Почетна Вести Европа Руски свештеник повика на хуманост кон Навални и се соочи со гнев
Руски свештеник повика на хуманост кон Навални и се соочи со гнев

Руски свештеник повика на хуманост кон Навални и се соочи со гнев

220
0

Познат руски свештеник, прота Алексеј Умински, предизвикал жестоки реакции во руското општество откако во краткат видео порака повикува на христијанско лекување и медицинска нега на затворениот опозиционе Алексеј Навални. Тој потсетил на зборовите на Христос: „Кој не повикува да се однесуваме кон секој човек зад решетки како кон Него самиот“.

Телевизискиот канал на Московската патријаршија го осудил популарниот московски свештеник, од црквата Света Троица, поради застапувањето за рускиот опозициски лидер Навални.

Учесниците во тематската емисија повикале на „сериозно чистење“ на свештениците кои станале проповедници на „портокаловите револуции“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *