Почетна Галерија Рајски Велигден во Бигорски, министерот Спасовски се причести
a-160
a-159
a-158
a-156
a-155
a-153
a-152
a-150
a-149
a-148
a-147
a-146
a-145
a-144
a-143
a-137
a-136
a-134
a-131
a-130
a-128
a-123
a-119
a-113
a-112
a-109
a-108
a-107
a-106
a-103
a-101
a-97
a-95
a-94
a-90
a-89
a-87
a-86
a-85
a-80
a-79
a-77
a-76
a-74
a-73
a-72
a-71
DCIM100MEDIADJI_0019.JPG
a-69
a-68
a-67
a-66
a-64
a-63
DCIM100MEDIADJI_0029.JPG
a-61
a-59
a-58
a-56
a-55
a-54
a-50
a-49
a-48
a-44
a-42
a-39
a-36
a-34
a-32
a-27
a-25
a-23
a-20
a-17
a-15
a-12
a-10
a-9
a-5
a-3
a-1 (4)

Рајски Велигден во Бигорски, министерот Спасовски се причести

508
0

Бигорскиот манастир и годинава беше највеличественото место за прославата на Велигден. Неколку илјади луѓе дојдоа за Воскресението Христово во манастирот кој станува македонската Света Гора.

Тука беа и министерот за внатрешни Оливер Спасовски, кој ја искористи можноста да се причести по 49 дневниот пост, градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, како и пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

И покрај масовноста, прославата на Велигден се одвивала како под конец во организација на монасите и монахињите од Бигорски. Сите заедно потоа биле дел од традиционалната заедничка трпеза, кршејќи ги првите велигденски јајца.

Погледнете ја мега галеријата низ објективот на Бигорски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *