Европа

Остри забелешки од Патријархот Вартоломеј за неправдите што ги трпи Патријаршијата

Уредник
0
-111
8.16K
Особено остар беше Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во однос на неправдите што ги трпи Патријаршијата, но и кон оние кои зборуваат за прекршување на Лозанскиот договор заради Литургијата во Манастирот на Пресвета Богородица (Сумела) на 15-ти август. Според информациите, дозволата за одржување на Литургијата на 15-ти август е испратена деновиве писмено до Вселенската Патријаршија. Да се […]

Ослободен од притвор игуменот на Киево-печарската лавра со 1 милион евра кауција

Уредник
0
-1
712
Уапсениот игумен на Киево-Печарската лавра, Митрополитот Павле е ослободен на 7 август, со кауција од близу 1 милион долари. Според информацијата на УПЦ-МП, гаранцијата од 920 илјади долари е собрана од околу илјада верници, откако на сајтот на црквата беше објавена сметка за донација. Мирополитот Павле е обвинет за оправдување на руската агресија во Украина […]

Александрискиот Патријарх му одговори на Српскиот Патријарх – Блаженејши, „Да стоиме добро“, но и „да стоиме праведно“!

Уредник
1
-413
3.06K
Партијарх на Александрија и на цела Африка Теодор II, му одговорил на писмото од Српскиот Патријарх Порфириј, во кое тој бараше светските верски лидери да се заложат за слободата на Митрополитот од Киев од УПЦ – МП. Александрискиот патријарх во одговорот го прашува Српскиот патријарх дали ја дели истата грижа и за упадите што руската […]

Српскиот патријарх со писмо до светските верски лидери бара помош за ослободување на Митрополитот Павле од Киев

Уредник
0
-1
944
Неговата Светост, Српскиот патријарх г. Порфириј, од свое име и од името на САС на СПЦ, им се обрати со молба на сите поглавари на Православните цркви, на папата Франциско, на архиепископот од Кантербери, Џастин Велбли, на претседателот на бискупската конференција на Европската унија, бискупот Маријано Кроката, на генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, […]

Митрополитот на Одеса од проруската УПЦ жестокот го нападна Патријархот Кирил – Со ваш Благослов долета ракетата во нашата црква

Уредник
1
-2
684
Ракетата што ноќта, на 23 јули ја погоди Спасо-Преображенската катедрала за време на гранатирањето на Одеса, предизвика остри реакции на Одеската епархија на Украинската Православна Црква, (Московска патријаршија). Русите практично ја урнаа сопствената црква во Одеса, која е симбол УПЦ-МП. -Ракетата директно го погоди централниот олтар, при што беше делумно уништен објектот на катедралата, значително […]

Зелински во Вселенслата патријаршија

Уредник
1
-438
708
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во посета на Вселенската патријаршија На 8 јули утрото пристигна во Фанар, каде имал средба со Всленскиот патријарх Вартоломеј. Зеленски присуствувал и заупокоената службаза загинатите украински војници и мирни жители во патријаршискиот храм Свети Ѓеорги во Фанар. Вчера беше 500 дена од почетокот на руската агресија врз Украина. Десетици илјади жртви […]

Свештеник на РПЦ прибегна кон апелативното право на Вселенскиот Патријарх

Уредник
20
-3
1.09K
Рускиот свештеник отец Јован Ковал од московскиот храм „Свети Андреј Првоповикан“ во Љублино, којшто беше лишен од чинот од страна на Рускиот Патријарх Кирил, беше вратен во служење од Вселенскиот Патријарх Вартоломеј. Отец Јован беше казнет зашто во „Молитвата за Светата Рус“ , испратена за задолжително читање во сите храмови, го заменил зборот „победа“ со […]

Украинските власти ги објавија барањата до УПЦ-МП, со кои таа треба да ја докаже својата независност од РПЦ

Уредник
0
0
532
Украинската државна Комисија за етничка политика и слобода на совеста, обзнани пет барања до УПЦ-МП, под раководство на митрополитот Онуфриј, со чие исполнување ќе може да се докаже дека истата навистина објавила независност од Московската Патријаршија и дека веќе не е „Руска православна црква во Украина“, како што ја нарекуваа мнозина од клириците на УПЦ […]

Вселенски Патријарх Вартоломеј: НЕ за војната, ДА за мирот и дијалогот

Уредник
0
-3
1.48K
Во својата беседа од 1 јуни 2023 година, Вселенскиот Патријарх Вартоломеј се осврна на предизвиците со кои се сочува Православната Црква во современото глобализирано окружение, на неопходноста да се стави крај на каков било воен судир и да се запази доброто на мирот, како и на важноста на дијалогот како единство средство за решавање на […]

Нова скандалозна проповед на Рускиот Патријарх – Црквата и светителите имале задача да ги обединат „сите руски земји“

Уредник
4
0
660
За рускиот патријарх Кирил главната цел на црквата и на светителите на земјата е да ги обединат „сите руски земји“, без разлика на средствата за постигнување на тоа. Тоа го кажана за време на пропведта за празнувањето на свети Алексиј Московски. „Свети Алексиј ги обединил сите руски земји под својот омофор, но не можејќи да […]