредник 0
0
144
Г. Јосиф – Митрополит Тетовско-гостиварски (Беседа изречена на првата литургија во новоизградениот храм „Света Злата Мегленска“ на ден 24. 10. 2021 во пресрет на патрониот празник на храмот (Светиот апостол Филип; Спомен на Седмиот Вселенски Собор; Преподобен Теофан Начертани; Св. Нектариј патријарх Цариградски; Светите маченички Зинаида и Филонида – 18 недела по Педесетница посветена на […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј хоспитализиран во Вашингтон

Уредник 0
0
257
Вселенскиот патријарх Вартоломеј е префрлен во болница откако му се слошило непосредно пред да замине на богослужба во црквата Света Софија во Вашингтон. Според „Катимерини“, патријархот се разболел поради долгиот лет и големиот број обврски што ги имал при пристигнувањето во САД. Лекарот го советувал да мирува и како мерка на претпазливост бил префрлен на […]

Прва литургија во новата црква на МПЦ-ОА во Загреб

Уредник 0
0
266
Првата македонска црква во Загреб ја доживеа првата литургија со која чиноначалствуваше тетовско-гостиварскиот митрополит г. Јосиф, на покана на домаќинот европскиот митрополит г. Пимен. Големите напори и желба да се изгради овој храм посветен на Света Злата Мегленска денеска во Загреб ги собра македонските православни верници на првата литургија во чест на оваа светителка, која […]

Почина епископ на Романската Патријаршија од Ковид 19

Уредник 0
0
207
На 21 октомври 2021 година почина уште еден епископ како последица од Ковид 19. Станува збор за митрополит на Романската православна црква. Епископот Гуриј починал на оделот за кардио-васкуларни болести во болницата во град Дева. Според романските медиуми епископот бил хоспитализран на 8 октомври на 52 годишна возраст. Состојбата му се влошила два дена пред […]

Зелен ковид сертификат стапи на сила во Бугарија за влез во затворено, но не важи за верски објекти

Уредник 0
0
80
Бугарија воведе ковид сертификат за влез во затворени простории, кој има з ацел да го поттикне населението за вакцинација. Иако во бугарската јавност имаше дилеми дали тој зелен сертификат е потребен и за верските објекти, тамошното министерство за здравство ги расчисти дилемите, објави доксологијаинфоњуз. Зелен ковид сертификат сепак не е потребен за посета на црквите, […]

Романската патријаршија направи чекор кон признавање на Украинската автокефалност

Уредник 0
-1
164
Интересен момент се случи во Фанар во Вселенската патријаршија за време на Богослужбата посветена на 30 годишнината од изборот на Вартоломеј за Вселенски патријарх. Романската Црква направи нов чекор кон признавање на автокефалноста на Православната Црква на Украина. Потврда за тоа е заедничкото молење меѓу Архиереј од Романската патријаршија, Архиепископк на Трговиште Нифон и Архерејоот […]

Дачиќ на средба со грчкиот Архиепископ – ние сме браќа

Уредник 3
0
225
Архиепископот Атински и на цела Грција, г. Јеронимос, имал средба со претседателот на Народното собрание на Србија, Ивица Дачиќ. Како што пишуваат грчките медиуми, Архиепископот се осврнал на заедничките елементи на двете земји, нагласувајќи дека православната вера ги обединува, потенцирајќи ја добрата соработка што постои на сите нивоа на двете страни. Дачиќ зборувал за силните […]

Кои се државите во кои религијата со закони е кршење на човековите права?

Уредник 0
0
182
Египет, Индија, Пакистан, Нигерија и Русија се на врвот држави во светот кои имаа највисоки нивоа на ограничувања на религијата во целина кога ќе се земаат предвид владините ограничувања и социјалните непријателства, покажува истражувањето на светскиот центар за истражувањ „Пју ресрч“. Интересно е да се потенцира дека во сите овие држави живее три четвртини од светската […]

По осум години откако беше киднапиран од исламисти, назначен нов митрополит на Алепо

Уредник 0
0
563
Осум години по изчеснувањето на митрополитот на Алепо г. Павел, Антиохиската патријаршија избра нов митрополит. Станува збор за епископот Ефрем, секретар на синодот на Антиохиската патријаршија. -Новиот Митрополит на Алепо е човек, кој ја сака Русија, тој е надежен сојузни во работата и во поддршката на христијаните на Исток. Убеден сум дека со својата енергија […]

Грузиските владици активно се вклучија во предизборната кампања

Уредник 0
0
65
Грузиската црква активно се вклучи во предизборната борба во Грузија, која достигна кулминација по апсењето на поранешниот премиер Михаил Саакашвили во предвечерието на локалнитеизбори на 2 октомври. Митрополитите се поделија на „ЗА“ и „ПРОТИВ“ оваа одлука Владата, вклучувајќи се во разни петиции, но и голем дел од претставниците на црквата има и свои политички говори. […]