Почетна Вести Христијанство Владиката Петар: Вселенскиот патријах е доследен, ако почнал нешто ќе го заврши

Владиката Петар: Вселенскиот патријах е доследен, ако почнал нешто ќе го заврши

425
7

Вселенскиот Патријарх Неговата Сесветост Господинот Вартоломеј е човек кој што е доследен во своите постапки и тој ако започнал некоја работа тој истата и ќе ја заврши, истакна денеска Митрополитот Петар одговорајќи на новинарско прашање, до каде е процесот на признавање на МПЦ. Владиката Петар е убеден дека наскоро ќе започне процес на признавање на нашата црква, само било прашање на време.

Може малку да се одложи сето тоа заради условите во кои се наоѓаме, пред се пандемијата, а потоа се разбира и другите состојби кои се случуваат во светот.  Но се надевам дека преку неговата мудрост дека тој ќе преземени во најбрзо време одредени чекори за да ние како народ и како црква православна бидеме исто така како и другите испочитувани затоа што ние не сме расколници, како што не нарекувата некои и сакат такви епитети да ни кажат, вели г. Петар.

Коментар(7)

  1. Проблем е што не е почнал ништа!!! Зошто бучазниш дедо Петар?

  2. Bravo dedo Petar, posle 40godini arhierejska sluzba Gospod te vrazumi na koja vrata da pocukas.

  3. Милко, Добривоје … везете колку сакате … гобленот не ви држи повеќе … туку видете со Зоран што можете да спасите … ако нешто можете …

  4. Epa Zoran Vraniskovski e bratuced na dedoto Petar, toj go napravi makedonski vladika, e sega dedoto Petar samo da mu bakne raka ta da go resi problemot. Nisto nema od fanariotot, Vartolomej, toj ne e istocen papa, tuku prv po cast, a ne po vlast,ako si teolog ce svatis, a ako si vodonosa na Petar nema da svatis.

  5. Georgi, ti i popot Petar (Jovan) Karevski malku podobro prostudirajte go Crkovnoto pravo, da ne bi lutale s brda, s dola da ne ispadate smesni za onie koi vo toa se barem malku razbiraat.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *