Почетна Вести Европа Литванија му забрани влез на Рускиот Патријарх
Литванија му забрани влез на Рускиот Патријарх

Литванија му забрани влез на Рускиот Патријарх

125
0

Литванија забрани влез во земјата на поглаварот на Руската православна црква, соопшти во средата литванското Министерство за внатрешни работи.

Во извештајот се вели дека патријархот Кирил бил додаден на листата на непожелни лица на 23 јуни, но досега тоа не е јавно објавено. Кирил беше вклучен во оваа листа поради неговата поддршка за специјалната воена операција на Русија во Украина.

Литванското Министерство за внатрешни работи смета дека Патријархот на Руската православна црква „е еден од најактивните поддржувачи“ на руските акции во Украина.

Патријархот нема да може да ја посети Литванија до 23 јуни 2027 година.

На 16 јуни британските власти воведоа санкции против патријархот Кирил. Во соопштението на британската влада се објаснува дека тој е под санкции „поради неговата значајна поддршка“ за руската воена операција во Украина.

Спикерот на Руската православна црква, Владимир Легојда, тогаш рече дека „обидите да се заплаши приматот на Руската црква со нешто или да се принуди да се откаже од своите ставови се бесмислени, апсурдни и неперспективни“.

На 8 јули беше објавено дека патријархот Кирил паднал под канадски санкции.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *