МПЦ-ОА

Марио Павловски го пронајде и извади светиот крст од водите на Преспанско Езеро

Уредник
0
0
36
Општина Ресен и свештенослужители од преспанско-пелагониската епархија, празникот Богојавление-Водици го одбележаа во Отешево, на брегот на Преспанско Езеро. Во присуство на голем број верници, дел од нив храбри момчиња, најсреќен учесник беше Марио Павловски кој го пронајде и извади светиот крст од осветените води на Преспанско Езеро. Пригоден подарок на Павловски му врачи градоначалникот на […]

Во Демир Хисар светиот крст го пронајде Дарко Кочовски

Уредник
0
0
23
Свештенослужители од преспанско-пелагониската епархија и Општина Демир Хисар, празникот Богојавление-Водици го одбележаа во населбата Мургашево. Светиот крст беше положен во Стара Река, а најсреќен и највешт учесник годинава е Дарко Кочовски, кој од градоначалникот Никола Најдовски доби пригоден подарок. Според востановената традиција, празнични манифестации за Водици се одржаа и во демирхисарските села Прибилци, Журче, Белче, Слепче, Граиште, Вардино, […]

Кристијан Ангеловски беше најбрз до светиот крст во општина Илинден

Уредник
0
0
25
На централната манифестација по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Кристијан Ангеловски од Илинден беше најсреќен меѓу големиот број верници кои денеска скокаа во студените води на езерото кај хотелот „Белви“ и го извади светиот крст. Младиот Кристијан, кој осми пат учествува, оваа година по прв пат успеа да го фати светиот крст. По […]

Во Каменица светиот крст во рацете на Игор Маринковски

Уредник
0
0
25
Иван Маринковски од Македонска Каменица денеска беше најсреќниот кој го извади чесниот крст од водите на Каменичка Река во рамки на одбележувањето на христијанскиот празник Богојавление – Водици. Традиционално, светиот крст за Водици, во Македонска Каменица беше спуштен во водите на Каменичка Река, во непосредна близина на црквата „Успение на Пресвета Богородица“. -Најголема среќа меѓу […]

Ели Апостоловска, единствена девојка меѓу храбрите, која скокна по крстот во водите на Вардар во Велес

Уредник
0
0
63
Меѓу 71 православни христијани, кои денеска скокнаа во водите на Вардар во Велес за Богојавление –Водици, беше и единствената девојка,  28 – годишната Ели Апостоловска, вработена во Армијата, во Воената полиција. Таа досега три пати се пријавувала за учество, а два пати скокала по светиот крст во водите на Вардар. За МИА, потенцира дека крстот бил […]

Шеесеттина деца во бадниковата поворка во Дебар и Ростуше

Уредник
0
0
165
Шесеттина деца од Дебар и селата Ростуше, Битуше и Велебрдо, подрачјето на Река, ја сочинуваа бадниковата поворка на радоста, која денеска, пеејќи ја ангелската песната „Вечниот Бог“ минаа низ главната и неколку споредни улици во Дебар, како и во Ростуше. Поворката тргна од кај кружнот тек, во близина на општинската зграда во Дебар, носејќи во […]

Ковачевски: Со добра мисла и добри дела можеме да одиме напред

Уредник
0
0
54
Премиерот Димитар Ковачевски, во име на Владата и во свое лично име, упати честитка за Божиќ до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски, г.г. Стефан, како и до сите православни верници кои го празнуваат Христовото раѓање – Божиќ, еден од најголемите христијански празници. -Во духот на денешниот празник да […]

Мицкоски: Да си подадеме рака едни на други, заеднички да работиме на подобра иднина

Уредник
0
0
36
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод празникот Рожденство Христово – Божиќ до сите православни христијани. Мицкоски во честитката испраќа порака за сплотеност и заедничко делување кон, како што наведува, благосостојба, напредок и подобро општество. Потребни се, оценува, надеж и заедништво како никогаш досега за да успееме да се избориме за подобра иднина. […]

Во Струмица се одржа Бадникарски концерт и Бадникова поворка

Уредник
0
0
70
Во организација на Фондацијата „Елеуса“ при Струмичката епархија и Школата за веронаука при храмот „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Струмица се одржаа традиционалниот Бадникарски концерт и Бадниковата поворка. Одбележувањето на Бадник почна со Бадникарска поворка од Црквата „Свети Кирил и Методиј“, која се движеше до зградата на Општина Струмица, каде младите бадникари ги пречекаа […]

Бадниковите поворки – највеличествена прослава за Бадник во регионот

Уредник
0
0
161
Највеличествениот Бадник во регионот, повторно е во Македонија. По завршувањето на најголемата Бадникова манифестација досега, во која што бадникови поворки на радоста организираа над 62 градови и населени места во нашата земја, слободно можеме да кажеме дека Македонија никогаш не изгледала поубаво за Бадник, велат организиаторите. Топлиот и сончев, ден, предизвика околу 25 илјади учесници, […]