МПЦ-ОА

Архиепископот Стефан ја заврши канонската посета на Американско-кандаската епархија

Уредник
0
0
1.08K
Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан се врати од тринеделната посета на Aмериканско-канадската епархија на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (МПЦ‒ОА), кадешто aрхиепископот  замина по покана на надлежниот aрхијереј, Неговото високопреосвештенство, mитрополитот Американско-канадски г. Методиј, а по повод прославата на 60 години од осветувањето на првото светилиште на МПЦ‒ОА на Северноамериканскиот континент, храмот „Свети […]

Епископите Марко и Давид дел од државната прослава за Илинден

Уредник
3
0
1.65K
Голем број верници беа дел од Светата Архиерејска литургија, што за Илинден, на 2 Август, во храмот „Св. Николај Мирликијски”, во Крушево, ја служеа поранешните владици на ПОА, сега дел од МПЦ-ОА. Со литургијата чининачалствуваше Епископот делчевско-каменички Марко во сослужение на Епископот дремвитски Давид, а молитвено присустваше и Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован. По завршувањето на […]

Во Бигорски манастир молитва за татковината

Уредник
0
0
1.87K
Во рамки на Илинденските чествувања во Бигорскиот манастир, беше извршен и чинот на доксологија – молитва за татковината. Според востановената традиција станува збор за молитви за вечен спомен и блажено упокоение на сите кои се бореле и паднале во светите борби за верата и Татковината, особено во Илинденското востание, информираа од Бигорскиот манастир. Ова е […]

Торжествено осветување на храмот Пресвета Богородица во Ростуше

Уредник
0
0
305
Со масовно присуство на верници од многу градови во државава, постојани и поранешни жители и нивни потомци од долнореканските села и од Дебар беше осветен сечесниот храм на Пресвета Богородица во Ростуше. Осветувањето го извршија Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Епископ Антаниски г. Партениј. На овој величенствен настан присуствуваа министерот за […]

МПЦ-ОА отслужи 10 годишен помен за Митрополитот Кирил

Уредник
1
-35
2.20K
Во манастирот на св. великомаченик Георгиј во сесло Дељадровце, надлежниот митрополитот Кумановско-осоговски Григориј служел заупокоена Литургија, а потоа заедно со митрополитите Европски Пимен, Брегалнички Иларион и пензионираниот Јосиф извршиле панихида за починатиот Митрополит Полошко-кумановски г.Кирил. Кирил, беше еден од основоположниците на автокефалноста на Македонската Православна Црква-Охридска архиепископија, и потписник на Одлуката за прогласување на автокефалноста […]

Владиката Наум за Педесетница служеше со владика на Вселенската Патријаршија

Уредник
0
-59
3.25K
Митрополитот Струмички г.Наум за Педесетница служеше во Црквата “Христос Спасител” во Дидимотихо Грција заедно со Митрополитот Адријанополски Амфилохиј од Вселенската ПАтријаршија и Митрополитот на Орестијада, Дидимотихо и Суфли г.Дамаскин.

Српски свештеник на служба за Спасовден во Бигорски.

Уредник
0
-6
2.28K
Свештеници и верници од Српската Православна Црква гости на Бигорскиот манастир за празникот Вознесение Христово. На литургијата заедно со епископот Партениј, сослужувал свештеникот Светогор Сандиќ од Сремската епархија на СПЦ. -Да се вознесеме и ние во висините при Бога со целото наше битие зашто Вознесението на Христа ни го отвори патот кон горниот Ерусалим. Нашиот […]

Српскиот патријарх на осветување на македонската црква во Загреб

Уредник
0
-4
2.96K
Српскиот  Патријарх  Порфириј учествува на осветувањето на Македонската црква во Загреб, Света Злата Мегленска. Чинот на осветување го извршува, Архиепископот  Стефан, заедно со владиците Пимен и Јосиф. Сослужуваат и уште двајца епископи од СПЦ.

За прв пат владика на Вселенската патријаршија дел од струшката литија

Уредник
0
-656
3.69K
Масовна посетеност на струшката литија. Голем број верници од земјава и странство излегоа да им одадат почит на моштите на Свети великомаченик Георгиј Победоносец и чудотворната икона на Пресвета Богородица Крнинска. Традиционално, молитвената поворка тргна од црквата „Свети Георгиј“ и продолжи низ централното градско подрачје, од другата страна на реката Дрим за прв пат на […]

Претставник на Московската патријаршија на служба во Соборниот храм во Скопје

Уредник
0
-5
1.24K
Рускиот архимандрит Васијан Змеев од Софија сослушуваше на литургија во Соборниот храм. Со литургијата чиноначалствуваше митрополитот тетовско гостиварски Јосиф. Меѓу верниците беше и амбасадорот на Русија во земјава, Сергеј Бездникин. Во олтарот на храмот за цело време беше рускиот архимандрит, а архиепископот Г. г Стефан ја следеше богослужбата од тронот, со молитвено учество во литургијата. […]