Почетна Галерија

Галерија

Кој дојде на баклава кај поглаварот на ИВЗ за Рамазан?

Уредник
0
0
182
Американскиот амбасадор, Џес Бејли, холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, поглаварот на католичката црква, Бискупот Киро Стојанов, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиуозни групи, Даријан Сотировски, претставници на извршната и локалната власт, беа само дел од гостите кои за Рамазан Бајрам, дојдоа на баклава кај поглаварот на ИВЗ, Реис ул улема, хаџи Сулејмна […]

ГАЛЕРИЈА: Величествениот дух на Свети Георгиј Победоносец ја обиколи Струга

Уредник
0
0
264
Струга и оваа година беше центар на најголемата литија за чествувањето на Свети Ѓорги Победоносец. Новина годинава беше тоа што, покрај иконата на Свети Георгиј, литијата ја красеше и Пречистанската иконата на Богородица Литијата ја предводеа Митрополит Тимотеј, придружуван од Митрополитот Европски, Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф и Архимандритот Партениј.  

ГАЛЕРИЈА од големата литија во Струмица заедно со монасите од Света Гора

Уредник
0
0
550
Од храмот посветен на Св.” 15 Тивериополски свештено маченици” па до градскиот плоштад во Струмница беше оргаизирана една од најмасовните литии со Иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница. На покана на Митрополитот  Наум на чествувањето присуствуваше и директорот на Комисијата за односи со верските заедници  Даријан Сотировски, кој ја искажа радоста што присуствува на овој величествен […]