Почетна Галерија

Галерија

Осветувањето на црквата во Кавадарци низ фотографии

Уредник
0
0
190
Погледнете го фото-албумот на Повардарската Епархија од денешното реосветување на црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. Чинот на осветување на црквата го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на митрополитите Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион и на епископот Стобиски г. Јаков, како и бројно свештенство на Македонската православна црква.

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа обновената црква Свети Димитрија во Кавадарци

Уредник
0
0
333
Денеска беше осветена целосно реконструираната црква Свети Димитрија во Кавадарци. Возобновениот објект изгледа импозантно, со многу жив фрескоживопис и сосема нов иконостас. Погледнете ја галеријата од црквата:

ГАЛЕРИЈА: Дедо Тимотеј – 40 години владика

Уредник
0
0
225
Викендов во Охрид, МПЦ – ОА одбележа еден значаен јубилеј, 40 години архиерејска служба и 70 години од раѓањето на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. Овој Јубилеј само официјално го потврди она што ние многу години наназад секојдневно го препознаваме и го посведочуваме во ликот на нашиот духовен водач […]

Бигорски го пречека Епископот Партениј: Добредојде дома, Владико свети!

Уредник
0
0
644
Бигорската Обител организираше пречек на Отец Партениј во манастирот Бигорски по неговата хиротонија за Епископ Антаниски во црквата Света Софија во Охрид во неделата на Петровден. -Силниот восклик: „Достоен“, што одекна во бигорскиот храм, му го даде на Старецот одговорот на нашите души, поставени пред новиот духовен предизвик што Бог го исправи на неговиот пат. […]

ФОТО: Срдечна средба што најавува многу

Уредник
0
0
811
Средбата на грчкиот архиепископ Јероним и Киевскиот митрополит Епифаниј во Фанар  во седиштето на Вселенската патријаршија најавува голема можност Грчката Православна Црква наскоро да донесе одлука да почне сосолужување со автокефалната украинска црква. Веста за оваа средба ја сподели и самата Вселенска патријаршија на својата фејсбук страница, споделувајќи фотографии. Од фотографиите може да се види […]

Една фотографија од Папата која предизвика големо внимание

Уредник
0
0
1.28K
Папата Франциск направи голем гест во Синодалната палата на Бугарската Православна Црква, каде го посети Патријархот Неофит и членовите на Синодот на БПЦ. На една од фотографиите се гледа како Папата Франциск му ја бакнува Панагијата на Бугарскиот патријарх Неофит, правејќи голем гест на почит кон Православната црква. Панагија (ЕНКОЛПИОН) претставува дел од епископската одежда. […]

Рајски Велигден во Бигорски, министерот Спасовски се причести

Уредник
0
-1
573
Бигорскиот манастир и годинава беше највеличественото место за прославата на Велигден. Неколку илјади луѓе дојдоа за Воскресението Христово во манастирот кој станува македонската Света Гора. Тука беа и министерот за внатрешни Оливер Спасовски, кој ја искористи можноста да се причести по 49 дневниот пост, градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, како и пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, […]