Почетна Галерија Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија
16
15
14
13
12
11
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0

Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија

387
0

На 06.12.2016 година почна годинешното прославување на денот посветен на светиот Климент Охридски. Чествувањето почна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Вознесението Христово во с. Драчево.

На богослужението чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, а во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф.

Веднаш по соборната молитва присутните се упатија кон Богословијата „Свети Климент Охридски“, каде се одржа свечена академија.

/СКОПСКА ЕПАРХИЈА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *