Почетна Вести

Вести

Суспендиран рускиот свештеник кој отслужи опело за Навални

Уредник
0
-2
215
Московската епархија на Руската православна црква му изрече тригодишна суспензија на свештеникот кој одржа парастос за починатиот опозиционер Алексеј Навални. Епархијата не кажа која е причината за суспензијата на Дмитри Сафронов, на кого му се забранува да ги врши сите свештенички должности до 2027 година. Сафронов исто така е преместен во друга црква во Москва. […]

Насекаде – нова книга на епископот Дремвтиски Давид

Уредник
0
0
237
Во издание на Макавеј, излезе новата стухозбирка на епископот Дремвитски Давид. Насловена е Насекаде, а како што во предговорот на книгата, Јанинка Невчева го опишува како непоимливо поимлив -Очигледно, Епископот дремвитски г. Давид (Нинов), никогаш не престанал да пишува и ги пишувал стиховите од оваа збирка насекаде кадешто патувал, од Атина и Јерусалим, потоа Света Гора […]

Неизвесно одењето на македонска делегација по Благодатниот оган од Ерусалим

Уредник
0
0
389
На десетина дена пред големиот православен празник Велигден сѐ уште е неизвесно дали македонска државно – црковна делегација ќе тргне за Ерусалим на церемонијата за преземање на Благодатниот оган поради воените дејства во Израел, објави Слободен Печат. Тоа го потврдил во изјава за медиумот, Дарјан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верските заедници. -До […]

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба извршена од католичко свештенство

Уредник
0
0
59
Шпанија ќе формира фонд, финансиран претежно од Католичката црква, за да им плати отштета на околу 440.000 жртви на повеќедецениската сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници, персонал близок до нив и наставници, објави денеска министерот за правда Феликс Боланос. Ваква оценка даде и извештајот на шпанскиот омбудсман во октомври по спроведена анкета меѓу осум илјади […]

Вартоломеј ќе биде првиот вселенски патријарх кој ќе ја посети Португалија

Уредник
0
-172
289
Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе патува во посета на Португалија. Ќе пристигне во Лисабон на покана од Меѓународниот центар за дијалог, во рамки на Свтскиот форум за дијалог, кој ќе се одржи од 14 до 16 мај. Веста ја објави Митрополијата на Шпанија и Портигалија. ВАртоломеј ќе отслужи Света лиургија на 16 мај  во спомен на […]

Ерусалим објави колку верници ќе можат да влезат во цркавта на Светиот Гроб

Уредник
0
0
271
Само 4200 верници ќе можат да влезат во Црквата на Светиот Гроб, заедно со нејзиниот надворешен двор за време на велигденските празнувања во Ерусалим. Ерусалимската патријаршија објави дека според проценките на архитектите оваа 2024 година максималниот број на поединци кои ќе можат да бидат во Црквата н Светиот гроб е 4200. Информацијата е по анализа […]

Која е новата Светителка Стефанида, што МПЦ-ОА ќе ја канонизира?

Уредник
0
0
1.13K
Синодот на МПЦ-ОА, на последната седница донел одлука за канонизација на преподобната Стефанида Битолска и скадарска. Станува збор за монахиња која пострадала 1945 година во Битола. На интернет има малку податоци за нејзе. Родена е како Стевка Џурчевиќ во Врака, место кај Скадар Албанија. 1933 година целото нејзино семејство и сите Срби од тој крај […]

Порфириј на средба со Џејмс О’Брајан

Уредник
0
-1
351
Српскиот патријарх Порфириј разговарал со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан. На средбата во патријаршиската резиденција во Белград бил и Кристофер Хил, амнасадор на САД во Србија. СПЦ соопшти дека главниот фокус на разговори била иницијативата за резолуција за Сребреница, но и ситуацијата на Косово. -Истакнувајќи ја важноста за унапредување на […]

Прв епископ во Јужен Судан

Уредник
0
0
189
Eпископот Константин Бонабинги за прв епископ на новооснованата епископија на Џумба и на Јужен Судан. Тој беше востоличен за епископ со благослов на Александрискиот Патријарх Теодор II. Јужен Судан се наоѓаше под јурисдикција на митрополијата на Хартум но по поделбата на Северен и Јужен Судан и поради политичките тензии и немири, беше основана нова епархија. […]

Советот на Европа – Руската црква е соучесник во воени злосторства

Уредник
1
-139
1.23K
Парламентарното собрание на Советот на Европа е злуоупотребата на религијата што Владимир Путин и Руската православна црква ја прават во името на идеологијата „Руски свет“. Во резолуцијата од 17 април оваа година што ја усвои парламентарното собрание на Советото на Европа ги повика сите држави да го третираат патријархот Кирил и руската православна црква како […]