Регион

Вакцина примија првите монаси на Света Гора

Уредник
0
-5
562
Еден од бродовите на (Светогорското) пристаниште ги пренесе првите 400 дози од вакцината на Pfizer вчера, Петок 19 Март на Света Гора и веднаш започнаа вакцинирањата. Центарот за вакцинирање се постави во Здравствениот Дом во Кареја под надзор на директорот Константонос Докусли. Вчера се вакцинираа првите 36 монаси, како и вработените–соработници на манастирите, додека вакцинирањата […]

Почина Милан Бандиќ градоначаникот на Загреб, големиот пријател на МПЦ-ОА

Уредник
0
0
253
На 66-годишна возраст, почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, јавуваат хрватските медиуми. На Бандиќ му се слошило доцна синоќа и со Брза помош бил превезен во болница. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но неуспешно. Бандиќ во моментите кога му се слошило бил на вечера со негов пријател лекар, кој вели дека додека ја чекале […]

Митрополит на Димитријада: Нема пофарисејски став од оној на „добрите христијани“ што не носат маска

Уредник
0
0
515
Беседејќи за евангелското четиво за митарот и фарисејот, митрополитот на Димитријада Игнатиј (Црква на Грција) нагласи дека во оваа тешка епоха низ која ќе треба можеби да ја поминеме дури и Страсната седмица, ќе треба да се позиционираме или фарисејски, или смирено, како митарот. Митрополитот Игнатиј говореше за искушението на кое паѓаат многумина, дека се […]

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ позитивен на Ковид 19

Уредник
2
0
209
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ е позитивен на  Ковид 19, јавуваат српските медиуми. Тој се лечи во епархиското седиште во Нови Сад и според достапните информации нема компликации. Анализите и снимките покажуваат дека г. Иринеј нема воспаление на белите дробови, но има зголема температура. Се наоѓа под наздзор на лекари и прима терапија, јавуваат медиумите во […]

Честитка на Вселенскиот Патријарх до новоизбраниот Патријарх Српски Порфириј

Уредник
0
0
178
Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј испрати писмо со честитка до новоизбраниот Патријарх српски г. Порфириј. Цитирајќи го Светото Писмо, тој со Патријархот српски сподели дека „ги доживеавме одново и денес сцените од Делата апостолски, при работата на Вашиот Свет собор, откако бевме известени за достојниот избор на Вашето богопроизведено Блаженство за наследник на […]

Востоличен новиот српски патријарх

Уредник
0
0
119
Со Света архиерејска Литургија во Соборниот храм во Белград, која ја служеа членови на Синодот на Српската православна црква свечено е востоличен новиот 46-ти српски патријарх, патријархот Порфириј. Патријархот Порфириј е воведен на тронот на архиепископот Печки, митрополит белградско-карловачки и срспки патријарх. По интронизацијата во Соборната црква на Св. Архангел Михаел, патријархот Порфириј треба да […]

Порфириј нов српски Патријарх

Уредник
0
0
420
Загребачко-љубљанскиот митрополит Пофририј е новиот поглавар на СПЦ, извлечен со апостолска ждрепка, јавија српските медиуми. Тој и уште двајца владици влегоа во потесниот круг. Иринеј Буловиќ не стана Патријарх, но затоа новиот патријарх е негов човек. Тоа најавува дека Буловиќ како и досега ќе си остане Патријарх на СПЦ во сенка.  

Познати тројцата кандидати за српски Патријарх

Уредник
0
0
460
Сите тројца кандидати за српски Патријарх кои влегоа во потесниот круг се дел од групацијата владици предводена од Бачкиот епискп Иринеј. Покрај Иринеј Буловиќ, во апостолската ждрепка ќе учествуваат и загребачкиот Порфириј и Бањалучкиот Јефрем. Кој и да биде од нив нов спрски патријарх, ќе биде по мерка на Буловиќ и на Претседателот Александар Вучиќ […]

На Соборот на СПЦ нема да дојдат сите владици

Уредник
0
0
275
Изборниот Собор на СПЦ почнува денеска во 12 часот и за прв пат ќе се одржи во криптата на храмот Свети Сава во Белград. Пред почетокот во 9 часот наутро ќе се одржи Литургија за призив на Светиот Дух, вообичаена пракса пред секој Собор. Но, на овој Собор нема да присуствуваат сите владици, иако најголем […]

Протести пред патријаршијата во Белград

Уредник
0
0
276
Ќе биде ли драматичен денешниот избор на нов српски патријарх во Белград? Во средата вечерта неколку приврзаници на владиците Григориј и Јоаникиј се собрале пред патријаршијата во Белград со транспаренти за нивна поддршка. Дел од медиумите блиски до власта во Србија, тврдат дека нивното присуство во форма на протест е со цел да извршеле притисок […]