Почетна Вести Македонскиот монах во Русија повторно го пречека Путин

Македонскиот монах во Русија повторно го пречека Путин

5.33K
2

Отец Методиј од Валаамскиот Манастир на Руската православна црква, кој е по потекло од Македонија повторно имаше срдечна средба со рускиот претседател Владимир Путин.

valaam slika 2Но наместо со бакнување рака, како што тоа го направи минатиот пат, сега Отец Методиј во манастирот во Валаам го пречекал Путин со широко срдечна прегратка.

Фотографијата на својот фејсбук профил, со коментар „Беше забавно. Отец Методиј го сака Претседателот“ ја сподели игуменот на Валаамскиот манастир, Епископот Панкртиј.

Valaam slika 1Инаку средбата на Отец Методиј и Владимир Путин се случила викендов, кога манастирот го чествува патрониот празник.

Во манастирот во посета бил и Патријархот Кирил.

ГАЛЕРИЈА:

Коментар(2)

  1. Makedonija go ima najbliskiot covek na Putin nie mozeme i treba toa da go REALIZIRAME .SLOVENSKI SOJUZ PO JAZIK I RELIGIJA a NE DA MOLIME NATO

  2. SAMO DA SE ZNAE.., OTEC METODIJ JA POTKREPUVA POA I JOVAN VRANISKOVIC, I NAS NE’ NAREKUVA RASKOLNICI.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *