Почетна Вера МПЦ-ОА Владиката Пимен отслужи молебен во чест на Свети Методиј во Елванген – Македонците положија цвеќе
Владиката Пимен отслужи молебен во чест на Свети Методиј во Елванген – Македонците положија цвеќе

Владиката Пимен отслужи молебен во чест на Свети Методиј во Елванген – Македонците положија цвеќе

667
0

Македонскиоте православни верници од Европската Епархија му одадоа почит на Свети Методиј во Елванген, каде се наоѓа спомен плочата поставена во негова чест, каде бил држан во заробеништво. Молебенот во чест на Свети Методиј го отслужи Владиката Пимен.

Македонската православна епархија за Европа и МПЕЕ и МПЦО св. Димитриј Аален и верниот народ од околните градови, во неделата после 19.04. кога си спомнуваме за упокојувањето на светиот Методиј нашиот просветител организираа благодарствен молебен и положување на цвеќе пред спомен плочата на Св. Методиј во Елванген кадешто светителот бил држен во неколкугодишно заточение.

Митрополитот во беседата спомена: Во надеж дека ова е само почеток на една традиција која од година во година ќе станува се помасовна, му се молиме на св. Методиј за постојано застапништво пред престолот на нашиот Господ Бог Света Троица и тоа на нашиот македонски јазик кој е плод на неговата просветителска мисија и победа на тријазичната ерес

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *