Почетна Вести

Вести

Митрополитот од Вселенската Патријаршија: Патријархот е свесен за стапиците кои се поставуваат пред Охридската Архиепископија

Уредник
1
-243
7.37K
Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, од Вселенската Патријаршија, кој неколку дена беше во Македонија на покана на Митрополит Дебарско-кичевски, г. Тимотеј вели дека Вселснкиот патријарх Вартоломеј е свесен за пречките кои ги поставуваат оние кои не сакаат автокефалност за Охридската Архиепископија, но сепак продолжува напред кон конечно решение на деценискиот проблем. По литургијата […]

Проглас на годишнината од признавањето и влегувањето во канонско единство на МПЦ-ОА

Уредник
0
0
612
Годишнините од значајните настани кои го одредиле курсот на натамошната национална историја се значаен повод да се потсетиме на суштината на тие големи и темелно релевантни  достигнувања и случувања. Затоа денес на 9 Мај со радост покрај за падот на фашизмот да се потсетиме и на историскиот акт на Вселенската патријаршија потпишан од Неговата Сесветост […]

Руската црква во Скопје се молеше за воените успеси на руските војници

Уредник
5
-14
883
Рускиот претставник во Софија, Архимандритот Васијан, кој вчера сослужеше литургија во Соборниот храм во Скопје, имал и друга мисија, што ја реализирал во манастирот Св. Пантелејмон во Нерези. Таму со претставници на МПЦ ОА отслужил заупокоена молитва за загинатите руски војници низ вековите. За настанот извести самата РПЦ преку своето подворје во Софија. -Во навечерието […]

Произнесување на Бигорскиот манастир за искажаните обвинувања од страна на владиката Петар

Уредник
11
-14325
7.23K
Почитувани медиуми, верници и општествено одговорни граѓани, Со оглед на тоа што до нашето монашко братство стасуваат бројни пораки на растревожени верници и граѓани коишто се огорчени од вчерашниот телевизиски настап на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, се наоѓаме повикани да излеземе со јавно видување на од него искажаните клевети, навреди, невистини и небулози. Едноставно, и […]

Чешка воведе санкции кон Рускиот Патријарх за злупотреба на верата во воени цели

Уредник
3
-1
621
Чешките власти го вклучија Владимир Гундјаев (Московскиот и на цела Русија Патријарх Кирил) во државниот список со санкции, соопши Министерството за надворешни работи на Чешка. Санкциите вклучуваат забрана за влез во државата, заврзнување на средства, ако поседува, како и забрана за добивање средства од Чешката република. Оваа одлука се должи на фактот дека патријархот „ја […]

Патријархот Кирил и Архиепископот Стефан разговарале за теми од взаемен интерес

Уредник
14
-1
2.46K
Руската православна црква попладнево објави вест за телефонски разговор помеѓу Патријархот Кирил и Архиепископот Стефан, кој се случил денеска. Во веста нема детали за што е разговарано, но во краткото соопштение пишува дека двајцата разговарале за теми од взаемен интерес за состојбите во православниот свет. -Поглаварите на двете Цркви си разменија честитки за празникот Света […]

Матевски: Томосот од СПЦ има само симболична вредност

Уредник
8
-352
5.24K
Припојувањето на ПОА во МПЦ е дел од договорот со СПЦ, и верските аналитичари тоа го оценуваат како добра работа. Универзитетскиот професор Зоран Матевски проценува дека тие ќе добијат неколку епархии, но и потенцираше дека тој томос има само симболична вредност. -Ние на тој начин ќе го зацврстиме сето она што го имаме со Белград […]

Тимотеј: Процесот е почнат, одлуките се донесени, трба СПЦ да ги потврди

Уредник
0
-1
1.10K
Почна процесот на интеграција на ПОА во МПЦ-ОА, донесени се неколку одлуки, кои е потребно да се усогласат со СПЦ, а потоа за нив ќе биде информирана и јавноста, изјави денеска митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј, по завршување на седницата на Светиот архиерејски синод, на која, како што беше најавено уште вчера, требаше да се расправа за […]

Јован за Плусифо: Се молиме за решение прифатливо за сите, не знам што е одлучено

Уредник
0
0
1.82K
Навистина не знам за што точно било разговарано и што точно било договорено на денешната седница на Синодот на Македонската православна црква (МПЦ-ОА) во однос на интеграцијата на Православната охридска архиепископија (ПОА), па нам не ни останува ништо друго освен да го почекаме мајскиот Собор на Српската православна црква (СПЦ) и таму да ја чуеме […]

Митрополитот Петар во Топ Тема: Никого да не го интересира кој ќе ја финансира телевизијата „Вистел“

Уредник
6
-3
560
Митрополитот Петар во вечерашната Топ Тема најави дека името на Телевизијата, формирана од фирмаат „Преобразба“, чиј сопственик е тој а која доби дозвола за работа и од 1-ви мај треба да почне да емитува програма во етер ќе биде „Вистел“ или вистинска телевизија. „Нашата телевизија не е свештеничка телевизија, 50 % ќе има забавен карактер, […]