Почетна Вести

Вести

Грузиската црква ја одбележува својата автокефалност

Уредник
0
0
1.55K
На 25 март Грузиската православна црква ја слави својата автокефалност, која ја прогласува во 1917 година, кога се ослободува од зависноста кон Руската Црква. Секоја година, на овој ден, грузиските црковни власти го одбележуваат овој историски настан со молебен, потсетувајќи во своите јавни настапи дека Руската Империја ја користела црквата во своите политички цели, за […]

Папата го екскомуницира белгискиот епископ, кој пред една деценија прозна злоставување на деца

Уредник
0
0
192
Папата Франциск го екскомуницира обесчестениот поранешен белгиски бискуп кој пред повеќе од една деценија призна дека сексуално злоставувал двајца внуци, соопшти денеска белгиската католичка црква. Роџер Вангелуве (87) поднесе оставка како бискуп во Бриж во 2010 година, откако призна дека го малтретирал својот тринаесетгодишен внук. Една година подоцна, тој призна дека малтретирал друг внук, но […]

Архиепископот Стефан испрати сочуство до Патријархот Кирил

Уредник
1
0
294
Архиепископот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија г. г. Стефан испрати телеграма со сочувство до неговата светост, патријархот Московски и на цела Русија, г.г. Кирил за загинатите во терористички напад во концертната сала „Крокус сити холл“ во близина на Москва. -Ваша светост, Длабоко сме нажалени од веста за грозоморниот терористички напад во концертната сала […]

Се разгорува битката за нов бугарски Патријарх – Пловдискиот Николај се повлече?

Уредник
0
0
556
Само ден по погребот на патријархот Неофит во бугарската јасвност се разгоре битката за негов наследник. МНогу шпекулации, многу имиња, разни коментари за влијанија се дел од темите во општата медиумска јавниост. Поради таков контекст на состијбите, Пловдискиот митрополит Николај објави дека јавно се повлекува од учеството во изборот на нов бугарски Патријарх. Во обраќање […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија

Уредник
0
0
759
Всленскиот патријарх Вартоломеј пристигна во Софија за погребот на починатиот бугарски патријарх Неофит. Беше пречекан на софискиот Аеродорм од владиците на БПЦ и од државните претставници. Потоа во храмот Св. Александар Невски се придружи на литургијата за покој на патриајрхот. Вартоломеј ќе гон служи опелото на починатиот Неофит, засега е непознато кој се ќе присуствува […]

Вартоломеј повторно честиташе на македонски јазик – овој пат за Прочка

Уредник
0
-462
3.13K
Вселенскиот патријарх Вартоломеј продолжи своите пораки да ги објавува и на македонски јазик. Откако на почетокот од годината го објави и Божиќното послание на македонски јазик. Откакако Вселенската патријаршија на 9 мај 2022 година ја врати МПЦ-ОА, како Охридска Архиепископија во канонско единство во останатите помесни православни цркви, Вселенската патријаршија го впиша и македонскиот јазик […]

Порфириј и Кирил отслужја литургија во Москва и опело за епсикопот Антониј

Уредник
0
0
122
Српскиот патријарх Порфириј и Рускиот патријарх Кирил денеска во Москва, во храмот Христос Спасителот отслужија литургија, а потоа и опело за починатиот Епископ моравички Антониј, старешина на Подворјето на СПЦ во Москва. На литургијата беа ппрочитани посебни молитви, за покој на бугарскиот Патријарх Неофит, за покој на српскиот епископ, а Поглаварот на на Руската православна […]

Дали литургија.мк е под цензура?

Уредник
0
-1
303
Црковниот портал на МПЦ-ОА, литургија.мк денеска објави вест со наслов „Дали Епифаниј Думенко се поклони на иконата на Свети Александар Невски?“. Вест од типична руска пропаганда. Но, речиси еден час подоцна, веста беше избришана и објавена нова, со сосема поинаков контекст. Насловот на веста е „Престојателот на Православната црква на Украина е присутен на заупокоената […]

Вартоломеј отслужи опело, Епифаниј и рсукиот митрополит не учествуваа – владиците на МПЦ-ОА му сослужуваа на Вартоломеј

Уредник
0
-2
181
Вселенскиот патријарх Вартоломеј, заедно со претставниците на другите помесни православни цркви го отслужи опелот за починатиот бугарски патријарх Неофит. Во опелото учествуваа и владиците на МПЦ-ОА, Тимотеј, Петар и Иларион. Сепак, иако присутни во опелото не учествуваа третсавниците на руската црква, како и поглаварот на Православната црква на Украина, Епифаниј. Тие останаа да присуствуваат само […]

Иларион и Тимотеј до Епифаниј во протоколот на БПЦ, Петар кај српските владици

Уредник
0
0
1.21K
Македонската црковна делегација од синоќа е во Софија, каде денеска присуствува на погребот на починатиот Патријарх Неофит. Владиците Тимотеј, Петар и Иларион, синоќа му оддадоа почит на Патријархот Неофит, а од утрово се на литургијата која ја мслужи БПЦ за покој на Патријархот. Таму е и Вселенскиот Патријарх, како и поглаварот на Православна црква на […]