Почетна Вести Европа Папа Франциск: Мајките не треба да бидат во позиција да избираат меѓу работата и грижата за децата
Папа Франциск: Мајките не треба да бидат во позиција да избираат меѓу работата и грижата за децата

Папа Франциск: Мајките не треба да бидат во позиција да избираат меѓу работата и грижата за децата

59
0

Проблемот со намалувањето на стапката на наталитетот мора да се решава на институционално ниво, а мајките не треба да се доведуваат во позиција да избираат меѓу работата и грижата за своите деца, изјави денеска поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск.

„На институционално ниво има итна потреба од ефикасни политики, храбри, конкретни и долгорочни избори“, рече папата Франциск на конференцијата за стапката на наталитет, што се одржува во Рим.

Тој посочи дека посветеноста на светските влади е неопходна за да им се помогне на младите да ги остварат своите цели, пренесува италијанската новинска агенција Анса

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *