Почетна Вера МПЦ-ОА Митрополитот Иларион служеше на Косово
Митрополитот Иларион служеше на Косово

Митрополитот Иларион служеше на Косово

411
0

Брегалничкиот митрополит Иларион бил гостин на Рашко-призренскиот Епископ теодосиј, каде заеднички служеле литургија.

Настанот се случил на 25.07.2022 година, кога Православната Црква прави спомен на Чудотворната икона Богородица Троеручица.ж

Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на покана од Епископ Рашко-призренски г. Теодосиј, Архиереј на СПЦ, во сослужение на Епископот г. Теодосиј и свештенослужители од СПЦ и МПЦ-ОА, отслужиле Света Архиерејска Литургија во манастирот „Девина Вода“ посветен на Чудотворната икона Богородица Троеручица, кој се наоѓа на северот на Косово и Метохија во општина Звечан. На крајот од

– Митрополитот г.Иларион и Епископот г.Теодосиј извршија мал водосвет и го благословија и пресекоа празничниот леб. По Литургијата беше поставена Трпеза на Љубовта, а потоа, со благослов на Епископот Рашко-призренски г.Теодосиј, Митрополитот Брегалнички г.Иларион, го посети и древниот манастир Бањска, посветен на „Светиот Архиѓакон Стефан“, кој датира од 7ми век, велат од Брегалничката Епархија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *