Почетна Уредник

Уредник

Телевизијата на СПЦ го именува Архиепископот Стефан како „Скопски“, а по реакциите се поправи

Уредник 0
-1
7.88K
Архиепископот Стефан вечерва ќе гостува во интервју на Телевизија Храм, телевизијата на Српската Православна Црква. Интервјуто е снимено минатио викенд во Скопје, а денеска беше најавено како вест на интернет страницата на ТВ. Храм. Но она што во веста предизвика внимание е титупата на Архиепископот. Телевизијата на СПЦ го најави како „Архиепископ скопски и македонски“. […]

Патриотски – Архиепископот Стефан од Охридски и Македонски стана „НАШ Архиепископ“

Уредник 3
-1
4.01K
Ниту Охридски, ниту Македонски, ниту пак на Јустинијана Прима. Во литургиите што ги служи Митрополитот преспанско-пелагонски Петар, поглаварот на МПЦ-ОА, стана „Блажењеши Архиепископ наш Стефан“. Случајно или не, ненамерно или со умисла, В2ладиката Петар, кој едно зборува по медиуми, а друго практикува за време на Богослужбите, во неделата кога сослужуваше со пензиониран владика на црквата […]

Нови потреси во ИВЗ – Поглаварот ги разреши Муфтиите на Тетово и на Струга

Уредник 0
0
284
Нови бранувања во Исламската верска заедница. Ријасетот на ИВЗ под раководство на поглаварот Шакир Фетаи денеска ги разрешил Муфтиите на Тетово и на Струга и назначил в.д муфтии на овие мутиства. Од друга страна Тетовското Муфтиство обвинува за самоволие на поглаварот и за нелегитимност на седницата на Ријасетот, бидејќи на нејзе не биле покането мнозинството […]

Пензиониран владика од Грција и Старозагорскиот од Бугарија на гости кај Петар во Прилеп

Уредник 0
-1
883
Старозагорскиот митрополит Кипријан од Бугарската црква и поранешниот владика на Артис, сега пензиониран Игнатиј од Грција, беа гостите на Владиката Петар за заедничка света архиерејска литургија во прилепската црква „Свето Благовештение“. -Во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп, митрополитите на трите сестрински православни цркви за првпат заеднички ја служеа литургијата, како потврда на признавањето и рамноправноста […]

Устоличен новиот епископ Дељадровско-илинденски Јоаким

Уредник 0
-1
2.67K
Дељадровско-илинденскиот епископ Јоакиме денеска беше оицијално устоличен за владика на МПЦ-ОА. Настанот се случи во новоизградениот храм Константин и Елена во општината Илинден. На литургијата му сослужуваа Кумановско-осоговскиот Митрополит Григориј, Крушевско-демирхисарскиот Јован, и епископот Делчевско-каменички Марко од МПЦ-ОА, како и Црногорско-приморскиот Митрополит Јоаникије, епископот Рашко-призренски Теодосије и Бихачко-петровачкиот Сергеј од СПЦ. На литургијата молитвено присуствуваа […]

Православието не е приватна сопственост

Уредник 0
-662
745
“Православието не е приватна сопственост”- беше споменато во денешното послание на литургијата во Соборен храм Св. Климент Охридски во Скопје во присуство на Архиепископот г.г.Стефан. На литургијата богослужеа свештеници од Белградскиот и Скопскиот соборен храм.  По покана на Архиепископот, чиноначалствуваше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, а во сослужение со свештенослужители од Соборниот храм, како и со […]

Дали МПЦ-ОА е призната автокефална црква со томосот од СПЦ – анализа на 360 Степени

Уредник 0
-466
556
Емисијата 360 степени направи анализа за состојбата во која се наоѓа МПЦ-ОА година и половина откако доби Томос за автокефалност од СПЦ, а претходно беше вратена во канонско единство од Вселенската патријаршија. Анализата доаѓа по интервјуто на митрополитот Крушевско-демирхисарски Јован за истата емисија. Во продолжение ја пренесуваме целата анализа и видеото. Погледнете. Следејќи ја изјавата […]

Воведува ли МПЦ-ОА српска камилавка кај свештениците, монасите и епископите?

Уредник 2
-191
1.78K
Свештениците на Брегалничката епархија добија нов имиџ. Од неодамна на богослужбите, но и во официјалните контакти носат нови камилавки (капи), но она што паѓа в очи е што изборот паднал на српскиот традиционален стил на камилавки. Оваа одлука на Брегалничката епархија најверојатно е поврзана со одлуката на Синодот во работен состав (тројца владици) од јуни […]

Владиката Петар служеше панихида за загинатите бугарски војници во Цапари

Уредник 4
-1
1.01K
Преспанско-пелагонискиот Митрополит Петар и Старозагорскиот Митрополит Кипријан (БПЦ) отслужиле заедничка панихида за загинатите бугарски војници од Првата Светска Војна во црквата во селото Цапари-Битолско. На панихидата присуствувале претставници на бугарската држава, бугарскиот амбасадор во Македонија и претставници на бугарските здруженија од Македонија, воени атешеа од неколку дипломатски претставништва во Македонија, но не и претставници на […]

Јован – чин втори

Уредник 1
-136
1.09K
Владиката Јован се врати на македонските медиуми, овој пат како митрополит Крушевско-демирхисарски. Во многу ставови непроменет, во некои претпазлив, но во некои поразличен од она што црковната јавност веќе го има забележано. Иако со сериозно нарушено здравје, сепак впечатокот што го остава укажува на тоа дека неговата теолошка мисла е во одлична кондиција, што впрочем […]