ИВЗ

Мицкоски: Курбан Бајрам е потсетник дека потребно е заедништво за да се надминат тешките моменти

Уредник
0
0
97
Лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, до верниците од исламска вероисповед упати честитка по повод празникот Курбан Бајрам. Во неа тој истакнува дека овој празник ги потенцира човечките вредности и учи на солидарност, хуманост и заедништво. „Република Македонија има вековна традиција на соживот, толеранција и помагање помеѓу различните верски групи. Тоа се вредностите кои ние […]

Премиерот Заев: Да ги негуваме вредностите

Уредник
0
0
170
Премиерот, Зоран Заев, до сите граѓани од исламска вероисповед упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам. – На сите припадници на исламската верска заедница им го честитам празникот Курбан-бајрам, им посакувам среќни и спокојни празнични денови, со срдечни желби празникот да го прослават во добро расположение и добро здравје – се наведува во честитката […]

Муслиманите го слават Курбан-бајрам

Уредник
0
0
72
Верниците од исламска вероисповед го слават празникот Курбан-бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах. Карактеристично за овој празник е принесувањето жртва – курбан која има симболика на приближување кон Бога. Како курбан најчесто се принесуваат овни или телиња. Обичајот го изведуваат […]

Честитка за Курбан Бајрам – „Сиромаштијата и корупцијата го нарушуваат мирот на секој човек“

Уредник
0
0
300
Во името на поглаварот на Исламската верска заедница, годинешнавта честитка по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам, до сите верници ја упати деканот на Факултетот за исламски науки, професор доктор Шабан ефенди Сулајмани. Во честитката се вели дека овој празник е израз на љубовта и почитувањето меѓу верниците, чувства што во моментов ги делат со милиони […]

Од гостиварско на аџилак заминаа 169 лица

Уредник
0
-1
163
На аџилак од гостиварско тргнаа 169 лица. Тие утрово по верската церемонија во медресата „Иса Беј”, беа испратени за скопскиот аеродром од каде ќе заминат за Саудиска Арабија. На поклоничкото патување заминаа и педесетина жени. Годинава, најмладиот е 34-годишен, а најстариот има 85 години. По завршените подготовки за патувањето преку гостиварската муфтинија, беа обезбедени сите […]

Мицкоски: Само сплотени и обединети можеме да се спротивставиме на предизвиците

Уредник
0
0
145
Лидерот на ВМРО-ДПМЕН, Христијан Мицкоски им го честиташе Рамазан Бајрам на муслиманите во Македонија. Почитувани верници од исламска вероисповед, Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам големиот верски празник Рамазан Бајрам. Денешниот празничен ден претставува радост, но воедно промовира моменти на хуманост, солидарност и меѓусебно почитување. Овие […]

Џафери им го честита Рамазан Бајрам на верниците со исламска вероисповед

Уредник
0
0
58
Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до припадниците на исламската вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми, од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име, да Ви го честитам големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. По завршувањето на триесетдневниот рамазански пост, месец посветен на милоста, љубовта […]

Заев по повод Рамазан Бајрам: Во духот на празникот да ја негуваме добрината кон сите

Уредник
0
0
102
Премиерот Зоран Заев, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитки до Исламската верска заедница и до Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и членовите на Ријасетот, како и до сите верници од исламската вероисповед во земјава. „Ви го честитам големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам со празничниот поздрав: Бајрам Шериф Мубарек Олсун, […]

Честитка од Пендаровски по повод Рамазан Бајрам

Уредник
0
0
66
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед во Република Северна Македонија. Во овие празнични денови на слога, заедништво и почит, сите заедно треба да продолжиме кон градење на соживот за сите граѓани и да изградиме едно општество за сите, пример за […]

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Уредник
0
-4
196
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Фитер Бајрам, празникот на солидарноста. По 29 – дневниот пост во кој се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, муслиманите утрово го започна тридневното одбележување на еден од нивнините најголеми празници. За разлика од останатите денови, на Рамазан Бајрам, во сите џамии, рано изутрина се […]