Почетна Вести Регион Воскресната литургија во Грција ќе биде час порано
Воскресната литургија во Грција ќе биде час порано

Воскресната литургија во Грција ќе биде час порано

250
0

Храмовите во Грција во деновите на Страсната Седмица и Велигден ќе бидат отворени за верниците, соопшти Св. Синод на грчката црква по денешниот редовен состанок.

Архиепископот Јероним ги информирал митрополитите за разговорите со владата и за условите под кои ќе работат храмовите за време на празниците.

Св. Синодот ги испочитува забраните за движење на луѓе во одредени периоди и затоа празничните служби ќе започнат половина час порано. Во однос на велигденската служба, таа ќе почне во 21:00 часот на Велика Сабота. Богослужбата ќе се одржи надвор од храмовите, како што е традиционално, а Божествената литургија ќе биде во нив.

Претходно, некои митрополити изразија став дека ваквото преместување на богослужбата ќе има спротивен ефект и ќе доведе до многу поголема концентрација на луѓе.

Св. Синодот ќе испрати упатства до сите епархии за редоследот на богослужба.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *